Sobota, 3 maja
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 13430
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Schaffgotschowie byli też panami na Żmigrodzie

Wtorek, 12 lipca 2022, 14:33
Aktualizacja: 14:34
Autor: Stanisław Firszt
Region: Schaffgotschowie byli też panami na Żmigrodzie
Hans Ulryk Schaffgotsch/fot. muzeum–cieplice.pl
Fot. Archiwum S. Firszta
Elementem struktury terytorialnej dawnego Śląska były wolne państwa stanowe - niezależne terytoria wyodrębnione ze struktury ustrojowo prawnej istniejących tu księstw. Istniały obok księstw lennych i dziedzicznych i były im równorzędne. Powstały w drodze wykupu od władcy terytorium wraz z prawami. Wolni panowie stanowić równi byli książęta, ale bez możliwości używania tytułów książęcych. Terytorium państwa stanowego było wyłączone spod jurysdykcji książęcej.

Jednym z takich tworów było wolne państwo stanowe Żmigród, które powstało po wygaśnięciu Piastów oleśnickich. W 1492 roku okręgi tego księstwa - Żmigród i Prusice - król czeski Władysław Jagiellończyk nadał Zygmuntowi Kurzbachowi. Kurzbachowie z czasem dołączyli do jego terytorium Milicz I Sułków, co było podstawą do utworzenia państwa stanowego. Później wydzieliły się dwa państwa stanowe: Żmigród i Milicz. W Żmigrodzie baronowie Kurzbachowie wznieśli swoją rezydencję w której rezydowali do 1592 roku.

Po wygaśnięciu tego rodu, dobra Żmigrodzkie kupił Adam Schaffgotsch (1543-1601), syn Kacpra II na Kamienicy i Karpnikach, kanclerz księstwa świdnicko-jaworskiego, pan Frydlandu i Bielska. W ten sposób Schaffgotschowie z linii Kacpra stali się wolnymi panami państwa Żmigród. Adam Schaffgotsch był dwukrotnie żonaty, a mimo to zmarł bezpotomnie w 1601 roku. Rok wcześniej założył w Żmigrodzie fideikomis, rozbudował też istniejący tam pałac. W wyniku zbiegu okoliczności, majątek po Adamie odziedziczył Hans Ulryk Schaffgotsch z Cieplic, urodzony w Gryfowie w 1595 roku, wnuk Baltazara I, który był bratem Kacpra II.

Hans Ulryk Schaffgotsch stał się jednym z najbogatszych ludzi na Śląsku. Brał udział walkach podczas wojny trzydziestoletniej. Oskarżony o zdradę, został ścięty w Ratyzbonie w 1635 roku. Cały jego majątek został skonfiskowany przez cesarza.. Po kilku latach syn śląskiego generała Krzysztof Gotard Schaffgotsch zaczął odzyskiwać zaufanie cesarza i utracone posiadłości. Udało mu się odzyskać dobra gryfowskie i chojnickie, ale Kowary i Żmigród na zawsze zostały stracone. Wolne państwo stanowe Żmigród, przejęte przez cesarza, zostało w 1642 roku nadane przez tego władcę zasłużonemu dla Cesarstwa feldmarszałkowi Melchiorowi Hatzfeldowi.

Od tego czasu Żmigród stał się siedzibą właśnie tego rodu. Oni to rozbudowali znacznie istniejący tam pałac, który dzisiaj niestety jest w ruinie. Jego najstarsze części pamiętają czasy, kiedy panami byli tam Schaffgotschowie.

Twoja reakcja na artykuł?

13
72%
Cieszy
2
11%
Hahaha
2
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
503
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
27%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Pogodowo
Oberwanie chmury
 
112
Domowa plantacja marychy
 
Aktualności
Uroczyście dla Biało–Czerwonej
 
112
Młodzi już jeżdżą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group