Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 6517
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę?

Niedziela, 21 października 2018, 22:18
Aktualizacja: Środa, 24 października 2018, 22:49
Autor: Mateusz Mol
Jelenia Góra: Jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę?
Fot. ts
Treść ogłoszenia jest kluczowa

Jeśli w ogłoszeniu pracodawca wspomina o tym, aby nadsyłać dokumenty składające się z CV oraz listu motywacyjnego, wówczas wiadomo, że drugi z wymienionych dokumentów ma dla niego bardzo istotne znaczenie.

Spodziewa się bowiem, że nadesłane listy będą zawierały szereg informacji, takich jak powody oraz intencje, przez które dana osoba postanowiła ubiegać się o oferowane przez pracodawcę stanowisko. Jeżeli pracodawca nie sformułował wymogu nadsyłania listów motywacyjnych nie warto go przesyłać. List motywacyjny pełni rolę uzupełnienia CV.

Uniwersalny list motywacyjny. Dobry pomysł?

Osoby, które poszukują pracy, wysyłają dziennie nawet kilkadziesiąt aplikacji. Czy przygotowanie uniwersalnego listu motywacyjnego na wszystkie rekrutacje to dobry pomysł? Jak wskazują eksperci, takie działanie należy do podstawowych błędów. Kandydaci do objęcia stanowiska zmieniają jedynie w nagłówku nazwy firm. Zdarzają się również tacy, którzy nawet tego nie czynią - wówczas używają zwrotów takich jak "Wasze przedsiębiorstwo" czy "Państwa Firma". Jeśli kandydat nie skieruje swojej prośby w sposób konkretny do przedsiębiorstwa, w którym chce objąć stanowisko, już na samym początku naraża się na to, że osoba zajmująca się przeprowadzaniem procesu rekrutacyjnego odniesie wrażenie, iż kandydat pragnie pracować "gdziekolwiek". Oczywiście rekruter będzie miał na uwadze fakt, że poszukuje fachowca do "naszej firmy", dlatego też tak ważne jest stosowanie w liście nazwy przedsiębiorstwa, w którym chcemy uzyskać zatrudnienie.

Kolejny błąd, który niesie ze sobą jeszcze poważniejsze konsekwencje, to użycie w przesłanym liście nazwy innego przedsiębiorstwa zamiast tego, do którego skierowane zostało pismo. Tego typu błędy często znajdują się między innymi w klauzuli dotyczącej udzielanej zgody na przetwarzanie danych osobowych. Kandydat, który wyśle dokument zawierający błąd tego rodzaju z pewnością w sposób znaczący obniży swoje szanse na otrzymanie pożądanej pracy. Takie zaniedbanie świadczy bowiem o niestaranności kandydata oraz o nie przywiązywaniu wagi do szczegółów. Jak napisać list motywacyjny, który faktycznie zainteresuje potencjalnego pracodawcę?
Przede wszystkim list powinien być tworzony pod kątem stanowiska, o jakie stara się kandydat. Wobec tego należy w sposób dokładny przeanalizować ogłoszenie i w subtelny sposób nawiązać do niego w swojej odpowiedzi (w przypadku, gdy zgłoszenie to odpowiedź na ofertę) bądź opisać, jaki typ pracy interesuje kandydata.

Cechy charakterystyczne dobrego listu motywacyjnego

Zgodnie ze swoją nazwą, list motywacyjny powinien zawierać dokładny opis motywacji kandydata, czyli odpowiadać na następujące pytania:
● z jakiego powodu kandydat pragnie pracować w danej firmie?
● dlaczego przedsiębiorstwo powinno zatrudnić właśnie jego?

Używanie sformułowań takich jak "chęć pracy w międzynarodowej firmie" czy "chęć rozwoju zawodowego" bardzo niewiele mówi o kandydacie. Tego typu zwroty są puste - w żaden sposób nie zachęcą one pracodawcy do zaproszenia danej osoby na spotkanie. List motywacyjny jest miejscem na autopromocję i autoprezentację. Z tego względu bardzo ważne jest umiejętne przedstawienie w nim siebie w jak najkorzystniejszym świetle. Curriculum Vitae jest przeglądem doświadczenia i wykształcenia oraz nabytych umiejętności. Z kolei list motywacyjny powinien być bogaty w szereg informacji dotyczących tego, dlaczego wszystkie dotychczasowe osiągnięcia kandydata przełożą się na korzyści przyszłego pracodawcy. Dobry punkt wyjścia to ogłoszenie - warto sprawdzić, które obszary wymagane przez pracodawcę są zbieżne z posiadanymi umiejętnościami oraz doświadczeniem kandydata.

O czym jeszcze warto pamiętać tworząc list motywacyjny?

Jeśli zabieramy się za pisanie listu motywacyjnego, należy pamiętać, że tego rodzaju dokument musi być uzupełnieniem, a nie powieleniem informacji, które są zawarte w życiorysie zawodowym. Osoby, które nie posiadają doświadczenia zawodowego, powinny postarać się, by dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, na czym polega praca w przedsiębiorstwie, do którego chcą wysłać swoją aplikację. Warto zamieścić w niej informacje, jaką pracą chciałyby się zająć oraz w jaki sposób zainteresowały się tą konkretną firmą. Oprócz tego list motywacyjny musi być zwięzły oraz zawierać opis kluczowych kompetencji kandydata, a także szereg argumentów potwierdzających, że warto go zatrudnić. Osoby posiadające doświadczenie, które mogą pochwalić się dużą ilością sukcesów, mogą napisać trochę więcej. Warto jednak zmieścić się na jednej stronie A4. Oczywiście musi to być czytelne. Nie warto zmniejszać ani zwiększać czcionki w sposób nienaturalny, będzie ona wówczas nieczytelna.

Które informacje pomijać w liście motywacyjnym?

Oczywiście, tak jak wspomnieliśmy powyżej, dokument tego typu nie powinien powielać informacji, które zamieszczone są w Curriculum Vitae. List motywacyjny nie może też zawierać informacji, które dotyczą życia prywatnego. Żadnego pracodawcy nie interesują osobiste problemy kandydata, z którymi zmaga się każdego dnia. Jedyną kwestią, jaka go interesuje, jest wiedza, doświadczenie oraz kompetencje, które pozwolą na objęcie przez kandydata określonego stanowiska.

Błędy pojawiające się w listach motywacyjnych

Nie każdy potrafi stworzyć list motywacyjny, który zadowoli potencjalnego pracodawcę. Kandydaci najczęściej popełniają następujące błędy:
● powielenie informacji, które dostępne są w Curriculum Vitae,
● nienawiązanie do oferowanego przez pracodawcę stanowiska pracy,
● popełnianie błędów merytorycznych oraz językowych,
● brak formalnego języka komunikacji,
● brak klauzuli, która dotyczy zgody na przetwarzanie danych osobowych

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1100
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group