Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 2586
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Zamknięte szlaki – gatunki pod ochroną

Środa, 30 kwietnia 2008, 9:11
Aktualizacja: 9:12
Autor: Angela
REGION JELENIOGÓRSKI: Zamknięte szlaki – gatunki pod ochroną
Fot. AGA
Do 31 maja turyści nie będą mogli skorzystać z czterech fragmentów szlaków turystycznych w Karkonoskim Parku Narodowym. Wszystko po to by ratować ginące gatunki zwierząt w okresie ich wylęgu. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego apelują o korzystanie z obejść zamkniętych odcinków.

Ci, którzy nie dostosują się do zakazu poniosą poważne konsekwencje prawne.
Izolacja ostoi cennych gatunków, wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt będzie dotyczyła czterech fragmentów szlaków turystycznych.

– Nie chcemy mówić jakie są to gatunki, bo zawsze przynosi to odwrotny efekt do zamierzonego – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. Ludzie zamiast omijać takie miejsca, nagminnie starają się wchodzić i obserwować faunę i florę.

Należy jednak pamiętać, że wchodzenie na zamknięte odcinki tras turystycznych wiąże się z poważnymi konsekwencjami.
– Ci, którzy zostaną przyłapani na złamaniu zakazu ukarani będą mandatami do pięciuset złotych , jak również sprawa przeciwko nim zostanie skierowana do Sądu Grodzkiego – ostrzega dyrektor parku.

Jeden z wyłączonych fragmentów to odcinek szlaku niebieskiego od Przełęczy Okraj do Skalnego Stołu. Proponowane obejście w tym miejscu to przejście Tabaczaną Ścieżką (szlak zielony) i szlakiem żółtym (Budniki - Skalny Stół) lub szlakiem czerwonym po stronie czeskiej do Sowiej Przełęczy.

Drugi zamknięty fragment to odcinek szlaku zielonego od Polany przez morenę Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego, który obejść można szlakiem żółtym z Polany przez Pielgrzymy.

Pozostałe to odcinek szlaku zielonego (Ścieżka Nad Reglami) od Przełęczy Karkonoskiej przez Bażynowe Skały do szlaku czarnego (Petrówka), który można obejść grzbietowym szlakiem czerwonym oraz odcinek szlaku zielonego (Ścieżka Nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem przez Śnieżne Kotły do Schroniska pod Łabskim Szczytem.

Proponowane obejście ostatniego fragmentu wiedzie szlakiem czerwonym od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem pod Gawrami (wzdłuż granicy KPN) do Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Normalna organizacja ruchu turystycznego zostanie przywrócona 1 czerwca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group