Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 9917
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trzydniowe obchody Święta Niepodległości

Wtorek, 5 listopada 2013, 6:43
Aktualizacja: 6:45
Autor: Angela
„Bądź dumny ze swojej historii!” – pod takim hasłem już po raz drugi obchodzone będzie Święto Niepodległości w Jeleniej Górze. Uroczystości rozpoczną się już 8 listopada otwartą lekcją historii, a zakończą 11 listopada ogniskiem patriotyzmu o godz. 18.00 na placu przy Bazylice św. Erazma i Pankracego.

- Nową formułą obchodów chcemy pokazać, że uroczystości patriotyczne mogą obok podniosłej atmosfery nieść elementy edukacyjne, skierowane zwłaszcza do młodszego pokolenia – wyjaśniają organizatorzy.
W piątek (8 listopada) w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 zaplanowano otwartą lekcję historii - pokaz specjalny filmu „Syberiada polska”, dramatu w reż. Janusza Zaorskiego. To film o dramatycznych losach Jana Doliny, jego rodziny i sąsiadów, którzy - po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie - zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze (info www.stopklatka).

O godz. 10.00 będzie projekcja dla uczniów szkół gimnazjalnych, o godz. 13.00 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, o godz. 15.00 – spotkanie autorskie z reż. Januszem Zaorskim, o godz. 17.00 – projekcja otwarta (wstęp wolny), a o godz. 19.00 – drugie spotkanie autorskie z reż. Januszem Zaorskim.

W sobotę (9 listopada) o godz. 18.00 w sali koncertowej przy ul. Józefa Piłsudskiego 60 odbędzie się koncert z okazji obchodów Święta Niepodległości (bilety w cenie 40 zł, 30 zł. Koncert odbędzie się pod dyrekcją Alana Urbanka i w wykonaniu: Joanna Zawartko - sopran, Piotr Łykowski - alt, Jędrzej Tomczyk - tenor, Bogdan Makal - bas, Chór Filharmonii Wrocławskiej, Agnieszka Franków-Żelazny - dyrektor artystyczny chóru, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej; w programie: Wojciech Kilar - Missa Pro Pace. Organizatorami są: Filharmonia Dolnośląska i Miasto Jelenia Góra.

A o godz. 20.00 w Hotelu Mercure Jelenia Góra rozpocznie się Karkonoski Bal Niepodległości (wstęp na zaproszenia). Bal obok ciekawego programu artystycznego z muzyką na żywo oraz epizodami historycznymi w konwencji odsieczy wiedeńskiej, ma swój szczególny cel. Jest nim wsparcie działalności Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze. Osobami koordynującymi to przedsięwzięcie oraz zajmującymi się dystrybucją zaproszeń są: Małgorzata Bak (tel. 506-304-196) oraz Joanna Koczan (tel. 502-564-784) www.sep.edu.pl. Organizatorem jest: Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne „U Erazma i Pankracego”.

W niedzielę (10 listopada) w sali widowiskowej JCK zaplanowano VI Dolnośląski Festiwal Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej (wstęp wolny). W godz. 10.30-14.30 odbędą się przesłuchania oraz warsztaty artystyczne, o godz. 16.00 będzie koncert Roberta Kasprzyckiego i Maksymiliana Szelęgiewicza, a o godz. 17.30 gala finałowa z udziałem laureatów i wręczenie nagród. Organizatorem jest Komenda Karkonoskiego Hufca ZHP Jelenia Góra, Mecenat Miasto Jelenia Góra

Tego samego dnia godz. 11.00 na Placu Ratuszowym (wstęp wolny) będzie też Festiwal Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez Fundację im. Jerzego Szmajdzińskiego. W programie m. in. występy artystyczne, pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz niespodzianki kulinarne.

Oficjalne uroczystości 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się oczywiście 11 listopada (w poniedziałek) i rozpoczną się w samo południe na Placu Ratuszowym. O godz. 12.30 będzie ceremonia składania kwiatów pod pomnikiem Wolność i Niepodległość, a o godz. 13.00 – msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Na tym jednak nie koniec. O godz. 16.00 w Muzeum Przyrodniczym przy ul. Cieplickiej (wstęp wolny) odbędzie się Impreza Patriotyczna z okazji Święta Niepodległości, w tym odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej wizycie Wincentego Pola w Bibliotece Schaffgotschów w 1847 roku, otwarcie wystawy fotograficznej „Park Aleksandria w Białej Cerkwi” z cyklu „Przyroda kresów” - spotkanie, prelekcja i prezentacja multimedialna. Organizatorami tej części są: Miasto Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Obchody zakończy ognisko patriotyzmu o godz. 18.00 na placu przy Bazylice św. Erazma i Pankracego, którego organizatorem będzie Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne „U Erazma i Pankracego”. Zapraszamy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
14
Pozostanę na miejscu
71%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
29%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Karkonosze
Szykują się inwestycje na Śnieżce
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group