Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 5829
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Magia Świętego Mikołaja jest w nas

Wtorek, 4 grudnia 2018, 13:46
Aktualizacja: 13:52
Autor: Małgorzata Myćka
Jelenia Góra: Magia Świętego Mikołaja jest w nas
Fot. Archiwum M. Myćki
Kto z nas jeszcze wierzy w Świętego Mikołaja? Czy to prawda, że z każdym kolejnym rokiem wierzących jest coraz mniej? Dorastamy i magia starszego pana z siwą brodą, w czerwonym stroju pryska. Dlaczego? Czym więc tak naprawdę jest „magia” Świętego Mikołaja? A może ma ją w sobie każdy z nas, tylko nie zawsze potrafimy ją dostrzec?

Pamiętam, jak będąc małą dziewczynką, co roku czekałam na 6 grudnia, mimo że dość szybko dowiedziałam się, że to jednak rodzice, dziadkowie i bliscy kupują mi prezenty, to zawsze czekałam na ten magiczny dzień z niecierpliwością. Czy dlatego, że czekałam na prezent, czy może dlatego, że wierzyłam, że to czego pragnę i o co poproszę naprawdę może się spełnić?

Tak było przez kilka kolejnych lat, aż życiowe rozczarowania sprawiły, że wiara w spełnienie marzeń, zniknęła wraz z wiarą w Świętego Mikołaja. Zastanawianiem się, po co to wszystko, kiedy każdy z nas doskonale wie, od kogo, kto dostaje prezent? Po co więc cała ta „szopka” i dlaczego nie dawać prezentów od tak, po prostu? Z czasem to dyskretne oszustwo zaczynało mnie denerwować. Widziałam jedynie komercję, której ulega całe społeczeństwo. Bardzo się jednak myliłam.

Wszystko za sprawą jednej małej dziewczynki – mojej 6 letniej wówczas siostrzenicy. Były 2 tygodnie do 6 grudnia, gdy weszłam do kuchni, gdzie przy stole siedziała mała, zapatrzona w kartkę dziewczynka. Nie bardzo jeszcze potrafiła pisać, ale trzymała w rączce długopis próbując coś zapisać na kartce. Podniosła wzrok kiedy weszłam i zapytała, jak się pisze „siostrzyczka”. Przez chwilę stałam bez ruchu, zastanawiając się czego dotyczy pytanie. Widząc moje zakłopotania dodała: Piszę list do Świętego Mikołaja i nie chcę zrobić błędu, bo może Mikołaj nie będzie wiedział o co mi chodzi.

Mała dziewczynka całe swoje serduszko wkładała w napisanie listu do Świętego Mikołaja, prosząc go o braciszka albo siostrzyczkę. To sprawiło, że cały sens tego dnia i wiary w tajemniczą postać stał się jasny i klarowny jak nigdy wcześniej. Nie ma znaczenia, w jaki sposób i kto spełni nasze marzenia, ważne jest jednak to, abyśmy nie tracili wiary w możliwości ich spełnienia.

Część z nas uważa, że od najmłodszych lat należy mówić dzieciom całą prawdę i nie pozwalać wierzyć w Świętego Mikołaja, bo smutek jaki towarzyszy rozczarowaniu, że Pan z siwą brodą nie istnieje jest dla nich zbyt duży. Jednak, kim tak naprawdę jest postać Świętego Mikołaja? Może idąc z duchem czasu, w obecnym zabieganym świecie, warto przypomnieć sobie i innym, że w życiu marzenia mogą się spełnić? Czy 6 grudnia nie jest dniem, w którym wiara w drugiego człowiek staje się żywa i prawdziwa? Może jest to dzień, byśmy to my sami mogli chociaż przez chwile poczuć się jak Święty Mikołaj i zrozumieli, że dawanie jest równie jak nie piękniejsze niż otrzymywanie?

Może będzie to przypadkowo spotkany na ulicy człowiek, któremu pomożemy, może to będzie sąsiad, sąsiadka, a może ktoś, o kim już dawno zapomnieliśmy. I może w tym roku każdemu z nas uda się spełnić jakieś jedno, najmniejsze marzenie drugiego człowieka?

W ten magiczny dzień, życzę każdemu, aby jakiś Święty Mikołaj pomógł w spełnieniu marzeń oraz abyśmy potrafili znaleźć w sobie na tyle miłości i odwagi, aby stać się dla drugiego człowieka prawdziwym Świętym Mikołajem, który przywróci wiarę w Magię Świąt.

Twoja reakcja na artykuł?

8
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
315
Tak, często
12%
Czasami
46%
Nigdy
8%
Nie, wolę autobus
4%
Nie, bo mam samochód
30%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
 
Aktualności
Pograli, pośmiecili i pojechali
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group