Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 19 listopada
Imieniny: Elżbiety, Seweryna
Czytających: 8805
Zalogowanych: 43
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Opuszczony parking przy Pijarskiej na sprzedaż

Środa, 19 listopada 2025, 6:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Opuszczony parking przy Pijarskiej na sprzedaż
Fot. FT
Za 20 milionów złotych można stać się właścicielem kompleksu przy ulicy Pijarskiej w centrum Jeleniej Góry, który od lat stoi pusty.

Obiekt powstał jako niedoszła galeria handlowa z wielopoziomowym parkingiem, a później miał zostać przekształcony w hotel jednej z międzynarodowych sieci. Teraz, po latach bezczynności, pojawił się w ofercie Biura Nieruchomości „Pod Śnieżką”.

Historia obiektu zaczyna się w 2002 roku, kiedy powstał wielopoziomowy parking na 600 miejsc, który miał obsługiwać klientów planowanej galerii handlowej przy ul. Pijarskiej. Obiekt powstawał z myślą o rozkwicie handlu w ścisłym centrum miasta, ale galeria nigdy nie została otwarta.

Kilka lat później kompleks miał zostać przekształcony w hotel sieci Hilton. Prace planowano rozpocząć w listopadzie 2013 roku, a zakończyć w ciągu półtora roku. Przygotowano nawet jeden gotowy pokój hotelowy i zapowiadano powstanie wielofunkcyjnych sal konferencyjnych, punktów gastronomicznych oraz miejsc noclegowych. Ostatecznie żadne z tych przedsięwzięć nie doszło do skutku – inwestorzy pozostali przy obietnicach.

Czytaj więcej:
Zamiast hotelu ruina

Wielopoziomowy parking przez większość czasu świecił pustkami, a w 2016 roku właściciel obiektu wystąpił o pozwolenie na jego wyburzenie. Do rozbiórki jednak nie doszło – jak mówiono, groźba ta miała wywrzeć presję na władze miasta, by zwolniły budynek z podatku od nieruchomości.

Od sierpnia 2022 roku kompleks pozostaje zamknięty i nieużytkowany. Mimo lat stagnacji lokalizacja przy ul. Pijarskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku, dworców PKS i PKP oraz głównych arterii miasta, wciąż stanowi ogromny potencjał inwestycyjny.

Czytaj więcej:
Niszczeje parking na Pijarskiej

Obiekt ma ponad 22 tys. m kw. powierzchni użytkowej, a jego wielofunkcyjna konstrukcja pozwala na różnorodne adaptacje – od usług i handlu, przez hotel, biura, aż po mieszkania. Aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje dla tego terenu zabudowę śródmiejską z funkcją usługową i mieszkalną, a trwają też procedury umożliwiające zmianę przeznaczenia na hotel lub funkcje mieszkalne zgodnie z założeniami konserwatorskimi.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
25%
Smuci
1
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy bierzesz udział w zrzutkach, zbiórkach i innych formach finansowej pomocy?

Oddanych
głosów
704
Tak, kilka razy w miesiącu
7%
Tak, ale raz na parę miesięcy
28%
Tak, ale wspieram tylko potrzebujących z regionu
6%
Tak, ale wspieram potrzebujących w inny sposób
12%
Nie biorę udziału w takich akcjach
47%
 
Głos ulicy
Za Polskę oczywiście walczyłbym
 
Warto wiedzieć
Dlaczego czas przyspiesza, gdy jesteś starszy?
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
Inwestycje
Remont szlaku przy Kamieńczyku
 
Ciekawe historie i inne opowieści
Karkonoski Sabała mieszkał i pracował w Piechowicach
 
Ciekawe historie i inne opowieści
Tramwaj wśród skał. Podgórzyńska historia komunikacji
 
Inwestycje
Remont murka zmorą mieszkańców
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group