Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 2500
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wkrótce premiera spektaklu „Blackbird”

Wtorek, 19 lutego 2013, 7:38
Aktualizacja: 10:10
Autor: Elster
Jelenia Góra: Wkrótce premiera spektaklu „Blackbird”
Fot. Archiwum Teatru
Teatr im. Norwida na Scenie Studyjnej wystawi „Blackbird” pióra szkockiego dramatopisarza Davida Harrowera. Pokaz premierowy w reżyserii twórcy wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła – Grzegorza Brala odbędzie się już w nadchodzącą sobotę (23 lutego).

Tytuł „Blackbird” w przekładzie Ewy Partygi (tłumaczka zdecydowała się pozostawić tytuł oryginalny, polskie znaczenie słowa „blackbird” („czarny ptak”, „kos”) nie ma odpowiednich konotacji, brzmi zbyt łagodnie, w brytyjskim języku to potoczne określenie „czarnej dziewczyny”) kojarzyć się może z psychodelicznym hitem zespołu The Beatles z 1968 roku. Tekstem tejże piosenki inspirował się przecież swego czasu kryminalista Charles Manson. Ba, uważał wręcz, że przemawia do niego („Beatlesi wzywają czarnoskórych, by powstali przeciwko białym” – tłumaczył się), gdy dokonywał wstrząsających zbrodni; Mason traktował Johna Lennona i jego formację jak proroków, widział członków grupy jako „czterech aniołów”, o których mowa w biblijnym Objawieniu św. Jana 9, a słowa Lennona i Paula McCartneya o podrywającym się do lotu czarnym ptaku - kosie potraktował jako sygnał do rozpoczęcia walki między czarną a białą rasą.

Reżyserem spektaklu „Blackbird” jest Grzegorz Bral, aktor, pedagog oraz twórca i reżyser Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu, wcześniej związany z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Jego sceniczna realizacja Teatru Pieśń Kozła pt. „Lacrimosa” zyskała podziw i uznanie nie tylko krytyków (specjalna nagroda zespołowa na 46. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Główna Nagroda Publiczności na 46. Mess Festival w Sarajewie, Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Szczecina na Festiwalu Małych Form Teatralnych KONTRAPUNKT), ale także widzów XXXIX Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych 2009, podczas których zdobyła drugie miejsce w plebiscycie publiczności.

W spektaklu zagrają: Katarzyna Janekowicz oraz Tadeusz Wnuk. Obok profesjonalnych artystów na scenie w roli aktorskiej wystąpi 11-letnia Maja Kanicka z Dance Studio Emotion. Do współpracy przy spektaklu reżyser Grzegorz Bral zaprosił angielskiego pianistę i kompozytora Guy'a Pearsona.

Premierę zaplanowano na sobotę, 23 lutego. Spektakl można obejrzeć 24 lutego, 3, 13 i 14 marca godz. 19.00. Rezerwacje i sprzedaż biletów (w cenie 40 zł) odbywają się w kasie teatru, pod nr tel. 75 64 28 131, 75 64 28 130. Bilety mogą kupować tylko osoby powyżej 18. roku życia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group