Poniedziałek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6526
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: JBO 2017: W powtórce znacznie mniej głosów

Piątek, 17 marca 2017, 10:00
Aktualizacja: Sobota, 18 marca 2017, 6:25
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: JBO 2017: W powtórce znacznie mniej głosów
Fot. Archiwum
Decyzja władz miasta o unieważnieniu głosów na wnioski do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego odbiła się na frekwencji. Podczas ponownego głosowania oddano około 7 tysięcy głosów, a za pierwszym razem było ich ponad 16 tysięcy! Które wnioski wygrały?

Z rejonu nr 1 najwięcej głosów (1092) otrzymał wniosek pn. „Bezpieczny przedszkolak”, czyli „modernizacja i powiększenie dziedzińca przedszkolnego, który stanowi jedyną drogę dojazdową do placówki i jednocześnie drogę zaopatrzeniową, drogę p.poż., plac manewrowy i parkingowy, jak również trakt pieszy. Modernizacja ta polega przede wszystkim na wydzieleniu traktów pieszych oraz na wymianie istniejącej nawierzchni betonowej, na kostkę betonowo-brukową i rozbudowę (ok.670m.2) – powiększenie placu manewrowego i zagospodarowanie terenów zielonych.” Wartość zadania: 159 909 zł.

W rejonie nr 2 do realizacji przejdzie „Sportowa Jelenia Góra” (639 głosów), a więc zakup i montaż wiat ze stojakami dla rowerów w Szkołach Podstawowych Nr 2, 5 i 8 oraz utworzenie parkingów wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ścieżce rowerowej przy ul. Konstytucji 3 maja. Wartość zadania: 182 950 zł.

Z kolei w rejonie nr 3 zwyciężył wniosek pn. „Jeleniogórskie błonie” (419 głosów). Teren, który obejmuje zadanie znajdujący się na działce nr 126/2 przy ul. Nowowiejskiej wnioskodawcy chcą podzielić na dwie części. Część A (35 m x 67 m) mogłaby służyć do gier i zabaw na powietrzu. Cześć B (13 m x 53 m) do zajęć rekreacyjnych - siłownia. Części stanowią integralną całość. Środki pozyskane na realizację zadania zostaną przeznaczone na modernizację mającą na celu poprawę jakości terenu pod kątem przyszłych użytkowników. W związku z tym planujemy ogrodzenie całości, zamontowanie ławeczek dla osób korzystających z terenu, przygotowanie terenu pod stanowiska do siłowni zewnętrznej (wyprofilowanie, utwardzenie i meliorację terenu), zamontowanie profesjonalnego monitoringu, montaż stanowisk do siłowni zewnętrznej, wyposażenie w stojaki na rowery i pojemniki na odpady oraz wykonanie prac ogrodniczych (pielęgnacyjnych) trawnika w I części terenu. Kosztorys przedsięwzięcia ujmuje także koszty związane z transportem wyposażenia oraz z opracowaniem dokumentacji projektowej, nadzoru inwestorskiego itp. - czytamy we wniosku. Wartość zadania: 173 600 zł.

W Sobieszowie powstaną „Całoroczne trasy narciarstwa biegowego pod Chojnikiem” (307 głosów). - To ułożenie toru wykonanego z tworzywa NP 50 CL i SK marki NEVEPLAST o śliskości śniegu do stylu klasycznego i stylu dowolnego na długości ok 200 m. Ułożenie torów nie wymaga prac ziemnych. Tor w postaci kolorowych mat połączonych w jednolitą trasę pozwalającą spacerować na nartach, ćwiczyć technikę biegu, trenować narciarstwo biegowe, a także organizować mini zawody w sprincie technikami narciarskimi: klasyczną i dowolną. Trasy nie wymagają specjalnych prac konserwacyjnych i technicznych, a okres użytkowania przewidywany jest na 20 lat. Wykonane z tworzywa NP 50 CL i SK posiadają doskonałą śliskość śniegu. Dodatkowo poprzez odpowiednie ich ułożenie na pochyłościach można je wykorzystywać do rekreacyjnych zjazdów na pontonach w okresie letnim – informują wnioskodawcy. Wartość zadania: 199 820,88 zł.

Mieszkańcy mogli oddać po dwa głosy – w sumie było ich 7,7 tys., ale głosowało 5 tysięcy osób. Wnioski nie wykorzystują całej puli na JBO, ale jak podkreśla Barbara Olszewska z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Jeleniej Góry, są to kwoty szacowane przez wnioskodawców i po przetargach mogą się one różnić. - Myślę, że jak zostaną oszczędności to prezydent zdecyduje, co robimy z pozostałymi środkami – powiedziała naczelnik wydziału.

W pierwszym głosowaniu przy ponad 16 tys. głosów formalnych zgłoszeń o nieprawidłowościach było 11, zatem czy był to wystarczający powód, żeby unieważnić głosowanie? - Było też wiele zgłoszeń telefonicznych – powiedziała B. Olszewska, która przekonuje, że nie są znane wyniki z pierwszego głosowania, więc nie wiadomo czy wygrały te same projekty co w unieważnionym głosowaniu.

Szczegółowe wyniki pozostałych projektów na stronie: jbo.jeleniagora.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group