Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 12788
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trzydniowe obchody Święta Niepodległości

Wtorek, 5 listopada 2013, 6:43
Aktualizacja: 6:45
Autor: Angela
„Bądź dumny ze swojej historii!” – pod takim hasłem już po raz drugi obchodzone będzie Święto Niepodległości w Jeleniej Górze. Uroczystości rozpoczną się już 8 listopada otwartą lekcją historii, a zakończą 11 listopada ogniskiem patriotyzmu o godz. 18.00 na placu przy Bazylice św. Erazma i Pankracego.

- Nową formułą obchodów chcemy pokazać, że uroczystości patriotyczne mogą obok podniosłej atmosfery nieść elementy edukacyjne, skierowane zwłaszcza do młodszego pokolenia – wyjaśniają organizatorzy.
W piątek (8 listopada) w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 zaplanowano otwartą lekcję historii - pokaz specjalny filmu „Syberiada polska”, dramatu w reż. Janusza Zaorskiego. To film o dramatycznych losach Jana Doliny, jego rodziny i sąsiadów, którzy - po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie - zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze (info www.stopklatka).

O godz. 10.00 będzie projekcja dla uczniów szkół gimnazjalnych, o godz. 13.00 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, o godz. 15.00 – spotkanie autorskie z reż. Januszem Zaorskim, o godz. 17.00 – projekcja otwarta (wstęp wolny), a o godz. 19.00 – drugie spotkanie autorskie z reż. Januszem Zaorskim.

W sobotę (9 listopada) o godz. 18.00 w sali koncertowej przy ul. Józefa Piłsudskiego 60 odbędzie się koncert z okazji obchodów Święta Niepodległości (bilety w cenie 40 zł, 30 zł. Koncert odbędzie się pod dyrekcją Alana Urbanka i w wykonaniu: Joanna Zawartko - sopran, Piotr Łykowski - alt, Jędrzej Tomczyk - tenor, Bogdan Makal - bas, Chór Filharmonii Wrocławskiej, Agnieszka Franków-Żelazny - dyrektor artystyczny chóru, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej; w programie: Wojciech Kilar - Missa Pro Pace. Organizatorami są: Filharmonia Dolnośląska i Miasto Jelenia Góra.

A o godz. 20.00 w Hotelu Mercure Jelenia Góra rozpocznie się Karkonoski Bal Niepodległości (wstęp na zaproszenia). Bal obok ciekawego programu artystycznego z muzyką na żywo oraz epizodami historycznymi w konwencji odsieczy wiedeńskiej, ma swój szczególny cel. Jest nim wsparcie działalności Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze. Osobami koordynującymi to przedsięwzięcie oraz zajmującymi się dystrybucją zaproszeń są: Małgorzata Bak (tel. 506-304-196) oraz Joanna Koczan (tel. 502-564-784) www.sep.edu.pl. Organizatorem jest: Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne „U Erazma i Pankracego”.

W niedzielę (10 listopada) w sali widowiskowej JCK zaplanowano VI Dolnośląski Festiwal Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej (wstęp wolny). W godz. 10.30-14.30 odbędą się przesłuchania oraz warsztaty artystyczne, o godz. 16.00 będzie koncert Roberta Kasprzyckiego i Maksymiliana Szelęgiewicza, a o godz. 17.30 gala finałowa z udziałem laureatów i wręczenie nagród. Organizatorem jest Komenda Karkonoskiego Hufca ZHP Jelenia Góra, Mecenat Miasto Jelenia Góra

Tego samego dnia godz. 11.00 na Placu Ratuszowym (wstęp wolny) będzie też Festiwal Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez Fundację im. Jerzego Szmajdzińskiego. W programie m. in. występy artystyczne, pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz niespodzianki kulinarne.

Oficjalne uroczystości 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się oczywiście 11 listopada (w poniedziałek) i rozpoczną się w samo południe na Placu Ratuszowym. O godz. 12.30 będzie ceremonia składania kwiatów pod pomnikiem Wolność i Niepodległość, a o godz. 13.00 – msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Na tym jednak nie koniec. O godz. 16.00 w Muzeum Przyrodniczym przy ul. Cieplickiej (wstęp wolny) odbędzie się Impreza Patriotyczna z okazji Święta Niepodległości, w tym odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej wizycie Wincentego Pola w Bibliotece Schaffgotschów w 1847 roku, otwarcie wystawy fotograficznej „Park Aleksandria w Białej Cerkwi” z cyklu „Przyroda kresów” - spotkanie, prelekcja i prezentacja multimedialna. Organizatorami tej części są: Miasto Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Obchody zakończy ognisko patriotyzmu o godz. 18.00 na placu przy Bazylice św. Erazma i Pankracego, którego organizatorem będzie Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne „U Erazma i Pankracego”. Zapraszamy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
813
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group