Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w uznaniu zasług na niwie turystycznej uhonorował jeleniogórskich działaczy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z Oddziału PTTK ”Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze przyznając im odznaczenia państwowe.
Złotym krzyżem zasługi został wyróżniony Andrzej Mateusiak, kierownik biura PTTK, który swoje obowiązki zawodowe wykonuje w zakresie znacznie przekraczającym niż wynika to z regulaminu.
W swoją pracę wkłada całe serce łącząc ją z pasją godną naśladowania. W ostatnich latach wykazał się udziałem w wielu inicjatywach, z których wyników czerpią turyści.
Dziesiątki wycieczek i setki publikacji
Srebrnym krzyżem zasługi został wyróżniony Krzysztof Tęcza, prezes Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”, który swoją funkcję wykonuje społecznie.
W ostatnich latach poprowadził na zasadach wolontariatu dziesiątki wycieczek oraz spotkań krajoznawczych skierowanych zarówno do mieszkańców naszego miasta jak i turystów. Podejmował także działania na szczeblu krajowym.
Dzięki setkom publikacji archiwizowanych w jeleniogórskiej bibliotece cyfrowej czy w Bibliotece Narodowej, umożliwia turystom poznawanie atrakcji krajoznawczych ale także dostarcza materiały dokumentujące różnego rodzaju działania turystyczne i krajoznawcze będące często jedynymi źródłami informacji z danego tematu.
Gościnny Halny w Szklarskiej Porębie
Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 15 maja 2025 roku w Ośrodku „Halny” w Szklarskiej Porębie podczas otwarcia 44. Ogólnopolskiego Zlotu Klubów Górskich PTTK. Ta niezwykła impreza organizowana od ponad czterech dekad ma za zadanie prezentację dorobku klubów górskich PTTK, popularyzację turystyki górskiej, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz integrację aktywu górskiego.
W imprezie biorą udział zarówno przodownicy GOT jak i przewodnicy górscy. Z reguły są to działacze z dużym dorobkiem, posiadający niezwykłą wiedzę oraz wykazujący się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w pracach ułatwiających turyście bezpieczne wędrówki po naszych górach.
Poznawanie historii regionu
Ze względu na fakt zorganizowania zlotu w naszym regionie dodatkowymi celami stały się poznawanie historii, walorów turystycznych i krajoznawczych Karkonoszy i Gór Izerskich a następnie ich promocja w miejscach swojego zamieszkania.
Tym razem uczestnicy Zlotu jeden dzień poświęcili na poznawanie atrakcji w rejonie Karpacza, drugi w rejonie Szklarskiej Poręby. Zapoznali się z ekspozycją w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym KPN Pałac Sobieszów oraz zwiedzili Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów. Zawędrowali na Wysoki Kamień i przeżyli majowy atak zimy.
Na deser obejrzeli film i wysłuchali prelekcji podróżniczki i himalaistki - Miłki Raulin, która opowiedziała o realizacji swojego projektu „Siła Marzeń – Korona Ziemi”.