Czwartek, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 10542
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Utkane światło księżyca” w Muzeum Karkonoskim

Poniedziałek, 5 listopada 2012, 7:24
Aktualizacja: Wtorek, 6 listopada 2012, 8:35
Autor: mea
Jelenia Góra: „Utkane światło księżyca” w Muzeum Karkonoskim
Fot. mea
Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Niedziela w Muzeum”, które odbyło się wczoraj (4.11.) w Muzeum Karkonoskim Ewa Krauze zaprezentowała dawne techniki przeróbki lnu „Len–od ziarna do sukni”, a Rita Maria Schaeper zaśpiewała pieśni związane z lnem. – Już między XV a XVI wiekiem na Dolnym Śląsku rozwijała się produkcja lnu, która wyznaczała kierunek rozwoju kultury materialnej i stanowiła o zamożności regionu – podkreślała Ewa Krauze.

Autorki spotkania opowiedziały o wielowiekowej historii uprawy lnu i sposobach produkcji odzieży oraz narzędziach do tego potrzebnych. Przetwarzanie lnu jest bowiem jednym z najstarszych rzemiosł na świecie. – Już Egipcjanie doceniali zalety lnu i nazywali go „utkanym światłem księżyca” – mówiła Ewa Krauze.

W XVI w. prawie w każdym domu był kołowrotek, a w co trzecim krosno. W Jeleniej Górze także handlowano lnem, dzięki czemu miasto mogło się rozwijać. W XIX w. powstały zakłady lniarskie „Orzeł” w Mysłakowicach, w których produkowano tkaniny na szeroką skalę, a który działa do dziś. – Były czasy, że lniane chusteczki produkowane np. w Lubaniu ucierały nosa całemu światu, gdyż były tak popularne i chętnie kupowane, że eksportowano je nie tylko do krajów europejskich, ale także do Ameryki – powiedziała Ewa Krauze.

W 1925 r. zatrudnionych w przemyśle tkackim w Jeleniej Górze było 1 225 osób. – Warto przypominać bogatą
historię tkactwa, gdyż był to złoty środek na rozwój regionu i dziś powinniśmy zrobić wszystko, by len został znów doceniony – dodała.

Podczas pokazu można było obejrzeć maszyny używane do tkania lnu, autorską prezentację lnianej kolekcji ubrań, stylizowanych historycznymi wzorami i motywami. Nie zabrakło pięknych pieśni, legend, przysłów oraz poezji związanej z tkactwem. Publiczność śpiewała znane piosenki wraz z Ritą Marią Schaeper np. „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
782
Tak, regularnie
23%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Czy taka hala będzie u nas?
 
Aktualności
Syreny w hołdzie koledze ze wschodniej granicy
 
Aktualności
Kawka u Boskich
 
Kultura
Festyn w Miłkowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group