Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 8787
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowy rok, nowa ja?

Wtorek, 15 stycznia 2019, 12:23
Aktualizacja: 12:34
Autor: Małgorzata Myćka
Jelenia Góra: Nowy rok, nowa ja?
Fot. Użyczone/Konrad Żurawski
Nasze postanowienia noworoczne z reguły dotyczą decyzji o powrocie do treningów i racjonalnego odżywiania się. Chcemy szybkich efektów, w krótkim czasie. Często zapominamy o podstawach, a to powoduje kontuzje i rozchwianie organizmu.

Nasz ekspert - pani Kamila - pomoże nam ustrzec się od najczęściej popełnianych błędów.

Pierwszy błąd to przede wszystkim brak rozgrzewki

Mamy za mało czasu na ćwiczenia i nie chcemy go tracić na przygotowanie się do treningu. Dobrze wykonana rozgrzewka, będzie pełniła nie tylko funkcję zabezpieczającą, ale także może znacząco wpłynąć na możliwości wysiłkowe, a co za tym idzie – na efektywność treningu. O dobrą rozgrzewkę powinny zadbać w szczególności osoby początkujące, u których technika wykonania ćwiczeń nie zawsze jest poprawna. Rozgrzewka zwiększa elastyczność stawów i mięśni, doprowadza więcej substancji odżywczych i pobudza gospodarkę hormonalną do pracy tak, żeby organizm podczas właściwego treningu był na pełnych obrotach.

Zapominanie o rozciąganiu

Rozciąganie, czyli stretching, działa uspokajająco na układ nerwowy tzn., że wykazujemy mniejszą skłonność do niepotrzebnego spinania mięśni w odpowiedzi na stres. Po treningu stretching dla osoby ćwiczącej jest niezbędnym narzędziem, które pomaga w zapobieganiu kontuzjom oraz stwarza optymalne warunki do rozwoju mięśni. Treningi, a zwłaszcza treningi siłowe, powodują stopniowe skracanie się mięśni. Przykurczone mięśnie nie są w stanie wygenerować swojej maksymalnej mocy, a także mogą wywoływać wady postawy prowadzące do kontuzji lub bólu w obrębie stawów. Koniecznie wplatamy rozciąganie w nasz plan treningowy.

Trening zbyt intensywny

Choć mówi się, że sport to zdrowie, okazuje się, że z aktywnością fizyczną także można przesadzić. Gdy ćwiczymy za dużo, nie jest to dla nas wcale takie dobre. Często klientki w przypływie zapału rozpoczynają swoje treningi spędzając kilka godzin na fitnessie trenując codziennie. Po miesiącu już są tak wymęczone, że ich ciało odmawia posłuszeństwa - mięśnie zaczynają być opuchnięte, umysł rozkojarzony, a motywacja spada. Najlepiej zacząć trenować 3 razy w tygodniu po ok. 1,5 do 2 godzin. Należy słuchać swojego organizmu – jeżeli czujesz, że ciało jest zmęczone i nie możesz wykrzesać z siebie grama energii – odpocznij, idź np. na spacer lub do spa, albo zwyczajnie w świecie poczytaj książkę.

Spóźnianie się na zajęcia grupowe

Starajcie się być na czas na sali fitness. Pomijając fakt, że jest to niekulturalne -spóźniając się opuszczasz rozgrzewkę i dekoncentrujesz resztę grupy. Często instruktorka na początku informuje o charakterze zajęć i ewentualnych przeciwskazaniach, a to dla Ciebie bardzo ważna informacja, która ochroni Cię przed kontuzjami.

Bagatelizowanie stanu zdrowia

Jeżeli wiesz, że masz problemy ze zdrowiem, szczególnie jeżeli dotyczy to układu krwionośnego, oddechowego, hormonalnego bądź jesteś po przebytym urazie, operacji (dotyczy to również cięcia cesarskiego) czy chorobie nowotworowej – zapytaj swojego lekarza prowadzącego, czy możesz zacząć ćwiczyć i jak intensywnie. Jeżeli nie potrafisz się sama odnaleźć na treningach, poproś o pomoc instruktora siłowni, bądź trenera personalnego.

Planowanie treningów i racjonalne podejście do swojego ciała to bardzo ważna sprawa. Nie tylko zależą od tego Twoje efekty ale co najważniejsze Twoje zdrowie. Rozsądek przede wszystkim!

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group