• Poniedziałek, 22 kwietnia 2019
  • Godz. 23:54
  • Imieniny: Kai, Łukasza, Leonii, Sotera
  • Czytających: 5827
  • Zalogowanych: 8
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Magia Świętego Mikołaja jest w nas

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 grudnia 2018, 13:46
Aktualizacja: 13:52
Autor: Małgorzata Myćka
Fot. Archiwum M. Myćki
Kto z nas jeszcze wierzy w Świętego Mikołaja? Czy to prawda, że z każdym kolejnym rokiem wierzących jest coraz mniej? Dorastamy i magia starszego pana z siwą brodą, w czerwonym stroju pryska. Dlaczego? Czym więc tak naprawdę jest „magia” Świętego Mikołaja? A może ma ją w sobie każdy z nas, tylko nie zawsze potrafimy ją dostrzec?

Pamiętam, jak będąc małą dziewczynką, co roku czekałam na 6 grudnia, mimo że dość szybko dowiedziałam się, że to jednak rodzice, dziadkowie i bliscy kupują mi prezenty, to zawsze czekałam na ten magiczny dzień z niecierpliwością. Czy dlatego, że czekałam na prezent, czy może dlatego, że wierzyłam, że to czego pragnę i o co poproszę naprawdę może się spełnić?

Tak było przez kilka kolejnych lat, aż życiowe rozczarowania sprawiły, że wiara w spełnienie marzeń, zniknęła wraz z wiarą w Świętego Mikołaja. Zastanawianiem się, po co to wszystko, kiedy każdy z nas doskonale wie, od kogo, kto dostaje prezent? Po co więc cała ta „szopka” i dlaczego nie dawać prezentów od tak, po prostu? Z czasem to dyskretne oszustwo zaczynało mnie denerwować. Widziałam jedynie komercję, której ulega całe społeczeństwo. Bardzo się jednak myliłam.

Wszystko za sprawą jednej małej dziewczynki – mojej 6 letniej wówczas siostrzenicy. Były 2 tygodnie do 6 grudnia, gdy weszłam do kuchni, gdzie przy stole siedziała mała, zapatrzona w kartkę dziewczynka. Nie bardzo jeszcze potrafiła pisać, ale trzymała w rączce długopis próbując coś zapisać na kartce. Podniosła wzrok kiedy weszłam i zapytała, jak się pisze „siostrzyczka”. Przez chwilę stałam bez ruchu, zastanawiając się czego dotyczy pytanie. Widząc moje zakłopotania dodała: Piszę list do Świętego Mikołaja i nie chcę zrobić błędu, bo może Mikołaj nie będzie wiedział o co mi chodzi.

Mała dziewczynka całe swoje serduszko wkładała w napisanie listu do Świętego Mikołaja, prosząc go o braciszka albo siostrzyczkę. To sprawiło, że cały sens tego dnia i wiary w tajemniczą postać stał się jasny i klarowny jak nigdy wcześniej. Nie ma znaczenia, w jaki sposób i kto spełni nasze marzenia, ważne jest jednak to, abyśmy nie tracili wiary w możliwości ich spełnienia.

Część z nas uważa, że od najmłodszych lat należy mówić dzieciom całą prawdę i nie pozwalać wierzyć w Świętego Mikołaja, bo smutek jaki towarzyszy rozczarowaniu, że Pan z siwą brodą nie istnieje jest dla nich zbyt duży. Jednak, kim tak naprawdę jest postać Świętego Mikołaja? Może idąc z duchem czasu, w obecnym zabieganym świecie, warto przypomnieć sobie i innym, że w życiu marzenia mogą się spełnić? Czy 6 grudnia nie jest dniem, w którym wiara w drugiego człowiek staje się żywa i prawdziwa? Może jest to dzień, byśmy to my sami mogli chociaż przez chwile poczuć się jak Święty Mikołaj i zrozumieli, że dawanie jest równie jak nie piękniejsze niż otrzymywanie?

Może będzie to przypadkowo spotkany na ulicy człowiek, któremu pomożemy, może to będzie sąsiad, sąsiadka, a może ktoś, o kim już dawno zapomnieliśmy. I może w tym roku każdemu z nas uda się spełnić jakieś jedno, najmniejsze marzenie drugiego człowieka?

W ten magiczny dzień, życzę każdemu, aby jakiś Święty Mikołaj pomógł w spełnieniu marzeń oraz abyśmy potrafili znaleźć w sobie na tyle miłości i odwagi, aby stać się dla drugiego człowieka prawdziwym Świętym Mikołajem, który przywróci wiarę w Magię Świąt.

Twoja reakcja na artykuł?

7
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Ja 5-12-2018 9:49
Życzyłabym wszystkim, żeby nie było rozwodów na świecie, a miłość kwitła również na starość :)
~dd- 8-12-2018 19:46
do: ~Ja (9:49)
A ja odwrotnie zycze by rozwody byly szczesliwym rozwiazaniem wielu tragedi,poprawily jakosc zycia ,a co sie tyczy milosci jesli jest to bedzie dotyczyc starosci rowniez. Marzenia sa ulotne ,ale sie i spelniaja ,warto popracowac nad wprowadzaniem w zyciu zmian na lepsze ,moze to zmieni jakosc dla wielu .
użytkownik facebook 5-12-2018 21:41
Dzieci zapewne chociaż w dobie komputerów.???wątpię. A to była taka magia .szkoda ,że nie ma.
~dd- 8-12-2018 19:40
Dlaczego czekac do sw Mikolaja potrzeby,mrzenia powinno sie spelniac na codzien :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
421
Tak
66%
Nie
31%
Nie wiem
2%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group