Poniedziałek, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 4695
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wszyscy dbajmy o nasze otoczenie

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 6:10
Aktualizacja: Wtorek, 16 kwietnia 2019, 8:40
Autor: Stanisław Firszt
Fot. Archiwum S. Firszta
Na wiosnę wszystko się zieleni, rozkwitają drzewa, łąki i miejskie place obsadzone wieloma gatunkami roślin kwiatowych. Większość mieszkańców miast, w tym Jeleniej Góry, chce żyć w otoczeniu przyrody, drzew, krzewów i kwietników. Przyroda koi nasze oczy, uspokaja i upiększa osiedla, przydomowe ogródki, miejskie trawniki i klomby. Te kolorowe dywany kwiatowe, zielone żywopłoty, kompozycje z krzewów, aleje drzew i dobrze przystrzyżone trawniki zdobią miasto, a jednocześnie jego mieszkańcom wystawiają najwyższą cenzurkę jako ludziom zaradnym i kochającym ład i porządek.

Nie wszyscy jednak obywatele naszego miasta dbają o to nasze wspólne dobro i wizerunek. Oni to często bezmyślnie i celowo niszczą to, co zostało przez innych przygotowane i pięknie urządzone. Od nich biorą przykład ich dzieci, które postępują identycznie jak ci nieodpowiedzialni dorośli, ślepo ich naśladując. Zrywają kwiaty, łamią drzewka i krzewy, zadeptują, a wręcz rozdeptują trawniki i wszędzie śmiecą, dając wyraz swojej niskiej kulturze.

Naukę obcowania z przyrodą i poszanowania miejskich (i nie tylko) terenów zielonych, powinno się prowadzić wśród dzieci od najmłodszych lat, abyśmy w końcu wychowali społeczeństwo szanujące własne, także cudze i wspólne otoczenie.

"Nauczmy dzieci od małego szanować ogrody publiczne (parki) i roślinność , przestrzegać przepisów, otaczać pietyzmem każdy krzew i kwiat, nie deptać trawników (...)".

Miłość do przyrody niech się rozwija w dziecku jednocześnie z budzeniem się jego umysłowości i rozeznania świata, w którym żyje. Dopóki nie wychowamy takiego pokolenia, dopóty napisy : "Poleca się miejsca publiczne i plantacje miejskie opiece społeczności" pozostaną nadal pustym dźwiękiem. Spójrzmy na place, przystanki, ogrody, parki, zieleńce wśród ulic – przecież to przeważnie zbiorniki odpadów mimo zakazów i nakazów władz miejskich. Zakorzeniona bezkarność i samowola święcą triumfy. Teoretycznie każdy zachwyca się kwiatami, drzewami i pięknymi rabatkami, ale w praktyce nie ruszyłby palcem, aby dopomóc w utrzymaniu tego, nad czym napracował się ktoś inny. Widocznie brak jeszcze w naszym społeczeństwie zrozumienia potrzeby solidarnej współpracy we wszystkim i z wszystkimi".

Autorka zacytowanego tekstu apelowała abyśmy my, Polacy, wychowali takie społeczeństwo, które byłoby w zakresie ochrony przyrody przykładem dla innych. Mówiła o wychowaniu takiego pokolenia, dla którego ważnym elementem codziennego życia byłyby: piękne, zadbane otoczenie, pełne zieleni, o które wszyscy dbają jak o swoje własne. Od czasu napisania cytowanego wyżej tekstu minęło właśnie 80 lat. Pochodzi on bowiem z wydawnictwa, pt. :"Współżycie z ludźmi. Kodeks Towarzyski", wydanego w 1939 roku, a jest on autorstwa Konstancji Hojnackiej.

Od tamtego czasu minęły już ponad trzy pokolenia, które miałyby sprostać oczekiwaniom autorki powyższego tekstu. Wydaje się, że z poszanowaniem przyrody, która nas otacza, także tej urządzonej dla naszego lepszego samopoczucia i komfortu psychicznego, jest w Polsce o wiele lepiej, niż jak to było jeszcze 20 - 30 lat temu. Do ideału jest jednak jeszcze daleko, choć sądząc po zachowaniu kolejnych pokoleń, zbliżamy się do niego coraz bardziej.

Odrębnym problemem, który burzy ten zdawałoby się dobry obraz i kierunek zmian są nadal i ciągle powstające dzikie wysypiska śmieci na terenach mało uczęszczanych, w lasach i na opuszczonych posesjach. Jest jeszcze ciągle spora liczba ludzi, w większości tzw. "marginesu", która nigdy nie zrozumie, że estetyka to dobre samopoczucie, a bałagan i nieład to złe samopoczucie, i zła wizytówka oraz powód do wstydu. Im po prostu na tym nie zależy bo oni nie czują się związani z resztą społeczeństwa i zrobią wszystko, aby ten ład i porządek zakłócić lub po prostu go zniszczyć.

Dlatego słowa Konstancji Hojnackiej, niestety są nadal aktualne, a na trawnikach, klombach i rabatkach nadal będą aktualne tabliczki z nakazami, zakazami, prośbami i pouczeniami, itp. Do tych tabliczek ustawionych na terenach zielonych ustawicznie niszczonych i zaśmiecanych, pasuje jak ulał starożytna rzymska sentencja :" Qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deu superos et inferos iratos !" (Kto w tym miejscu załatwi swoje potrzeby, na tego niechaj spadnie gniew nieba i piekieł !).

Twoja reakcja na artykuł?

18
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
1
5%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~eco 15-04-2019 7:17
Najlepiej spryskać trawnik "monotlenkiem diwodoru" i wystawić tablicę ostrzegawczą! Tablica powinna być estetyczna. Większość właścicieli piesków raczej swojego pupila na taki trawnik nie wpuści! :-)
~randup 15-04-2019 11:04
do: ~eco (7:17)
Ów związek chemiczny najlepiej działa w wysokim stężeniu i najlepiej opryski robić o poranku. Dla trawy, krzewów, kwiatków itd. jest w zasadzie nieszkodliwy, a nawet niezbędny dla wegetacji!
~Ogr 16-04-2019 8:36
do: ~eco (7:17)
Ja mam z kolei problem z kwasem wodorotlenowym! Przechowywałem go w plastykowej butelce z zakrętką. Niestety, zakrętka puściła i to świństwo wylało się na podłogę. Jak to zneutralizować?
~ 15-04-2019 7:20
Park Zdrojowy i Park Norweski to bardzo piękne miejsca. Zadbane przez służby miejskie. Mimo ze są zakątki gdzie te służby mogłyby częściej zaglądać to możemy być z nich dumni. Dzięki panu Firsztowi za to że pokazuje takie miejsca. Cieszę się że udało mi się coś dobrego napisać zanim zacznie się hejt prostaków.
~ 15-04-2019 7:21
Jednak mi się nie udało... za długo pisałam.
~Tutre 15-04-2019 8:05
Zameczek na Zabobrzu przez tyle lat zarastał a miasto bedąc jego włascicielem miało to w d... Jedno przęsło przy estakadzie leży już ponad 20 lat i miasto też ma to w d..... Dawny ryneczek na Kilińskiego .... jest tego dużo . Przykład idzie z góry.
~ 15-04-2019 10:06
do: ~Tutre (8:05)
Masz rację - ŹLE.
~Gosc 15-04-2019 8:05
W Parku Norwekim należałoby bardziej dbać o wygląd.Pozbierac masę suchych galezi leżących na trawnikach.,zebrać zeschle liście.dosiac trawy.zeby nie rosło zielsko jak To jest przy wejsciu do Parku od ul Cervii przy mostku..A kto odpowiada za Prk w okolicy Pawilonu Norweskiego i budki z piwem.Tam też jest kiepski widok.
~Gość 15-04-2019 8:45
Proszę nie pisać,że Park Zdrojowy i Park Norweski są zadbane,na tle Parku Zdrojowego np. W Polanicy,wyglada to bardzo mizernie.Błędy popełniono już na etapie rewitalizacji parku w Cieplicach,gdzie utopiono miliony za przyzwoleniem urzędników a efekty jakie są każdy widzi.
~ 15-04-2019 10:09
do: ~Gość (8:45)
Oczywiście ŹLE. - Przecież inaczej byś nie pisał.
~Dr Emmett 15-04-2019 8:48
Odrdzewić i pomalować lampy uliczne , nowe Ledy a pod spodem prl bis. Siarrrra
~ 15-04-2019 10:11
do: ~Dr Emmett (8:48)
Chciałeś napisać prl pis.
~Gosc 15-04-2019 9:05
Pomalować lampy ale i metalowe barierki przy ulicach i mostach bo s szpetne i zardzewiale nie malowane od wielu lat
~ 15-04-2019 10:19
Urząd Miasta powinien sprzątać chodniki, ponieważ do nich należą, wtedy będzie czyściej.
~ 15-04-2019 19:39
do: ~ (10:19)
Chodniki należą przecież do nas. Przypominają nam to przed każdym okresem zimowym :P
~eco 16-04-2019 9:53
do: ~ (19:39)
Utrzymanie w czystości chodników należy do Mieszkańców nieruchomości, o ile ta graniczy BEZPOŚREDNIO z pasem drogowym. Wystarczy 30 centymetrowy pas zieleni między granicą działki i pasem drogowym, żeby obowiązek sprzątania chodnika należał do zarządcy drogi.
~Dziki kraj 15-04-2019 11:14
W każdym narodzie jest odsetek bydła które niszczy,kradnie i śmieci.W naszym narodzie niestety jest bardzo duży odsetek, więc pozostaje mieć nadzieję że przyszłe pokolenia będą lepsze.
~ola 16-04-2019 9:48
niech pan przyjdzie kolo bloku prz ul elsnera 5 zobaczy pan jak pancie siedza z pieskami a dzieci z tych okropnych krzaczkow robia sobie miotelki nasza adm przy ul segetynskiego jest po prostu niewydolna
użytkownik facebook 16-04-2019 19:02
Jeszcze żeby włodarze dbali i zaprzestał bezsensowne wycinki i zasadami nowe drzewka bo są potrzebne do oddychania
~karpacz 21-04-2019 19:27
ludzie to gorsze od bydla

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group