Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 14523
Zalogowanych: 73
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Tramwaj wśród skał. Podgórzyńska historia komunikacji

Poniedziałek, 17 listopada 2025, 14:42
Autor: RaZ
Podgórzyn: Tramwaj wśród skał. Podgórzyńska historia komunikacji
Fot. Łukasz Razowski
Jeśli lubisz miejsca, gdzie historia splata się z krajobrazem, Podgórzyn i jego tramwajowa opowieść na pewno Cię zaciekawi. To idealne miejsce, by poczuć klimat dawnych lat i odkryć historię wciąż żywą w sercach mieszkańców oraz w niecodziennym pomniku stojącym „pod Skałką”- starodawnym tramwaju.

Początki komunikacji tramwajowej w Jeleniej Górze sięgają 1897 roku. Jedenaście lat później zapadła decyzja o budowie linii do Podgórzyna, by ułatwić dojazd mieszkańcom, kuracjuszom i turystom. Torowisko poprowadzono malowniczo – wzdłuż stawów, łąk i szosy z Cieplic. Pierwszy elektryczny tramwaj dotarł do Podgórzyna Dolnego w 1911 roku, a w 1914 do Podgórzyna Średniego i przystanku „Pod Śnieżką”.

Przez ponad pół wieku tramwaje były ważną częścią codzienności. W latach 60. uznano jednak, że hałas i drgania są zbyt uciążliwe, a autobusy – nowocześniejsze. Całą sieć zlikwidowano, a ostatni tramwaj odjechał stąd 31 grudnia 1964 roku.

W 2000 roku Henryk Magoń wraz z lokalnymi przedsiębiorcami zainicjował pomysł upamiętnienia dawnej linii. Odnaleziono identyczny tramwaj jaki kursował u stóp Karkonoszy w Bydgoszczy, zakupiono go i odrestaurowano. Mieszkańcy przygotowali teren, a w 2002 roku ustawiono wóz na nowych szynach jako trwały symbol lokalnej pasji.

Dziś pomnik przypomina o czasach, gdy po okolicy dźwięczały tramwajowe dzwonki, a każda podróż była małą przygodą.

Twoja reakcja na artykuł?

60
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
3
5%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zdarzyło Ci się, że samochodem wpadłeś/aś w poślizg, ale nic się nie stało?

Oddanych
głosów
778
Tak
81%
Nie
19%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
W ciele człowieka bije drugie serce...
Rozmowy Jelonki
Zwierzęta boją się huku petard 100 razy bardziej niż człowiek
 
Karkonosze
Czy ferie w Karkonoszach będą śnieżne?
 
Aktualności
Tu wykonywano kary. Kamień hańby w sercu Miłkowa
 
Kultura
Przepiękna szopka w Cieplicach tylko do końca stycznia
 
Aktualności
Petycja w obronie koni i osłów przed rzeźnią
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group