Sobota, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10035
Zalogowanych: 78
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni uczcili 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

Niedziela, 31 maja 2020, 10:39
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 czerwca 2020, 9:00
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Radni uczcili 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Jeleniogórscy radni (nie wszyscy) podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przyjęli "rezolucję" w sprawie uczczenia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. "Za" było 18 radnych, 2 przeciw (Justyn Bilski – KO, Józef Rypiński – PiS), a jeden wstrzymał się od głosu (Piotr Paczóski – SLD).

Rezolucja dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Papieża Polaka:

Setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, Polaka, który został Papieżem jest dla wszystkich jego rodaków, niezależnie od przekonań datą szczególną. Nie wszyscy dziś pamiętają, jakim wielkim zaskoczeniem dla świata był ten wybór, jakim wielkim zaskoczeniem dla świata była późniejsza misja Ojca Świętego Jana Pawła II. Człowieka, który jako pierwszy sprawił, że Kościół katolicki otworzył się tak szeroko na inne wyznania, sprawił, że idea ekumenizmu nabrała wyrazistych treści, który pielgrzymki do wielu krajów i spotkania ze zwyczajnymi ludźmi postawił za priorytet papieskiej misji. I choć właśnie za to zapłacił cenę osobistego cierpienia, wierzył, że to była najlepsza z dróg jego życia.

Minęło tak wiele lat, zmieniały się ustroje i porządek w naszym świecie, w którym nie zawsze i nie od razu w każdym miejscu zwycięża dobro, a pamiętamy wciąż kilka fraz, z pozoru oczywistych, ale przez swoją oczywistość wyjątkowych. „Nie lękajcie się” – powiedział Jan Paweł II do tłumów. „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”, co każdy może rozumieć – otwórzcie się na dobro, na nadzieję, na przyszłość.
Te słowa, które padły tak dawno, bo w 1978 roku do dzisiaj wybrzmiewają w całej pełni. Można wręcz powiedzieć, że każdego dnia zyskują na aktualności i na wadze, na niezmierzonej uniwersalności. Wtedy te lęki były inne, bo dwa bloki ustrojowe, podzielony gniewem i złością świat wymagał zgody, a ludzie – wzajemnej empatii.

Owocem życia Jana Pawła II jest to, że dokonał cudu, jeśli przez cud rozumieć taką zmianę świata, który dziś może być bardziej przyjazny ludziom, bo tak wiele ograniczeń swoją pracą Papież zniwelował. Czy tak jest? – to pytanie, na które każdy powinien sobie sam odpowiedzieć. Zmieniło się oblicze Kościoła, zmienił się też świat, w którym ten Kościół istnieje. A Kościół, to nie najpiękniejsze nawet gmachy, a ludzie, najprostsi z najprostszych. Spuścizna Jana Pawła II nie jest jednak majątkiem danym raz na zawsze, a rodzajem
zobowiązania, które dotyczy wszystkich, którzy chcieliby, żeby świat był lepszy. Nie lękajmy się czynić dobro – wówczas najpełniej uhonorujemy życie i owoc życia świętego człowieka, który urodził się sto lat temu, a jego misja odcisnęła na świecie swój wyrazisty znak.

Twoja reakcja na artykuł?

1
13%
Cieszy
2
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
25%
Złości
3
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lubisz polskie komedie z czasów PRL?

Oddanych
głosów
228
Tak
88%
Nie
7%
Nie oglądam komedii
5%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Mają ropę, gaz i diamenty, a żyją w rozpadających się domach
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ulubione miejsca burmistrza to Złoty Widok i Wysoki Kamień
 
112
Ślisko na drogach
 
Aktualności
Siemano Jelenia Góra
 
Aktualności
Choinka w Cieplicach już świeci

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group