Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 6172
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Gdzie są te zdobienia? Odpowiedz i wygraj!

Sobota, 16 maja 2015, 7:45
Aktualizacja: Wtorek, 19 maja 2015, 8:27
Autor: C–W
Jelenia Góra: Gdzie są te zdobienia? Odpowiedz i wygraj!
Fot. C–W
Co łączy chłopca z barankiem i żaglowiec? Albo herosa walczącego z lwem i chłopca z kołaczem? Nic... albo to, że wszystkie te postacie występują na ulicach Jeleniej Góry. Przecież nie same, bo towarzyszą im maszkarony, kwiatony, gryfy, smoki i cała plejada innych stworzeń, prawdziwych lub abstrakcyjnych.

Jelenia Góra w swojej części powstałej u progu XX wieku jest przykładem zdobnictwa secesyjnego. Wprawdzie nie mamy tyle szczęścia, żeby była to leciutka i finezyjna secesja w odmianie francuskiej czy austriackiej, ale niemieckiej, która nie jest tak delikatna, niemniej zarówno w wyglądzie domów, choćby przy ul. Mickiewicza, Zamenfoha, Matejki, 1 Maja i wielu innych, widać konsekwentnie prowadzoną „politykę zdobniczą”, także w pokazywaniu ozdobnych detali. Konsekwentnie, mimo że używane są do tego rozmaite materiały, także drewno.

A przy okazji mamy dla Czytelników konkurs. Jeśli ktoś z Państwa odgadnie lokalizację co najmniej 9 z 14 publikowanych tu zdobień, otrzyma w prezencie albumik fotograficzny – „Jelenia Góra od świtu do zmierzchu”. Książki czekają na pierwszych trzech znawców naszego miasta, którzy jako pierwsi prześlą prawidłowe odpowiedzi mailem na adres: redakcja@jelonka.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group