Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 11023
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Poradnia Hepatologii, Chorób Zakaźnych i Medycyny Podróży w KCM

Piątek, 8 lipca 2016, 21:08
Aktualizacja: Czwartek, 21 lipca 2016, 22:57
Autor: KCM Clinic S.A.
Jelenia Góra: Poradnia Hepatologii, Chorób Zakaźnych i Medycyny Podróży w KCM
Fot. KCM Clinic
Od lipca w Jeleniej Górze pacjenci z problemami w dziedzinie hepatologii, chorób zakaźnych i medycyny tropikalnej mogą korzystać z Górze Poradni Hepatologii, Chorób Zakaźnych i Medycyny Podróży w KCM Clinic.

Konsultacje wykonuje z dr n.med. Anna Szymanek-Pasternak, na co dzień pracująca w Oddziale Chorób Zakaźnych i Poradni Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Jacy pacjenci są obecnie najczęstszymi pacjentami Poradni Chorób Zakaźnych w Polsce? Z jakimi problemami będzie można zgłosić się do Poradni Hepatologii, Chorób Zakaźnych i Medycyny Podróży w KMC?
Obecnie w Polsce ogromny odsetek pacjentów Poradni Chorób Zakaźnych to osoby kierowane z podejrzeniem boreliozy (zwanej także chorobą z Lyme) – najczęściej postaci stawowej lub neurologicznej. W 2006 roku zarejestrowano w Polsce 6.700 przypadków boreliozy, a już w 2014 – 14.000 przypadków, w tym 555 na terenie Dolnego Śląska.
Bardzo dużo dyskutuje się także na temat boreliozy w mediach i Internecie. Często są to głosy osób, które, mimo że związane sa z medycyną, na co dzień nie zajmują się tą chorobą, i stąd często ich wypowiedzi nie odpowiadają aktualnemu stanowi wiedzy medycznej i standardom towarzystw naukowych. Nierzadko można znaleźć opinie, wiążące z boreliozą niemal każdą dolegliwość, na którą skarżą się pacjenci.
W tym szumie informacyjnym i nadinterpretacji objawów zagubieni są nie tylko pacjenci, ale także sami lekarze, którzy nie specjalizują się w chorobach zakaźnych.
Dlatego w przypadku podejrzenia boreliozy wskazana jest konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych. Pozwoli to pacjentom uniknąć zbędnej diagnostyki i często zbędnej terapii, a jednocześnie - w przypadku rzeczywistych wskazań - szybko rozpocząć właściwe leczenie, jeśli będzie ono wymagane.

Czy pacjenci z chorobami wątroby również mogą szukać pomocy w KCM Clinic?
Oczywiście. Zapraszamy pacjentów z wirusowymi zapaleniami wątroby typu B i C. Proponujemy pełną diagnostykę tych schorzeń, z oceną wirusologiczną, oceną wydolności funkcji wątroby, zaawansowania choroby i jej ewentualnych powikłań. W KCM Clinic będzie również możliwość podjęcia terapii zakażenia HBV i HCV najnowszymi lekami rekomendowanymi przez Polską Grupę Ekspertów ds. HCV i Europejskie Towarzystwo Badań nad Wątrobą (European Association for the Study of the Liver).

Czy osoby z chorobami wątroby innymi niż wirusowe również znajdą pomoc w Poradni KCM?
W naszej Klinice będą mogły uzyskać profesjonalną poradę osoby z podejrzeniem lub już zdiagnozowaną chorobą wątroby o innej etiologii niż zakażenie HBV i HCV. Szczególnie zapraszamy pacjentów z chorobą stłuszczeniową wątroby. Jest to problem mocno niedoceniany w naszym kraju, a trzeba pamiętać, że np. w USA choroba stłuszczeniowa wątroby staje się najczęstszym wskazaniem do przeszczepu wątroby.

Jacy jeszcze pacjenci mogą być kierowani do Poradni?
Zapraszamy szczególnie kobiety planujące ciążę w celu konsultacji i wykonania badań serologicznych w kierunku zakażeń, które mogą być zagrożeniem dla dziecka w czasie ciąży. Ginekolodzy na ogół zalecają wykonanie takich badań w trakcie ciąży, jednak wtedy często interpretacja wyników nie jest jednoznaczna i nie pozwala z całą pewnością określić czy istnieje zagrożenie dla płodu, czy też nie. Naraża to kobiety na ogromy stres, dodatkowe badania, w tym także inwazyjne (np. amniopunkcja) oraz konieczność hospitalizacji i diagnostyki noworodka kilka dni po urodzeniu, kiedy to każda mama chciałaby cieszyć się swoim maleństwem w domu. Wykonanie badań na kilka tygodni przed planowanym zajściem w ciążę może zatem zaoszczędzić wiele stresu. Ponadto daje również możliwość uzupełnienia szczepień w celu jak najlepszej ochrony mamy i dziecka w trakcie ciąży.

A co jeśli pacjentka już jest w ciąży? Czy wtedy konsultacja w Poradni Chorób Zakaźnych może być przydatna?
Pacjentki będące w ciąży również zapraszamy na konsultację do naszej Poradni. Lekarz może ocenić wyniki badań serologicznych zaleconych przez ginekologa, zlecić dodatkowe badania, jeśli będzie taka potrzeba a także w razie konieczności zalecić odpowiednie postępowanie profilaktyczne.

Nowo otwierana Poradnia będzie zajmowała się również Medycyną Podróży?
Tak. Zapraszamy szczególnie osoby planujące wyjazd w rejony tropikalne. Uzyskają one w naszej Poradni wyczerpujące informacje na temat zagrożeń chorobowych występujących w tych rejonach i sposobów ochrony przed nimi. Będzie istniała również możliwość zaszczepienia się niezbędnymi w podróży szczepionkami oraz uzyskania zaleceń profilaktyki malarii według najaktualniejszych światowych rekomendacji.

Czy pacjenci powracający z podróży również mogą korzystać z konsultacji w Poradni?
Pacjenci powracający z podróży w rejony tropikalne często skarżą się na różne problemy zdrowotne. Najczęściej jest to biegunka, często infekcje dróg oddechowych, zmiany skórne czy gorączka o niejasnej przyczynie. W każdym z wymienionych przypadków wskazana jest konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych ponieważ objawy te mogą mieć łagodny, przemijający charakter ale mogą także być spowodowane patogenami zagrażającymi życiu (malaria, ameboza). Trzeba także pamiętać, że niektóre choroby kojarzone z rejonami tropikalnymi spotykane są także rejonach nam bliższych, chętnie wybieranych przez Polaków jako cel wakacyjnych wyjazdów, np. w krajach basenu Morza Śródziemnego.
Do chorób tych zaliczyć można między innymi leiszmaniozę czy wirusowe zapalenie wątroby typu E. Zatem nawet pacjenci podróżujący do tych, wydawałoby się bezpiecznych rejonów mogą wymagać konsultacji w Poradni Medycyny Podróży.

Zapraszamy do korzystania z usług naszej Poradni.
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

KCM Clinic S.A.
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
tel.: +48 75-611-2222
e-mail: rejestracja@kcmclinic.pl

Zdjęcie kleszcza:
By André Karwath aka Aka

zdjęcie rumienia wędrującego:
By Photo Credit: James GathanyContent Providers(s)

zdjęcie Wątroba marska
By ilustracja z Encyklopedia Powszechna Ultima Thule 1931 (PD).

zdjęcia malaria
By Radoslaw Botev (original: S. Jähnichen; Roke) - derivative work based on Malaria distribution (de).png, CC BY-SA 3.0,

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
184
Tak
13%
Nie
88%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group