Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7750
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trzydniowe obchody Święta Niepodległości

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 listopada 2013, 6:43
Aktualizacja: 6:45
Autor: Angela
„Bądź dumny ze swojej historii!” – pod takim hasłem już po raz drugi obchodzone będzie Święto Niepodległości w Jeleniej Górze. Uroczystości rozpoczną się już 8 listopada otwartą lekcją historii, a zakończą 11 listopada ogniskiem patriotyzmu o godz. 18.00 na placu przy Bazylice św. Erazma i Pankracego.

- Nową formułą obchodów chcemy pokazać, że uroczystości patriotyczne mogą obok podniosłej atmosfery nieść elementy edukacyjne, skierowane zwłaszcza do młodszego pokolenia – wyjaśniają organizatorzy.
W piątek (8 listopada) w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 zaplanowano otwartą lekcję historii - pokaz specjalny filmu „Syberiada polska”, dramatu w reż. Janusza Zaorskiego. To film o dramatycznych losach Jana Doliny, jego rodziny i sąsiadów, którzy - po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie - zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze (info www.stopklatka).

O godz. 10.00 będzie projekcja dla uczniów szkół gimnazjalnych, o godz. 13.00 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, o godz. 15.00 – spotkanie autorskie z reż. Januszem Zaorskim, o godz. 17.00 – projekcja otwarta (wstęp wolny), a o godz. 19.00 – drugie spotkanie autorskie z reż. Januszem Zaorskim.

W sobotę (9 listopada) o godz. 18.00 w sali koncertowej przy ul. Józefa Piłsudskiego 60 odbędzie się koncert z okazji obchodów Święta Niepodległości (bilety w cenie 40 zł, 30 zł. Koncert odbędzie się pod dyrekcją Alana Urbanka i w wykonaniu: Joanna Zawartko - sopran, Piotr Łykowski - alt, Jędrzej Tomczyk - tenor, Bogdan Makal - bas, Chór Filharmonii Wrocławskiej, Agnieszka Franków-Żelazny - dyrektor artystyczny chóru, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej; w programie: Wojciech Kilar - Missa Pro Pace. Organizatorami są: Filharmonia Dolnośląska i Miasto Jelenia Góra.

A o godz. 20.00 w Hotelu Mercure Jelenia Góra rozpocznie się Karkonoski Bal Niepodległości (wstęp na zaproszenia). Bal obok ciekawego programu artystycznego z muzyką na żywo oraz epizodami historycznymi w konwencji odsieczy wiedeńskiej, ma swój szczególny cel. Jest nim wsparcie działalności Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze. Osobami koordynującymi to przedsięwzięcie oraz zajmującymi się dystrybucją zaproszeń są: Małgorzata Bak (tel. 506-304-196) oraz Joanna Koczan (tel. 502-564-784) www.sep.edu.pl. Organizatorem jest: Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne „U Erazma i Pankracego”.

W niedzielę (10 listopada) w sali widowiskowej JCK zaplanowano VI Dolnośląski Festiwal Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej (wstęp wolny). W godz. 10.30-14.30 odbędą się przesłuchania oraz warsztaty artystyczne, o godz. 16.00 będzie koncert Roberta Kasprzyckiego i Maksymiliana Szelęgiewicza, a o godz. 17.30 gala finałowa z udziałem laureatów i wręczenie nagród. Organizatorem jest Komenda Karkonoskiego Hufca ZHP Jelenia Góra, Mecenat Miasto Jelenia Góra

Tego samego dnia godz. 11.00 na Placu Ratuszowym (wstęp wolny) będzie też Festiwal Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez Fundację im. Jerzego Szmajdzińskiego. W programie m. in. występy artystyczne, pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz niespodzianki kulinarne.

Oficjalne uroczystości 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się oczywiście 11 listopada (w poniedziałek) i rozpoczną się w samo południe na Placu Ratuszowym. O godz. 12.30 będzie ceremonia składania kwiatów pod pomnikiem Wolność i Niepodległość, a o godz. 13.00 – msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Na tym jednak nie koniec. O godz. 16.00 w Muzeum Przyrodniczym przy ul. Cieplickiej (wstęp wolny) odbędzie się Impreza Patriotyczna z okazji Święta Niepodległości, w tym odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej wizycie Wincentego Pola w Bibliotece Schaffgotschów w 1847 roku, otwarcie wystawy fotograficznej „Park Aleksandria w Białej Cerkwi” z cyklu „Przyroda kresów” - spotkanie, prelekcja i prezentacja multimedialna. Organizatorami tej części są: Miasto Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Obchody zakończy ognisko patriotyzmu o godz. 18.00 na placu przy Bazylice św. Erazma i Pankracego, którego organizatorem będzie Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne „U Erazma i Pankracego”. Zapraszamy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~man 5-11-2013 8:35
jak by nie patrzeć to 4 dni a nie 3;-/
~Piłsucki 5-11-2013 17:03
Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem Złączym się z narodem. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami. Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem Złączym się z narodem. Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem Złączym się z narodem. Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany — Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem Złączym się z narodem.
~Bolko. 5-11-2013 21:34
Ty "Piłsucki", do lekcji j. polskiego i historii - marsz!!! Marszałek PIŁSUDSKI przewraca się z wściekłości w swojej wawelskiej trumnie.
~szyszka 5-11-2013 21:48
Bolko, ważne że zapał ma.....nauczy się, a patriotów nam trzeba.
~pronto 5-11-2013 23:25
Mam gdzieś takie święto . zero patriotyzmu .
~sumienie 6-11-2013 1:04
Znów kler zawłaszcza sobie święto cywilne .Może w trakcie wykladow przyzna się jaki mieli udzial w rozbiorach Polski. BAL ,komu w czasie kryzysu chce się bawić ,a wy milośnicy terenów wschodnich weście się do pracy i wyremontujcie to co żeście zniszczyli przez 50 lat .Mamy 24 lat nowej niepodleglości ,nic nie możemy zrobić bez wiedzy USA.Amen.
~soc-lib 6-11-2013 10:12
Będę świętował wolność jak zniosą konkordat i wyzwolimy się z pod Watykanu,
~ 9-11-2013 15:04
DOLNOŚLĄZAK. Dla mnie interesujące są obchody Święta Odzyskania Niepodległości Polski, zorganizowane przez pana Firschta /sorry Firszta/ dyrektora Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach. W dniu 11 listopada o godz. 16 odbędzie się tam Impreza Patriotyczna. W ramach tej Imprezy Patriotycznej szczególnym akcentem /clou programu/ będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej wizycie Polaka w bibliotece Schaffgotschów w 1847 r. Rzeczywiście narodowy akcent, który ma ścisły historyczny związek ze Świętem Odzyskania Niepodległości.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group