Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 3747
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wkrótce premiera spektaklu „Blackbird”

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 19 lutego 2013, 7:38
Aktualizacja: 10:10
Autor: Elster
Fot. Archiwum Teatru
Teatr im. Norwida na Scenie Studyjnej wystawi „Blackbird” pióra szkockiego dramatopisarza Davida Harrowera. Pokaz premierowy w reżyserii twórcy wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła – Grzegorza Brala odbędzie się już w nadchodzącą sobotę (23 lutego).

Tytuł „Blackbird” w przekładzie Ewy Partygi (tłumaczka zdecydowała się pozostawić tytuł oryginalny, polskie znaczenie słowa „blackbird” („czarny ptak”, „kos”) nie ma odpowiednich konotacji, brzmi zbyt łagodnie, w brytyjskim języku to potoczne określenie „czarnej dziewczyny”) kojarzyć się może z psychodelicznym hitem zespołu The Beatles z 1968 roku. Tekstem tejże piosenki inspirował się przecież swego czasu kryminalista Charles Manson. Ba, uważał wręcz, że przemawia do niego („Beatlesi wzywają czarnoskórych, by powstali przeciwko białym” – tłumaczył się), gdy dokonywał wstrząsających zbrodni; Mason traktował Johna Lennona i jego formację jak proroków, widział członków grupy jako „czterech aniołów”, o których mowa w biblijnym Objawieniu św. Jana 9, a słowa Lennona i Paula McCartneya o podrywającym się do lotu czarnym ptaku - kosie potraktował jako sygnał do rozpoczęcia walki między czarną a białą rasą.

Reżyserem spektaklu „Blackbird” jest Grzegorz Bral, aktor, pedagog oraz twórca i reżyser Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu, wcześniej związany z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Jego sceniczna realizacja Teatru Pieśń Kozła pt. „Lacrimosa” zyskała podziw i uznanie nie tylko krytyków (specjalna nagroda zespołowa na 46. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Główna Nagroda Publiczności na 46. Mess Festival w Sarajewie, Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Szczecina na Festiwalu Małych Form Teatralnych KONTRAPUNKT), ale także widzów XXXIX Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych 2009, podczas których zdobyła drugie miejsce w plebiscycie publiczności.

W spektaklu zagrają: Katarzyna Janekowicz oraz Tadeusz Wnuk. Obok profesjonalnych artystów na scenie w roli aktorskiej wystąpi 11-letnia Maja Kanicka z Dance Studio Emotion. Do współpracy przy spektaklu reżyser Grzegorz Bral zaprosił angielskiego pianistę i kompozytora Guy'a Pearsona.

Premierę zaplanowano na sobotę, 23 lutego. Spektakl można obejrzeć 24 lutego, 3, 13 i 14 marca godz. 19.00. Rezerwacje i sprzedaż biletów (w cenie 40 zł) odbywają się w kasie teatru, pod nr tel. 75 64 28 131, 75 64 28 130. Bilety mogą kupować tylko osoby powyżej 18. roku życia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~TeatoManiek 19-02-2013 11:11
http://di.com.pl/news/47559,2.html?utm_source=nlhtml&utm_me%0D%0Adium=email&utm_campaign=linknews Sprzedaż dzieł w modelu zapłać-ile-chcesz sprawdziła się w internecie, a teraz sięgnęły po nią hiszpańskie teatry. Efekty? Zarobki nie spadły, a na spektakle przychodzi więcej ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group