Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 9963
Zalogowanych: 87
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pilchowice: Nadal nie ma kupca na stację Pilchowice Zapora – historia obiektu

Środa, 2 kwietnia 2025, 10:16
Autor: KM
Pilchowice: Nadal nie ma kupca na stację Pilchowice Zapora – historia obiektu
Fot. FT
Stacja kolejowa Pilchowice Zapora wciąż czeka na nowego właściciela, którego nadal nie ma. Co prawda PKP ogłosiło po raz kolejny przetarg w sprawie sprzedaży obiektu, jednak cena, choć nie wydaje się wygórowana, to nadal jest za wysoka. Nikt nie chce kupić stacji.

Sama stacja plus działka (pow. 247 m²) wydaje się dobrą okazją, jednak ich położenie nie zachęca. Nie wiadomo za bardzo co mogłoby w tym miejscu powstać. Dyskoteka? Klub? Położenie jest malownicze, ale użytkowość obiekt w środku lasu "średnia".

Dodatkowo nie pomaga fakt, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków, a jego stan jest delikatnie mówią "taki sobie".

Przyszły inwestor będzie musiał przeprowadzić remont zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, jednak czy znajdzie się ktoś gotowy uratować ten historyczny obiekt? Nie wiadomo.

Stoi na skraju zapomnienia

Tymczasem stacja Pilchowice Zapora to miejsce o bogatej historii, które dziś stoi na skraju zapomnienia. Dawniej pełniła kluczową rolę w transporcie i inspirowała filmowców, a niedawno niemal stała się nawet ofiarą planowanego wysadzenia pobliskiego mostu w hollywoodzkiej produkcji. Jakie były jej losy i co czeka ją w przyszłości?

Historia stacji

Stacja Pilchowice Zapora to jedna z najciekawszych kolejowych pamiątek regionu. Powstała w 1909 roku w ramach budowy linii kolejowej Jelenia Góra – Żagań, której celem było usprawnienie transportu towarów i ludzi. Szczególne znaczenie miała w kontekście pobliskiej zapory na Bobrze, stanowiącej ogromny projekt inżynieryjny tamtych czasów.

I nadal jest to druga co do wielkości zapora w Polsce.

W pierwszej połowie XX wieku stacja tętniła życiem – podróżni docierali tu, by podziwiać krajobrazy i korzystać z rozwijającej się infrastruktury turystycznej.

Budynek dworca, wzniesiony w stylu szachulcowym, oraz drewniana wiata peronowa do dziś stanowią unikalny przykład architektury tamtych lat.

Stacja w telewizji i w kinie

Pilchowice Zapora miała swoje „pięć minut” w historii kina. W 1963 roku kręcono tu sceny do filmu „Skąpani w ogniu” w reżyserii Jerzego Passendorfera, a nieco później pojawiła się w kultowej komedii „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” z Marianem Kociniakiem.

Charakterystyczna drewniana architektura i otaczające ją góry sprawiały, że miejsce to nadawało filmom wyjątkowy klimat. Dziś miłośnicy dawnego kina i kolejnictwa wciąż odwiedzają to miejsce, by zobaczyć, jak zmieniło się od tamtych lat.

Most, który niemal zniknął

W 2020 roku zrobiło się głośno o pobliskim moście nad Jeziorem Pilchowickim, który miał zostać wysadzony na potrzeby hollywoodzkiej produkcji „Mission: Impossible 7” z Tomem Cruise'em w roli głównej. Plan ten wywołał ogromne poruszenie – przeciwnicy podkreślali jego wartość historyczną i inżynieryjną.

Most bowiem, wybudowany w 1906 roku, jest jednym z najstarszych stalowych wiaduktów kolejowych w Polsce. Jego wysadzenie i późniejsza odbudowa były pomysłem "takim sobie".

Dzięki protestom miłośników zabytków i interwencji ekspertów, decyzja o zniszczeniu konstrukcji została ostatecznie cofnięta, a obiekt pozostał na swoim miejscu.

Autor: Elabelaloco Studio

Co dalej z dworcem?

Mimo że budynek stacji wpisano w 2013 roku do rejestru zabytków, jego stan pogarsza się w szybkim tempie. W styczniu 2024 roku PKP ogłosiło przetarg na sprzedaż stacji wraz z działką o powierzchni 247 m². Cena wywoławcza wynosi 160 tysięcy złotych. Przyszły właściciel będzie zobowiązany do przeprowadzenia remontu zgodnie z zaleceniami dolnośląskiego konserwatora zabytków, który nakazuje wzorowanie się na zachowanych elementach i materiałach ikonograficznych. Jeśli jednak obiekt nie zostanie zabezpieczony w najbliższym czasie, może wkrótce całkowicie popaść w ruinę. Czy znajdzie się inwestor gotowy przywrócić mu dawny blask?

Dziś jej przyszłość wciąż stoi pod znakiem zapytania, a jeśli odpowiednie kroki nie zostaną podjęte na czas, może podzielić los wielu zapomnianych obiektów kolejowych w Polsce.

Jest jednak cień szansy, że może kiedyś znów stanie się wizytówką Dolnego Śląska, tym razem nie tylko na ekranie, ale i w rzeczywistości.

Czytaj więcej:
Wciąż na sprzedaż

Czytaj więcej:
Kto podpalił most?

Twoja reakcja na artykuł?

1
6%
Cieszy
4
25%
Hahaha
2
13%
Nudzi
2
13%
Smuci
7
44%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
411
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
32%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
27%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Młodzi już jeżdżą
 
Koszykówka
Dokonały tego... Złote dziewczyny z Jeleniej Góry!
 
Piłka nożna
Snajper znów trafia, Karkonosze z 3 punktami
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group