Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Felicji, Zyty
Czytających: 11059
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Tomaszewski – nestor szklarstwa artystycznego

Poniedziałek, 26 czerwca 2023, 14:11
Aktualizacja: 14:12
Autor: Stanisław Firszt
Region: Tomaszewski – nestor szklarstwa artystycznego
Fot. Archiwum S. Firszta/Skarbiec DG
12 lipca minie 30 lat od śmierci wybitnego artysty-szklarza Henryka Albina Tomaszewskiego, związanego z naszym regionem.

Mistrz szklanej rzeźby urodził się w1906 roku w Siedlcach. Naukę pobierał w Warszawie, najpierw w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych. Po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku której prawie całkowicie zburzono Warszawę, w 1946roku zamieszkał w Szklarskiej Porębie (Schreiberhau), miejscowości o wielowiekowej tradycji szklarskiej, która znalazła się w granicach Polski. Zachętą do przeprowadzki i osiedlenia się były też funkcjonujące tam huty szkła i pracujący w nich znakomici szklarze i zdobnicy szkła, niemieccy mistrzowie fachu. Tomaszewski liczył na to, że w takim wyjątkowym miejscu dużo się nauczy i rozwinie swoje umiejętności w technikach szklarskich. Podglądanie niemieckich szklarzy nie powiodło się, dlatego Henryk Albin Tomaszewski zmuszony był dochodzić do wszystkiego sam. Skonstruował i wykonał własne narzędzia szklarskie, pozwalające mu realizować charakterystyczne dla niego kompozycje.

W działalności artystycznej inspirował się muzyką Chopina, Czajkowskiego i Lutosławskiego. Szedł własną drogą twórczą, wybitnie indywidualną, co nie pokrywało się z ówczesną tendencją w wytwarzaniu szkła masowego – użytkowego.

Doprowadziło to do rozbieżności w stosunkach między Tomaszewskim, a kierownictwem hut w Szklarskiej Porębie. W rezultacie Henryk Albin Tomaszewski w 1950 roku wyjechał ze Szklarskiej Poręby i zamieszkał we Wrocławiu, gdzie wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Od 1963 roku mieszkał w Warszawie.

Cały czas działał twórczo. Swoje dzieła realizował w hutach szkła: na Targówku, w Wołominie, Falenicy i Ożarowie. Utrzymywał stałe kontakty ze szklarzami w całej Polsce, a szczególnie na Dolnym Śląsku. Współpracował z Muzeum Okręgowym w Jeleniej Górze, które od lat 70. XX wieku, zaczęło specjalizować się w gromadzeniu szkła artystycznego i z czasem stało się główną instytucją zajmującą się tą problematyką w Polsce i tej części Europy. Dzięki tym kontaktom muzeum zgromadziło szereg wspaniałych realizacji rzeźby w szkle, autorstwa Henryka Albina Tomaszewskiego.

Nieżyjący już od paru lat kustosz działu szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze Mieczysław Buczyński, który znał osobiście Mistrza, tak pisało o nim i jego twórczości: „Był człowiekiem renesansu, malował, rzeźbił, kreował ze szczególnym powodzeniem awangardowe kompozycje, które przyniosły mu wiele sukcesów i uznania. Stworzył, niepowtarzalny, indywidualny styl artystyczny twórczości zez szkła. Wykorzystując walory i nieodgadnioną „magię” gorącej masy szklanej do ostatnich lat życia stworzył fascynujące kompozycje. Z pasją odrzucał tradycyjne kanony sztuki szklarskiej”.

Tacy ludzie jak Henryk Albin Tomaszewski tworzyli klimat naszego wyjątkowego regionu, cieszącego się nie tylko bogactwem przyrodniczym ale także różnorodnością form działalności kulturalnej i twórczej.

Jego śladami poszli następni wybitni artyści szkła: Jan Owsiewski, Regina Włodarczyk-Puchała, Witold Turkiewicz i Tomasz Gondek. Dawne duże huty szkła w regionie niestety już nie działają, ale tradycje szklarskie są nadal podtrzymywane.

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
25%
Nudzi
1
13%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
1080
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
17%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Kultura
W duchu nadziei
 
Koszykówka
Fantastyczny start turnieju ćwierćfinałowego MP!
 
Kultura
Anita Lipnicka zaśpiewała dla Jeleniej Góry
 
Kultura
Finał Warsztatów Mistrzów
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group