Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 9661
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Cieplice: Rośliny cieplickich parków

Wtorek, 9 sierpnia 2022, 13:35
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra/Cieplice: Rośliny cieplickich parków
Fot. Stanisław Firszt
Cieplice słyną od średniowiecza z wód termalnych, które od wieków przyciągają ludzi z całej Europy, chcących skorzystać z ich leczniczych właściwości. Właściciele kurortu, którymi od XIV wieku byli Schaffgotschowie dla wygody kuracjuszy urządzili tereny zielone, przynoszące ulgę tam przybywającym, szczególnie w gorące dni lata.

Najpierw był park przypałacowy, który urządzono być może już w XVI wieku. Służył on tylko właścicielom kurortu i ich gościom. W drugiej połowie XVIII wieku przy zachodniej części parku przypałacowego założono park zdrojowy, udostępniony dla wszystkich. Oba parki oddzielała aleja, pełniąca funkcję promenady, obsadzona topolami, którą udostępniono w 1796 roku.

Całe to założenie parkowe zostało powiększone o tereny położone na południu. Dzisiaj Park Zdrojowy obejmuje 16 ha. Po drugiej stronie Wrzosówki, na własnym, prywatnym terenie, wówczas w Malinniku, w 1906 roku park założył właściciel zakładów papierniczych Eugen Füllner. Park ten zwano później Parkiem Füllnera, po wojnie został nazwany Parkiem Norweskim, z powodu istnienia na jego terenie obiektu drewnianego tzw. Pawilonu Norweskiego, wzniesionego w stylu norweskim (stylu smoczym). Dzisiaj ten malowniczy park zajmuje 17 ha.

Oba parki powstawały przez szereg lat i były urządzane przez wytrawnych ogrodników. To oni obsadzali je odpowiednio dobranymi roślinami (drzewami, krzewami i kwiatami), tak aby tworzyły jednolitą, harmonijną całość z pięknymi widokami i perspektywami.

W obu parkach rosną ponad 104 gatunki drzew i krzewów. Wśród drzew iglastych spotkać można: jodłę jednobarwną, cyprysiki, świerki, sosny i cisy. Gatunków drzew liściastych jest więcej a wśród nich: klony pospolite, jawory, kasztanowce, olsze, brzozy, leszczyny, buki, platany, topole, wierzby, jarzęby, lipy i wiązy. Oprócz tego są drzewa owocowe, jak: wiśnie pospolite, jabłonie, śliwy i grusze. W wielu miejscach parków rosną: aronie, berberysy, bukszpany, derenie, głogi, magnolie, jaśminowce, daglezje, różaneczniki, jeżyny, bzy czarne, lilaki i kaliny.

Wiele drzew cieplickich parków, szczególnie starszego Parku Zdrojowego, jest objęta ochroną dlatego, że mają po kilkaset lat, a niektóre z nich w obwodzie osiągają ponad 5 metrów.

Parki, a szczególnie Park Zdrojowy, miały w swojej historii też niespotykane zdarzenia - w czasie II wojny światowej piękne trawniki i rabaty kwiatowe zamieniono w pola uprawne. Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, ale rosły tam kartofle i buraki.

Parki odzyskały swój urok i nie mają sobie równych w całej Kotlinie Jeleniogórskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

35
85%
Cieszy
1
2%
Hahaha
2
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
5%
Złości
1
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
104
wymaga dużej restrukturyzacji
62%
wymaga likwidacji
25%
jest dobrze jak jest
13%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group