Niedziela, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Czytających: 7175
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wirusowe zapalenie wątroby typu C – nowa wysoko skuteczna terapia

Piątek, 8 lipca 2016, 21:18
Aktualizacja: Wtorek, 11 kwietnia 2017, 20:44
Autor: KCM Clinic S.A.
Jelenia Góra: Wirusowe zapalenie wątroby typu C – nowa wysoko skuteczna terapia
Fot. KCM Clinic S.A.
Wywiad z dr n.med. Anna Szymanek–Pasternak.

Czy zakażenie HCV i zapalenie wątroby związane z tym wirusem są w Polsce istotnym problemem?
Jest to duży problem, często niedoceniany przez pacjentów i samych lekarzy. Szacuje się, że około 1,5% populacji Polski jest zakażona HCV. Większość osób nie wie o zakażeniu ponieważ choroba przez wiele lat nie daje żadnych objawów.

Czy objawem choroby musi być tzw. żółtaczka?
Pacjenci często sądzą, że w przebiegu zakażenia zawsze występuje żółtaczka. Czują się bezpieczni, jeśli nigdy u siebie nie obserwowali zażółcenia skóry. Tymczasem ogromna większość ostrych zakażeń HCV przebiega bez żółtaczki.

W jaki sposób może dojść do zakażenia?
Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt z krwią i jej pochodnymi (niesterylny sprzęt medyczny lub kosmetologiczny, przetoczenia krwi przed okresem wprowadzenia testów na obecność HCV u krwiodawców). Istnieje też niewielkie ryzyko zakażenia drogą kontaktów seksualnych i przeniesienia infekcji z matki na dziecko w okresie okołoporodowym. U około 10-30 % osób nie udaje się ustalić w wywiadzie żadnego ryzyka infekcji.

Jak przebiega zakażenie HCV? Jakie są jego objawy?
Tak jak wcześniej wspominałam, zakażenie przez wiele lat może być zupełnie bezobjawowe. W ostrej fazie choroby pacjenci mogą skarżyć się na pobolewania brzucha, mięśni, uczucie znużenia. Objawy te jednak są tak mało charakterystyczne i często tak słabo wyrażone, że rzadko pacjenci mają wtedy wykonywane badania krwi, które mogłyby pozwolić podejrzewać zakażenie HCV. W ostrej fazie choroby 15-30 % pacjentów sama eliminuje wirusa z organizmu. U pozostałych osób zakażenie przechodzi w fazę przewlekłą, która również zwykle jest bezobjawowa.

Czy choroba może ujawnić się po latach ?
Choroba może ujawnić się po wielu latach, kiedy pojawią się poważne konsekwencje wieloletniej infekcji – marskość i/lub rak wątroby.
Pierwszymi objawami mogą wtedy być na przykład wodobrzusze (gromadzenie się dużej ilości płynu w jamie otrzewnowej) lub bardzo groźne dla życia krwotoki z żylaków przełyku.

Jak diagnozuje się zakażenie?
Często podejrzenie zakażenia HCV stawia się przypadkowo, na podstawie wyników badań wykonywanych na przykład dla potrzeb medycyny pracy lub w ramach badań kwalifikacyjnych do zabiegu operacyjnego. Stwierdza się wtedy podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych (ALT i/lub AST). Podstawą diagnostyki zakażenia HCV jest wykonanie oznaczenia przeciwciał anty-HCV. Jeśli wypadnie ono dodatnio szuka się we krwi materiału genetycznego wirusa (DNA) za pomocą technik molekularnych (PCR). Znalezienie DNA wirusa we krwi potwierdza zakażenie HCV. Należy wtedy wykonać liczne badania oceniające zaawansowanie choroby i wydolność wątroby, często łącznie z biopsją wątroby i gastroskopią.

Czy zakażenie to jest uleczalne? Jakie są możliwości terapii?
Zakażenie HCV jest uleczalne. Istnieje możliwość całkowitej eradykacji wirusa z organizmu. Obecnie dostępne na świecie i w Polsce możliwości terapii to prawdziwa rewolucja w leczeniu zakażenia HCV. Do niedawna jedyną opcją były schematy terapeutyczne oparte o interferon w postaci podskórnych zastrzyków z dodatkiem tabletek (rybawiryna, telaprewir, boceprewir). Terapie te miały ograniczoną skuteczność (często poniżej 50 %) i obarczone były wieloma działaniami niepożądanymi. Już sama konieczność przyjmowania interferonu w postaci podskórnych zastrzyków była sporą niedogodnością a do tego dołączała się konieczność przyjmowania nawet 8-10 tabletek dziennie. Dodatkowo pacjenci w trakcie terapii często skarżyli się na bóle głowy, mięśni, stawów, brak apetytu, osłabienie, męczący kaszel, wysypki skórne. Często zachodziła konieczność zmniejszania dawek leków ze względu na nasilone działania uboczne, co zmniejszało szanse powodzenia terapii.

Jak skuteczne są nowe leki w leczeniu wzw typu C?
Nowe leki charakteryzują się skutecznością sięgającą 98-100 %, mają niewiele działań niepożądanych, można je stosować w większości przypadków kiedy stare terapie były przeciwwskazane (niska liczba płytek krwi, choroby tarczycy, układu krążenia).
Ponadto terapia oparta jest wyłącznie o leki w formie doustnej, niektóre wymagają przyjmowania tylko 1 tabletki dziennie.

Jak długi jest czas leczenia?
Czas leczenia jest też znacznie krótszy: zwykle 3-6 miesięcy w porównaniu do 6-12miesięcy a nawet 1,5 roku w przypadku starych leków.

Dużą wadą nowych terapii jest niestety ich wysoka cena. Ilość terapii refundowanych przez NFZ jest wielokrotnie niższa niż liczba pacjentów oczekujących na leczenie.

Zapraszamy na konsultacje do KCM Clinic, do Poradni Hepatologii, Chorób Zakaźnych
Zapraszamy do korzystania z usług naszej Poradni. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

KCM Clinic S.A.
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
tel.: +48 75-611-2222
e-mail: rejestracja@kcmclinic.pl


zdjęcie HCV
By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0,

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1623
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Aktualności
Dziury na Zabobrzu – artyści przewracają się w grobach
 
Piłka nożna
Awans Karkonoszy i piękny, okrągły jubileusz!
 
Aktualności
Wójt dementuje plotki
 
Kultura
Jak zrobić zdjęcia kolodionowe
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group