Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 5195
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Diagnostyka zmian w piersi. Badania profilaktyczne u onkologa.

Poniedziałek, 13 lutego 2017, 11:56
Aktualizacja: Wtorek, 11 kwietnia 2017, 20:44
Autor: KCM
Jelenia Góra: Diagnostyka zmian w piersi. Badania profilaktyczne u onkologa.
Fot. KCM Clinic SA
Od stycznia 2017 w KCM została uruchomiona Poradnia Onkologiczna i Profilaktyki Piersi w KCM, prowadzona przez doktora Gerarda Owsiańskiego, specjalistę chirurgii onkologicznej.

Rozmowa z Panem Doktorem Owsiańskim na temat diagnostyki zmian w piersi i roli badań profilaktycznych u onkologa.

- Panie Doktorze, ‘ma Pani zmianę w piersi’- tej wiadomości obawia się większość kobiet.
- A nie musi. Rutynowe badanie ultrasonograficzne lub mammograficzne piersi wykazało ognisko o nieprawidłowym obrazie. Nie oznacza to jednak, że zmiana odkryta w piersi jest rakiem. Wymaga ona dalszej diagnostyki, ale w 80% przypadków ostateczny wynik badania brzmi: zmiana łagodna.
Badania obrazowe, takie jak ultrasonografia czy mammografia, mimo, że bardzo dokładne nie potrafią dać jednoznacznej odpowiedzi na najistotniejsze z pytań: czy zmiana ogniskowa w piersi jest zmianą łagodną, czy złośliwą. Wynik badania obrazowego sugeruje charakter zmiany, jednak jedynym, wiarygodnym badaniem jest badanie mikroskopowe fragmentu lub całej zmiany.

- Jakie są inne metody diagnozowania zmian, czyli tzw. weryfikacji onkologicznej?
Dotychczas, w arsenale diagnostycznych badań onkologicznych, lekarze dysponowali szeregiem metod weryfikacji zmiany ogniskowej piersi. Najprostszą z metod jest badanie kontrolne przeprowadzane kilka lub kilkanaście tygodni po badaniu pierwotnym. Stosuje się je, w przypadku zmian niejednoznacznych w obrazie ultrasonograficznym lub mammograficznym, ale wyłącznie zmian o niewielkim prawdopodobieństwie przemiany złośliwej. Powtórne badanie daje możliwość porównania wyników i najczęściej jest badaniem wystarczającym do wydania ostatecznej opinii o charakterze zmiany.

- Kiedy konieczna jest biopsja?
Jeśli zmiana odkryta w piersi jest zmianą o charakterze niejednoznacznym, ale podejrzanym, najważniejszą z metod weryfikacji jest badanie mikroskopowe fragmentu zmiany. Pobranie próbki do badania histopatologicznego określa się terminem biopsji.

- Jakie rodzaje biopsji są zalecane i kiedy?
Istnieje kilka rodzajów biopsji. Najprostszą z nich jest biopsja cienkoigłowa polegająca na wprowadzeniu w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą usg cienkiej igły i pobranie materiału komórkowego ze zmiany do cytologicznego badania mikroskopowego. Metoda ta jest szybkim i mało uciążliwym dla pacjentki sposobem zweryfikowania nieprawidłowości w piersi.
Kolejną z metod pobierania materiału ze zmiany ogniskowej piersi jest biopsja gruboigłowa. Sposób wykonania biopsji jest podobny do procedury stosowanej w biopsji cienkoigłowej: w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą usg wprowadza się wówczas specjalnie skonstruowaną igłę, za pomocą której pobiera się kilka niewielkich wycinków ze zmiany. Jest to bardzo efektywna, w doświadczonych rękach, metoda diagnozowania zmian w piersiach. Pozwala ona na jednoznaczną ocenę histopatologiczną zmiany.
W przypadkach szczególnych konieczne jest wycięcie całkowite zmiany drogą zabiegu chirurgicznego, otwartej biopsji chirurgicznej lub skierowanie na tzw. biopsję mammotomiczną.

-Dlaczego tak ważna dla pacjentek jest regularna profilaktyka piersi?
Badania profilaktyczne są niezbędne! Pamiętajmy, że malej zmiany w piersi (małego guzka) nie sposób wykryć dotykiem. Natomiast szczególnie zależy na wykrywaniu małych wczesnych zmian, z najlepszym rokowaniem.

-Jak często i jakie badania profilaktyczne powinny być wykonywane ?
Badanie USG piersi u każdej kobiety wykonywane co 12 miesięcy w połączeniu z badaniem klinicznym doświadczonego specjalisty jest szczególnie ważne i pozwala na skuteczną walkę z chorobami nowotworowymi.

U kobiet dojrzałych po 45 r życia badaniem dodatkowym w profilaktyce jest mammografia piersi

Zapraszamy do naszej Poradni Onkologicznej na badania profilaktyczne i diagnostykę piersi!
UWAGA: Wszystkie pacjentki z podejrzanymi zmianami przyjmowane są PRIORYTETOWO

Gerard Owsianski
specjalista chirurgii onkologicznej

KCM Clinic S.A.
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
tel.: +48 75-611-2222
e-mail: rejestracja@kcmclinic.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group