Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 6443
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Radni uczcili 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 31 maja 2020, 10:39
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 czerwca 2020, 9:00
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Jeleniogórscy radni (nie wszyscy) podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przyjęli "rezolucję" w sprawie uczczenia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. "Za" było 18 radnych, 2 przeciw (Justyn Bilski – KO, Józef Rypiński – PiS), a jeden wstrzymał się od głosu (Piotr Paczóski – SLD).

Rezolucja dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Papieża Polaka:

Setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, Polaka, który został Papieżem jest dla wszystkich jego rodaków, niezależnie od przekonań datą szczególną. Nie wszyscy dziś pamiętają, jakim wielkim zaskoczeniem dla świata był ten wybór, jakim wielkim zaskoczeniem dla świata była późniejsza misja Ojca Świętego Jana Pawła II. Człowieka, który jako pierwszy sprawił, że Kościół katolicki otworzył się tak szeroko na inne wyznania, sprawił, że idea ekumenizmu nabrała wyrazistych treści, który pielgrzymki do wielu krajów i spotkania ze zwyczajnymi ludźmi postawił za priorytet papieskiej misji. I choć właśnie za to zapłacił cenę osobistego cierpienia, wierzył, że to była najlepsza z dróg jego życia.

Minęło tak wiele lat, zmieniały się ustroje i porządek w naszym świecie, w którym nie zawsze i nie od razu w każdym miejscu zwycięża dobro, a pamiętamy wciąż kilka fraz, z pozoru oczywistych, ale przez swoją oczywistość wyjątkowych. „Nie lękajcie się” – powiedział Jan Paweł II do tłumów. „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”, co każdy może rozumieć – otwórzcie się na dobro, na nadzieję, na przyszłość.
Te słowa, które padły tak dawno, bo w 1978 roku do dzisiaj wybrzmiewają w całej pełni. Można wręcz powiedzieć, że każdego dnia zyskują na aktualności i na wadze, na niezmierzonej uniwersalności. Wtedy te lęki były inne, bo dwa bloki ustrojowe, podzielony gniewem i złością świat wymagał zgody, a ludzie – wzajemnej empatii.

Owocem życia Jana Pawła II jest to, że dokonał cudu, jeśli przez cud rozumieć taką zmianę świata, który dziś może być bardziej przyjazny ludziom, bo tak wiele ograniczeń swoją pracą Papież zniwelował. Czy tak jest? – to pytanie, na które każdy powinien sobie sam odpowiedzieć. Zmieniło się oblicze Kościoła, zmienił się też świat, w którym ten Kościół istnieje. A Kościół, to nie najpiękniejsze nawet gmachy, a ludzie, najprostsi z najprostszych. Spuścizna Jana Pawła II nie jest jednak majątkiem danym raz na zawsze, a rodzajem
zobowiązania, które dotyczy wszystkich, którzy chcieliby, żeby świat był lepszy. Nie lękajmy się czynić dobro – wówczas najpełniej uhonorujemy życie i owoc życia świętego człowieka, który urodził się sto lat temu, a jego misja odcisnęła na świecie swój wyrazisty znak.

Twoja reakcja na artykuł?

1
13%
Cieszy
2
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
25%
Złości
3
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~mmmmm 31-05-2020 11:41
Rabin Rosenberg uważa, że około połowa chłopców w chasydzkim środowisku na Brooklynie, największym w USA i jednym z największych w Stanach Zjednoczonych była ofiarami molestowania seksualnego dokonanego przez starszyznę. Ben Hirsch, dyrektor organizacji na rzecz ofiar znęcania się seksualnego wśród ortodoksyjnych Żydów "Survivors for Justice" wierzy, że ta liczba jest większa – pisze Barbara Rode. Syjonistyczne media blokują informacje na temat pedofilii wśród ortodoksyjnych Żydów. Działanie mediów w tym zakresie mocno kontrastuje ze wzmożoną aktywnością środków przekazu w sprawie przypadków molestowania seksualnego w kościołach chrześcijańskich. Jeżeli chodzi o nieustannie opisywane sprawy molestowania w Kościele katolickim, syjonistyczne media dopilnowały, aby cały świat wiedział o tym skandalu, pomimo, iż Kościół zapewniał, iż zaledwie 1,5% kleryków dopuściło się tego przestępstwa. Choć syjonistyczne media okazjonalnie wspominały o seksualnym znęcaniu się nad dziećmi w społeczności żydowskiej, nigdy sprawa ta nie otrzymała takiej ilości uwagi i nie uzyskała takiego rozgłosu, co sprawa Kościoła katolickiego, pomimo, iż ostatnie badania wykazały, że skala tego zjawiska w środowisku ortodoksyjnie żydowskim może sięgać nawet 50%
~Hirschberg-men 31-05-2020 12:20
Wojtyła.Największe nieszczęście jakie spotkało Polskę po IIWŚ
~ 31-05-2020 14:30
Że był Polakiem , napiszcie co on zrobił dla Polski , sterowany przez Watykan , nic
~AD966 31-05-2020 18:03
No własnie ,został papieżem i powstaje nowa religia, nowy odłam chrześcijaństwa,Wojtyła staje się powoli takim naszym Chrystusem a Maryję i Józefa zastąpią błogosławionymi rodzicami . Sprytne i nareszcie nie związane z Żydami.
~Q 31-05-2020 23:07
Zamiast rezolucji na cześć kontrowersyjnych moralnie postaci radni mogliby zająć się rzetelną pracą dla miasta.
~kl 1-06-2020 8:26
może opublikować wprowadzone przez Wojtyłę przepisy chroniące kleryków pedofilów
~ 1-06-2020 8:47
ci co najbardziej wielbią JP II najmniej jego nauki rozumieją

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group