Środa, 7 czerwca
Imieniny: Roberta, Wiesława
Czytających: 8035
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Laserowe operacje żylaków kończyn dolnych

Poniedziałek, 28 listopada 2016, 7:35
Aktualizacja: 7:46
Autor: KCM Clinic SA
Jelenia Góra: Laserowe operacje  żylaków kończyn dolnych
Fot. KCM Clinic SA
Od października w Jeleniej Górze pacjenci z żylakami kończyn dolnych mogą poddawać się małoinwazyjnym operacjom laserowym wykonywanym przez specjalistów chirurgii naczyniowej w KCM Clinic.

Pacjenci muszą być najpierw zbadani i skonsultowani przez chirurga naczyniowego, który na podstawie badania USG Doppler z oceną tzw. przepływów żylnych jest w stanie określić, czy dany pacjent kwalifikuje się do takiego zabiegu.

Konsultacje i badania wykonują w KCM specjaliści z dziedziny chirurgii naczyniowej, a zabiegi laserowe w KCM na Oddziale Chirurgicznym - dr n.med. Marek Tuchendler, na co dzień pracujący na Oddziale Chirurgii Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu oraz dr Przemysław Baranowicz z Oddziału Chirurgii Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze.

Co to są żylaki ?
Żylaki kończyn dolnych to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych z towarzyszącym ich wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem, występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, zazwyczaj po 40 roku życia
Żylaki pierwotne spowodowane są występowaniem mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, co zmniejsza ich odporność na rozciąganie. Rozszerzenie światła przyczynia się do niewydolności zastawek żylnych, co umożliwia cofanie się i zaleganie większej ilości krwi i powoduje dalsze poszerzanie naczynia. Żylaki wtórne powstają na skutek zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchowne kończyn dolnych spowodowanego niedrożnością żył głębokich. Niedrożność jest następstwem przebytej zakrzepicy. Niekiedy zwiększony przepływ może być spowodowany uszkodzeniem zastawek żył głębokich lub przeszywających.

Co sprzyja powstawaniu żylaków?
Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu żylaków jest zastój żylny występujący podczas długiego stania (np. fryzjerzy, sprzedawcy), zwiększone ciśnienie w żyłach na skutek utrudnionego odpływu (np. ciąża), a także zaburzenia hormonalne oraz skłonności dziedziczne.

Jak można temu zapobiec?
Sport i gimnastyka zapobiegają tworzeniu się żylaków poprzez ułatwienie odpływu krwi na skutek działania pompy mięśniowej. Zapobieganie polega na noszeniu elastycznych pończoch o stopniowanym ucisku oraz gimnastykowaniu kończyn.

Jakie są metody leczenia?
Leczenie zachowawcze polega na unoszeniu kończyn, noszeniu pończoch lub rajstop o stopniowanym ucisku oraz stosowaniu leków flebotropowych zmniejszających dolegliwości powodowane przewlekłą niewydolnością żylną. Leczenie operacyjne klasyczne polega na usunięciu żylaków metoda chirurgiczną, natomiast wśród nowoczesnych metod małoinwazyjnych najczęściej stosowaną jest metoda obilteracji niewydolnych żył w kończynach dolnych za pomocą lasera.

Na czym polega zabieg laserowy usuwania żylaków?
Zabieg laserowy usuwania żylaków, tzw. zabieg EVLT (endovenous laser treatment) czyli endowaskularne zamykanie niewydolnych pni żylnych, jest najbardziej rozpowszechnioną metodą małoinwazyjnego leczenia zabiegowego tej choroby. Jest to nowoczesna metoda leczenia operacyjnego pozwalająca na zamknięcie światła żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej bez potrzeby cięcia klasycznego i usuwania naczynia. Do wnętrza niewydolnej żyły wprowadzany jest światłowód doprowadzający wiązkę laserową do miejsca zabiegu. Dostarczona energia promieniowania powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Taka reakcja na promieniowanie laserowe pozwala na uniknięcie konieczności jej usuwania. Niepodważalną zaletą tej metody jest jej mała inwazyjność, pozwalająca pacjentowi na swobodne poruszanie się bezpośrednio po zabiegu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga więc udziału w nim anestezjologa.

Czy każdy pacjent nadaje się do takiego zabiegu?
Badaniem, decydującym o sposobie i rodzaju leczenia jest badanie ultrasonograficzne z oceną przepływów w żyłach (tzw. badanie usg z dopplerem).
Nie każdy rodzaj żylaków kwalifikuje się do leczenia małoinwazyjnego.

Jaki laser jest stosowany w KCM?
Do operacji laserowych żylaków stosowany jest najbardziej zaawansowany w tej technologii chirurgiczny laser diodowy.
Wysoka absorpcja promieniowania o długości fali 1470 nm w wodzie ogranicza oddziaływanie wiązki jedynie do zamykanej żyły, bez ingerencji w otaczające tkanki. Efektem są:
• zmniejszone odczucia bólowe
• zminimalizowane ryzyko perforacji (przebicia) żyły
• zminimalizowane ryzyko przebarwień i odbarwień na powierzchni skóry w miejscu, gdzie zamykana laserowo żyła przebiega blisko jej powierzchni
Jakiego typu znieczulenie jest stosowane?
Ze względu na małoinwazyjność metody laserowej, wystarczające jest znieczulenie miejscowe, pacjent bezpośrednio po zabiegu opuszcza szpital.

Dr n.med Marek Tuchendler, specjalista chirurgii naczyniowej, KCM Clinic
Aby umówić się na wizytę wystarczy zadzwonić pod numer telefonu:
+48 75 64 52 000; +48 513 059 680
KCM Clinic SA
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
pon.-pt.: 7:30- 21:00
soboty: 8:00- 18:00
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania, nasz email: rejestracja@kcmclinic.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
972
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group