Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7200
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O jeleniogórskich zabytkach w… telefonie komórkowym

Wtorek, 10 grudnia 2013, 7:53
Aktualizacja: Środa, 11 grudnia 2013, 7:56
Autor: Mea
Jelenia Góra: O jeleniogórskich zabytkach w… telefonie komórkowym
Fot. Mea
Można już pobrać informacje smart fonem z kodu zamieszczonego na tablicach o zabytkach Jeleniej Góry. To efekt zakończonego właśnie projektu „QR CODE – informujemy i wzajemnie się poznajemy”, realizowanego przez Miasto wspólnie z czeskim Turnovem. Prezentacja projektu odbyła się wczoraj (9.12.) w Ratuszu.

- W ramach polsko-czeskiego projektu wymieniliśmy 22 tablice informacyjne przy najważniejszych obiektach zabytkowych Jeleniej Góry. Umieszczone zostały na nich krótkie informacje o ciekawych miejscach w czterech językach: polskim, czeskim, niemieckim i angielskim. Dodatkowo zamieszczono na nich kod kreskowy QR Code (Quick Response), który umożliwia odczytanie za pomocą skanera z telefonu komórkowego lub innego urządzenia tego typu, szerszej informacji o tym obiekcie na stronach internetowych – powiedziała Patrycja Gaździcka z Wydziału Rozwoju Miasta Jelenia Góra.

Takie tablice znajdziemy m.in. przy: Ratuszu, Baszcie Grodzkiej, kościołach - Zbawiciela, Erazma i Pankracego, Łaski, Jana Chrzciciela, w Sobieszowie, przy świątyni w Maciejowej, kaplicy św. Anny, a także: przy Bramie Wojanowskiej, Pałacu Schaffgotschów, Dworze Czarne, Muzeum G. Hauptmanna.

- Ponadto ustawiliśmy dwanaście stojaków rowerowych z pięcioma stanowiskami m.in. na Placu Ratuszowym, przy Bramie Wojanowskiej, Poczcie Polskiej, bibliotece na Placu Piastowskim, przy wejściu do Term Cieplickich, skansenie uzbrojenia Wojska Polskiego, czy też przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Wzbogacone są one rycinami czy replikami pocztówek z zabytkowymi obiektami.

Proces uzupełniania różnych miejsc o stojaki rowerowe realizowany jest sukcesywnie, a finansowany z różnych źródeł, bo do tej pracy włączają się też różne instytucje, m.in. handlowe (LIDL), czy bankowe (BGŻ). Łącznie liczba stojaków, będących efektem różnych projektów, bądź też incydentalnych działań, sięgnie setki.

- W Turnowie tablice ustawione są w 11 miejscach, również w tych czterech językach. Turysta może szybko uzyskać informacje nie tylko o miejscu, w którym się znajduje, ale również dotyczące okolicznych ścieżek dydaktycznych. Wydaliśmy również broszurę o wędrówkach żydowskim kwartałem i oznaczyliśmy zabytkowe domy żydowskie – mówiła Eliska Gruberova, kierowniczka Wydziału Turystyki Urzędu Miasta Turnov.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Środków Budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

- To już kolejny projekt, który realizujemy z naszymi partnerami z Turnova. Wcześniej współpraca dotyczyła m.in. upamiętnienia cmentarzy żydowskich. Planujemy już kolejne wspólne projekty, na które chcemy pozyskać dotacje unijne m.in. na odnowienie jeleniogórskiej fontanny Neptuna – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
483
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group