Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 6602
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sopotnice (Czechy): Sensacyjne zwycięstwo Tomasza Czaplickiego w Czechach

Wtorek, 16 września 2008, 13:41
Aktualizacja: Czwartek, 18 września 2008, 22:23
Autor: JEN
Sopotnice (Czechy): Sensacyjne zwycięstwo Tomasza Czaplickiego w Czechach
Fot. Krzysztof Czaplicki
W ubiegłym tygodniu trzech zawodników z Karkonoskiego Klubu Kajakowego wzięło udział w mistrzostwach Czech we freestyle kajakowym w Sopotnicach (Czechy) na specjalnie stworzonym do takich zawodów odwoju.

Nasi kajarze: Tomasz Czaplicki, M. Wrzal oraz M. Marchowski nie liczyli na znaczące sukcesy w tych zawodach po trudach tegorocznego sezonu, tym bardziej że w Sopotnicah zjawiła się czołówka gospodarzy z Peterem Csonką na czele. A jednak.

Po eliminacjach nasi zawodnicy uplasowali się kolejno: T. Czaplicki na 8., Michał Wrzal na 10. i Marcin Marchowski na 22. miejscu. Dwaj pierwsi zakwalifikowali się do półfinału.

Półfinał rozegrano po zmroku, przy świetle samochodowych reflektorów. Po dwóch przejazdach w najlepszej finałowej piątce znaleźli się J. Szpindler, P. Csonka, J. Langer, S. Vochracki i T. Czaplicki.

W finale liczy się wynik punktowy najlepszego z trzech przejazdów. Po pierwszym przejeździe Tomasz zajmował 3 miejsce, po drugim był już pierwszy, a ostatni przejazd ukończył przed czasem, ponieważ miał defekt kajaka, uzyskując jednak trzeci wynik przejazdu. Znakomity drugi przejazd okazał się najwyżej punktowanym w finałowym starcie. Tomae więc zajął w sumie pierwsze miejsce i zdobył złoty medal!

Drugie miejsce zajął Peter Csonka, trzecie Jiri Langer. W ten sposób po raz pierwszy po ciężkiej rywalizacji Tomek pokonał tak znakomitych zawodników, z którymi do tej pory przegrywał.

Bardzo udany występ jeleniogórzan w Czechach i udany ich tegorocznych sezon to bardzo obiecująca prognoza przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata. Gdyby tak jeszcze udało się znaleźć miejsce do treningu dla wszystkich zawodników i sponsorów, przygotowania i udział w najważniejszych, przyszłorocznych zawodach byłby znacznie ułatwiony.

Odwój

To zjawisko występuje pod naturalnymi i sztucznymi progami na rzekach górskich. Spływający strumień wody wytwarza, zgodnie z prawem Bernoulliego podciśnienie, które zasysa wstecz wodę. Powoduje to powstanie cyrkulacji, nazywanej przez kajakarzy górskich odwojem, który wciąga i obraca pływającymi przedmiotami. Woda w odwoju może być silnie napowietrzona, bo wciągane jest także powietrze, co dodatkowo zakłóca ruch pływającym przedmiotom. W takim zawirowaniu ciężko jest płynąć nawet na specjalnie do tego przygotowanym kajaku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group