Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 11144
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Terenowe wyścigi chartów wkrótce w Rybnicy

Wtorek, 28 marca 2017, 0:34
Aktualizacja: Środa, 29 marca 2017, 7:56
Autor: JJ
Region: Terenowe wyścigi chartów wkrótce w Rybnicy
Fot. Użyczone/Organizatorzy
Coursing – terenowe wyścigi chartów o Puchar Prezydenta Jeleniej Góry już 9 kwietnia w Rybnicy! Po pół wieku wyścigi chartów wracają do Kotliny Jeleniogórskiej

W tym roku mija dokładnie 50 lat od pierwszych, powojennych wyścigów chartów w Polsce, które odbyły się w Jeleniej Górze. Prasa pisała wtedy „Takiej imprezy w naszym mieście nie było. Nie było też i w Polsce”, a na start przybyło wówczas ponad 30 chartów angielskich, rosyjskich, afgańskich, perskich i whipetów, by ruszyć w pogoń za mechanicznym zającem. Pół wieku minęło i znów zebrała się grupa chętnych uczcić ten wyjątkowy jubileusz. Tym razem zawody zorganizowane przez Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Jeleniej Górze ugości 9 kwietnia 2017 r. Stajni RYBNICA. Na łąkach ośrodka sportowego odbędzie się coursing, czyli terenowe wyścigi chartów.

Coursing nawiązuje do tradycji polowania z chartami na zające, dlatego trasa wyścigów nie biegnie po torze w koło. Psy w parach ruszają za wabikiem, który zmienia kierunek, prowadzi goniące psy przez przeszkody w terenie, wykorzystując naturalne warunki. To niezwykle widowiskowa dyscyplina psich sportów, która pokazuje technikę pracy chartów ich zwinność, prędkość i zwrotność. Jest to również jedna z nielicznych okazji zobaczyć charty w galopie, którego poezja porównywana jest do galopu wierzchowca.

Pogoń charta za zającem wpisana jest w szlachecką kulturę Polski, opisywał ją Mickiewicz w Panu Tadeuszu w wątku sporu o Sokoła i Kusego, przedstawicieli rasy Chart polski. Wyścigi chartów były dworską, szlachetną rozrywką w Anglii i Hiszpanii, Rosji oraz na Węgrzech, najlepsze psy osiągały niebotyczną wartość.

Coursing organizowany przez jeleniogórskich kynologów ma charakter imprezy sportowej i hobbystycznej, biorące w nim udział psy muszą mieć potwierdzony doskonały stan zdrowia i brak używania środków dopingowych. Ideą wyścigów jest wspólna zabawa, a przyznawane nagrody mają charakter rzeczowy i prestiżowy. Impreza odbywa się zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez Międzynarodową Federację Kynologiczną FCI oraz Związek Kynologiczny w Polsce.

- Zapraszamy do kibicowania chartom, wstęp na wyścigi jest bezpłatny, a dla naszych gości przygotowane zostały dodatkowe atrakcje o charakterze rodzinnym. To będzie wyjątkowa okazja obejrzeć z bliska charty afrykańskie Azawakh, charty arabskie Sloughi, perskie Saluki, Charty afgańskie, charty rosyjskie Borzoi, miniaturowego Charcika włoskiego, nieco większe angielskie Whippety, unikatowego w Polsce Charta węgierskiego Magyar Agar i wspaniałą stawkę naszej rodzimej rasy, czyli Charty polskie – zachęcają do udziału organizatorzy.

A tak pisze Stanisław Witkiewicz w odniesieniu do obrazu J. Kossaka „Polowanie z chartami na zające”:
„Polowanie z chartami było jedną z ulubionych form zabawy u nas. Jest w nim szczególny urok i związek z polskim temperamentem (...) tego nie uczyliśmy się u nikogo, jest to i w treści, i w formie rzecz polska, przepojona istotą naszej ziemi i duszy...” Czyż można to ująć piękniej?

Stajnia Rybnica http://www.stajniarybnica.pl; Rybnica 166; 9 kwietnia 2017, godz. 10:00, wstęp wolny.
Patronat Honorowy: Marcin Zawiła – Prezydent Miasta Jeleniej Góry; Patronat medialny: Jelonka.com;
Organizator: Związek Kynologiczny w Polsce oddział w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
915
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group