- To porozumienie było warunkiem zmiany nieruchomości między skarbem państwa samorządem Jeleniej Góry – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest to ważny krok formalny, który umożliwi wojewodzie wydanie decyzji administracyjnej o zamianie. Myślę, że to się stanie w najbliższych dniach i prezydent miasta będzie upoważniony do tego by przekazać nieruchomość na rzecz skarbu państwa, czyli nam - Karkonoskiemu Parkowi Narodowego – dodaje Andrzej Raj.
Obecnie KPN już przygotowuje analizy i studia architektoniczno – koncepcyjne do remontów obiektów, które miałyby się rozpocząć tuż po podpisaniu aktu notarialnego.
-Jesteśmy przygotowani zarówno organizacyjnie, jak i w części finansowo , by jak najszybciej rozpocząć prace i złożyć stosowne wnioski na dofinansowanie z narodowego czy wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska oraz do innych unijnych źródeł – mówi Andrzej Raj.
Centrum edukacyjno – konferencyjne ma służyć przede wszystkim mieszkańcom. Będą tam sale konferencyjne, muzeum poświęcone historii lasów w Karkonoszach, jak i ośrodek edukacji ekologicznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Będzie to kompleksowy obiekt wypełniający ustawowe funkcje KPN, ale i wielka atrakcja dla całego Sobieszowa, który nie posiada takiego centrum kulturalno – edukacyjnego – mówi Andrzej Raj.
W sprawę zamiany nieruchomości od początku zaangażowane było ministerstwo środowiska. 12 lipca minionego roku z udziałem wiceministra podpisany został list intencyjny w tej sprawie.