Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 14642
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spojrzenie na "Ekonoma"

Niedziela, 11 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 4 lutego 2006, 1:41
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Spojrzenie na "Ekonoma"
Fot. archiwum
Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych na pewno rozpoznają na tym zdjęciu siedzibę swojej szkoły. Dziś wygląda ona jednak nieco inaczej niż w czasach, kiedy wykonano fotografię.

Budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku przy Schuetzenstrasse (ulicy Strzeleckiej - obecnie Piłsudskiego). Niemcy nazwali w ten sposób ten trakt, ponieważ w pobliżu - w miejscu, gdzie wznosi się teraz siedziba teatru jeleniogórskiego - miało swoją strzelnicę bractwo strzeleckie. W eklektycznym gmachu założono szkołę średnią.

Ale w latach pierwszej wojny światowej uczniowie i nauczyciele musieli przenieść się gdzie indziej. W szkole urządzono szpital wojskowy (lazaret) dla żołnierzy niemieckiej rezerwy. Na starej fotografii widać powiewającą chorągiewkę z symbolem czerwonego krzyża. Podobna placówka, wraz z sanatorium dla rannych na wojennych frontach, była w Cieplicach (dziś popadający w ruinę gmach byłego szpitala przy ul. Jagiellońskiej).

Po zakończeniu wojny do gmachu powróciła szkoła, która działa tam do teraz. Wygląda obecnie inaczej. Budynek stał się fragmentem rozbudowanej w latach 60. i 70. ubiegłego wieku placówki. Powstała wówczas sala gimnastyczna i część dydaktyczna od strony ulicy Piłsudskiego oraz Sudeckiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group