Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 6241
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nowe życie byłego klasztoru

Sobota, 24 października 2009, 8:20
Aktualizacja: 17:17
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nowe życie byłego klasztoru
Dyrektor Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt z wycieczką na dziedzińcu zespołu przyklasztornego, który najpewniej będzie nową siedzibą MP. 21 maja 2009 rok.
Fot. TEJO
Jelenia Góra pozyskała 11,5 mln zł na remont i modernizację budynku przyklasztornego w Cieplicach. Powstanie tam siedziba dla CCK Przystań Twórcza, a z Parku Norweskiego zostanie przeniesione Muzeum Przyrodnicze.

Projekt przeszedł pozytywnie weryfikację formalną w sierpniu br. Od tego czasu przyznanie pieniędzy było już tylko formalnością. Dwa dni temu oficjalnie ogłoszono, że Jeleniej Górze przyznano 11,5 mln zł. W ramach tych pieniędzy mają zostać zagospodarowane kompleksy pocysterskie, m.in. kościół Jana Chrzciciela i budynek przy kościele, gdzie miasto chce zlokalizować Muzeum Przyrodnicze, punkt informacji turystycznej i Cieplickie Centrum Kultury.

Budynek ma zostać wyremontowany i przystosowane na potrzeby tych placówek. – Niewykluczone, że będą się również odbywały imprezy kulturalne – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Pojawił się też pomysł umieszczenia w tym budynku filii Książnicy Karkonoskiej, która obecnie mieście się na Placu Piastowskim. Wyremontowany ma być również sam kościół Jana Chrzciciela, na którym pojawi się nowa elewacja. Przeprowadzona zostanie konserwacja dzwonnicy i plebanii.

Jelenia Góra stara się również o dofinansowanie na realizację południowo – zachodniego szlaku cysterskiego, który zakłada powstanie dwóch parkingów w Cieplicach, infokiosków zlokalizowanych w różnych częściach miasta oraz szalet przy parkingach i oznakowania drogowego.

Szacowana wartość tego zadania to z kolei 3200 tys. zł, możliwe dofinansowanie to 85 procent tej kwoty. Projekt południowo-zachodniego szlaku cysterskiego jest o tyle trudny, że realizuje się go w formie partnerstwa z 17 innymi gminami i województwami. Liderem projektu jest co prawda województwo dolnośląskie, jeśli jednak jeden z partnerów się wyłamie i nie spełni wymaganych warunków, cały projekt legnie w gruzach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
521
Tak
26%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group