Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 9495
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kobieta na prezydentkę – felieton

Niedziela, 9 marca 2008, 17:55
Aktualizacja: 18:42
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kobieta na prezydentkę – felieton
Fot. Archiwum
Jedynymi obcymi wyborami, które Polacy śledzą z emocjami i zainteresowaniem, są te prezydenckie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Za oceanem duże szanse na zajęcie gabinetu w Białym Domu ma Hilaria Clinton. Byłaby pierwszą damą na fotelu prezydenta USA, a ex–prezio, jej małżonek, byłby „pierwszym mężem”.

W prowincjonalnej Jeleniej Górze, znanej być może tylko niektórym Amerykanom z tego, że dawny prezydent USA John Quincy Adams, jeszcze zanim zasiadł na „tronie” w owalnym gabinecie, był tu jako poseł berliński w roku 1800, do wyborów prezydenckich jeszcze trochę pozostało.

Dyskusje co do ewentualnych kandydatów do gabinetu w ratuszu już w jego kuluarach na pewno trwają. Również w damskich kręgach.Rozbudzone przez wróżkę Klaudię, która miała wizję, że po następnych wyborach w 2010 roku do gabinetu na pierwszym piętrze magistratu wchodzi kobieta. I to ona będzie następczynią Marka Obrębalskiego na najwyższym stolcu w grodzie Krzywoustego.

Panie z całą pewnością wieść tę podchwyciły, i zwłaszcza te politycznie ambitniejsze, już jęły przymierzać suknie, w których będą występowały jako kandydatki. A później – jeśli głos ludu okaże się łaskawy – wkroczą z symbolicznym kluczem do nieistniejących bram miasta, aby sprawować władzę nad jeleniogórzami.

Dodatkowo czynnikiem mobilizującym był Dzień Kobiet, kiedy to płeć piękna manifestuje to, co każdy gołym okiem widzi, a mianowicie – kobiecość niekoniecznie pojętą w sposób tradycyjny. Współczesne damy to już nie te, które na początku wieku XIX wieku widział Quincy Adams zarówno w Jeleniej Górze, jak i w swojej ojczyźnie. W listach z podróży ledwie wspomina o swojej żonie, traktując ją jedynie pierwszą literą imienia (L.) i poświęcając kilka wersów jej migrenie, która opóźniła spacer na Śnieżkę. Dziś kobiety to hetery, kobietony, dziewczyny na traktorach i żądne męskiej władzy – na przykład – teściowe.

Swoisty zlot działaczek różnych zorganizowała w piątek w ratuszu wiceprzewodnicząca rady miasta pani Anna Ragiel. Sympatyczna impreza zapewne, i pozornie bez politycznych kontekstów. Ale… coś w tym z polityki jednak jest. Zdopingowane sukcesami Hilarii Clinton jeleniogórzanki słuchały byłej pani prezydent Zofii Czernow. Ta mówiła, że kobiety muszą się wspierać, bo jest w nich wielka siła. Co racja, to racja. Bo bez kobiet nie powstałoby nic. Nie tylko Jelenia Góra, czy jej jubileusz 900-lecia, jak uprzejma była zauważyć organizatorka owego damskiego meetingu.

Czy spośród zgromadzonych w ratuszu pań wyłania nam się kandydatka na prezydenta Jeleniej Góry? A może zgodnie z feminizacją języka – prezydentkę? Osobiście we wróżby wróżki Klaudii nie wierzę, ale… demokracja ma swoje prawa. I rzeczywiście zdarzyć się może, że vox populi pójdzie za wskazaniem zasugerowanym proroctwem na następne wybory. I stolica Karkonoszy będzie miała szefową w spódnicy.

Oczywiście – już bronię się przed zarzutami komentujących – żadna to ujma. Wszak taka szefowa Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dała łupnia w poprzednich wyborach samemu Kazimierzowi Marcinkiewiczowi, w którym rozkochiwały się co poniektóre przedstawicielki damskiej sceny wyborczej. W pani Hannie kocha się raczej tylko jej mąż. Ale mimo to wygrała w cuglach.

Jelenia Góra po przegranej pani Zofii Czernow w wyborach prezydenckich w roku 2002 , w poprzednim starciu nie miała kandydatki płci pięknej na fotel w ratuszu. Za dwa i pół roku takich pań może być kilka. Jakie kandydatury zaproponują Czytelnicy? Zabawmy się w wróżbitów. Może „jelonkowe” przepowiednie oraz proroctwo wróżki Klaudii się sprawdzą?

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że panowie nie będą musieli wówczas pakować walizek i uciekać do innych miast. Bo – może tego jakoś świętujące w sobotę kobiety nie zauważyły – gdyby nie mężczyźni, to też by ich nie było.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1292
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
 
112
Zderzenie Toyoty i Renault
 
Aktualności
Trwa remont mostu nad polderem
 
Aktualności
Czytelnik: grota solna nie dla dzieci?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group