Środa, 30 kwietnia
Imieniny: Katarzyny, Mariana
Czytających: 9880
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zapomniana willa przy Wolności 131

Piątek, 21 lutego 2025, 10:08
Aktualizacja: 20:29
Autor: KM
Jelenia Góra: Zapomniana willa przy Wolności 131
Fot. MT
Przy jednej z głównych ulic Jeleniej Góry stoi opuszczony budynek, który lata świetności ma dawno za sobą. Choć dziś niewielu zwraca na niego uwagę, kiedyś był to elegancki dom należący do właściciela cegielni. Obecnie znajduje się na terenie prywatnym, a według map Google działa tam firma zajmująca się wynajmem maszyn budowlanych.

Budynek przy ul. Wolności 131 powstał na przełomie XIX i XX wieku jako rezydencja Oskara von Rosenbrucha, właściciela pobliskiej cegielni. Był to solidnie zbudowany, okazały dom w stylu secesyjnym, z licznymi zdobieniami na elewacji i przestronnymi wnętrzami.

Historia budynku

Wcześniej, w tym miejscu stał pałac zbudowany w 1873 roku według projektu uznanego jeleniogórskiego architekta Eugene de Lalende. Pierwszym właścicielem był mistrz ciesielstwa Hugo Knoll, który nabył ten teren, otaczając go pięknym parkiem.

W kolejnych latach willa przechodziła z rąk do rąk. W 1895 roku należała do porucznika von Brauchischa, później do murarza Richarda Brücknera, a w 1920 roku do Oskara Caro – tajnego radcy i współwłaściciela Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Żelaznego oraz pałacu Paulinum. W czasach III Rzeszy, od 1936 roku, mieściła się tu Buttersche Hoehere Lehrenstalt, elitarna szkoła dla młodzieży niemieckiej.

Po II wojnie światowej budynek został przejęty przez państwo. Mieściły się w nim różne instytucje i podmioty. Budynek został wpisany do rejestru zabytków, jednak brak odpowiedniej opieki sprawił, że zaczął popadać w ruinę.

Jak wygląda dziś?

Dziś dawna willa jest zaniedbana i niszczeje z roku na rok. Jej ściany są popękane, tynk odpada, a dach, choć po remoncie, nosi ślady uszkodzeń.

Fasada, niegdyś bogato zdobiona, teraz ledwo przebija się spod warstw brudu i zniszczeń. W otoczeniu budynku rozrosła się dzika roślinność, która dodatkowo potęguje wrażenie opuszczenia.

Pomimo degradacji, wciąż można dostrzec elementy dawnej elegancji – zdobione kominy z glazurowanej cegły, szerokie drewniane schody, kamienne balustrady oraz oryginalne witraże w oknie holu wejściowego. Wnętrza, choć w złym stanie, kryją ślady dawnego przepychu, jak sztukaterie na sufitach i ozdobna boazeria.

Obecna sytuacja

Według Google Maps pod tym adresem działa firma wynajmująca maszyny budowlane, ale sam budynek pozostaje opuszczony. Jest to teren prywatny, więc nie wiadomo, jakie są plany wobec nieruchomości. Na razie dawna willa stoi zapomniana i niszczeje, mijana codziennie przez setki kierowców, którzy nie zdają sobie sprawy, że to część historii miasta.

Twoja reakcja na artykuł?

7
3%
Cieszy
17
7%
Hahaha
2
1%
Nudzi
73
31%
Smuci
25
11%
Złości
110
47%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
301
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
35%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Otwarcie Parku Rowerowego na osiedlu Czarne
 
Aktualności
Fontanna w Parku Norweskim jak nowa
 
Kultura
Maja Bogucka w jeleniogórskiej filharmonii
 
Aktualności
Zmarł Marek Budzyń – propagator turystyki w regionie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group