Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 10654
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Historia Konkursu imienia Józefa Gielniaka

Czwartek, 20 października 2022, 5:57
Autor: Muzeum Karkonoskie
Jelenia Góra: Historia Konkursu imienia Józefa Gielniaka
Fot. Muzeum Karkonoskie
W lutym 2022 roku Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze ogłosiło XV edycję Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka. Tradycja kolejnych edycji Konkursu sięga 45 lat. Przed XV rozstrzygnięciem Konkursu, postanowiliśmy przybliżyć Państwu historię jego powstania.

Idea Konkursu narodziła się w maju 1976 roku, kiedy mijała czwarta rocznica śmierci Józefa Gielniaka. Był to okres, gdy do Muzeum Okręgowego w Jeleniej Górze trafiały obiekty będące spuścizną po artyście. Józef Gielniak był artystą niezwykle ważnym dla sztuki i historii regionu. Henryk Szymczak, ówczesny dyrektor muzeum, zainicjował całe przedsięwzięcie. Jego celem było cykliczne podtrzymywanie pamięci o tym cenionym grafiku, jego krótkim życiu i jego sztuce.

Ważnym aspektem podczas organizacji Konkursu była technika, w której pracował Gielniak. Linoryt nie należał do popularnych sposobów wypowiedzi artystycznej i pierwsi organizatorzy obawiali się, że z tego powodu Konkurs nie zdobędzie wystarczająco dużego zainteresowania. Główne założenia Konkursu skupiły się więc na patronie i jego twórczości.

Pierwsza edycja odbyła się w 1977 roku. Uczestnikami byli wówczas zgodnie z regulaminem członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) i absolwenci wyższych szkół artystycznych. Każdy uczestnik musiał dostarczyć swoją pracę w kopercie z godłem, adresem autora, numerem legitymacji i nazwą okręgu ZPAP. Te wymogi uległy z czasem zmianie, gdyż wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, umożliwiono więc uczestnictwo w Konkursie większej grupie artystów. W związku z tym zmieniono regulamin. Ważną modyfikacją było rozszerzenie możliwości technicznych o drzeworyt. Jest to technika o bardzo długiej tradycji w historii sztuki, bardzo zbliżona do linorytu. Różnica leży jedynie w materiale, który zostaje poddany obróbce.

Od 1993 roku dopuszczono do uczestnictwa wszelkie formy druku wypukłego. Przy każdej edycji Konkursu jest to wspaniała okazja dla artystów z różnym stażem, aby pokazać swoje umiejętności i zmierzyć się twórczo z innymi uczestnikami. Jest to także ciekawe doświadczenie dla organizatorów, ponieważ można dostrzec nowe nurty i tendencje w sztuce. W tym samym czasie Konkurs stał się międzynarodowym triennale, wcześniej był organizowany co dwa lata, a jego zasięg był ogólnopolski. W roku 2000 zrezygnowano z tajności na Konkursie. Oprócz tego ograniczono w regulaminie ilość nadsyłanych prac przez jednego artystę do dwóch grafik o wymiarach 100 x 70 cm. Zniesiono również zapis o konieczności posiadania dyplomu wyższej uczelni o profilu artystycznym.

Inne ważne wytyczne regulaminowe nie zmieniły się. Prace zgłoszone przez uczestników do udziału muszą powstać w okresie dwóch ostatnich lat poprzedzających datę ogłoszenia Konkursu. Nie mogą być wcześniej wystawiane na wystawach, publikowane i nie mogły być wysyłane wcześniej na inne konkursy. Wszystkie nagrodzone prace przechodzą na własność muzeum tworząc jednocześnie kolekcję grafiki współczesnej.

W pierwszej edycji, jak i w dziesięciu kolejnych, laureatom wręczono medale. Wykonywali je zazwyczaj znani artyści zajmujący się odlewnictwem. Wyniki były podawane do publicznej wiadomości przez media. Ukoronowaniem całego przedsięwzięcia stanowiły zawsze wystawy pokonkursowe. Każdej z nich towarzyszył katalog, dzięki któremu można zaprezentować szerszemu gronu odbiorców zwycięskie prace.

Najpierw Ogólnopolski, teraz Międzynarodowy Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka jest wydarzeniem, które już na stałe zrosło się z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, jak i całym regionem. Jest ono też ukoronowaniem starań Muzeum o podtrzymanie pamięci o twórczości Józefa Gielniaka. Razem z wiadomością o rozpoczynającym się Konkursie rozprzestrzenia się w świecie artystycznym nazwisko i sztuka jego patrona.

Twoja reakcja na artykuł?

8
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group