Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6755
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobre, bo nie nasze

Wiadomości: REGION
Sobota, 2 stycznia 2010, 9:23
Aktualizacja: 9:24
Autor: Paweł Kucharski
Fot. .....
Wpadł mi w ręce katalog słowackich Wysokich i Niskich Tatr. Po lekturze, jako potencjalny szukający urlopu, wybrałbym jedną z zawartych tam propozycji. Jest przejrzysty, zawiera potrzebne informacje i rzeczywiście zachęca do odwiedzin. Porównałem go z katalogiem o bazie noclegowej Jeleniej Góry i Kotliny.

Niestety profesjonalność słowackiego wydawnictwa bije tutejsze na głowę. Tu są „ambicje i nowatorskie” pomysły i drobnodrukowane tabele upstrzone barwnymi ogłoszeniami o różnym poziomie graficznym – tam tylko konieczne zdjęcia i informacje w krótkiej formie. Wszystko ujęte w jednorodną i elegancką formę. Katalog z Kotliny wykładany jest na rozmaitych targach i czasami w Informacji Turystycznej w Jeleniej Górze. Tamten zaś dołączony do Newsweeka. Dwa światy podejścia do marketingu.

Oczywiście Słowacy sami tej formy nie wymyślili. Widziałem podobne już i w reklamie włoskiego Trentino i nawet czeskich Karkonoszy. Ale nikt nie powiedział, że zawsze trzeba wymyślać coś absolutnie nowego. Taniej i praktycznej jest sciągnąć wypróbowane wzory od innych. To żaden wstyd, a koszt mniejszy i korzysć pewniejsza.

Może w ramach podglądania dobrych przykładów, zamiast grubawej księgi z mało przyciągającym wnętrzem, opracować atrakcyjny graficznie mały folder o sprawdzonych walorach marketingowych i dołączyć go dwa razy rocznie do wrocławskigo i poznańskiego wydania jakiejś poczytnej gazety. Może to również rozszerzyć na Berlin i Drezno.

Spodziewam się, że po opracowaniu takiego folderu oraz planu marketingowego organizacje turystyczne gmin i powiatow Kotliny oraz okolic znalazłyby dość chętnych gestorów turystyki do zamieszczenia tam płatnej rekalmy. Przecież obecny pstrokaty katolog też był współfinansowany przez gminy.

Poza samą formą uderzają też inne różnice. Np. Czesi i Słowacy umieli się porozumieć w sprawie jednolitego karnetu narciarskiego w całym regionie, który oferowany jest wraz z ceną noclegu. To samo występuje we Włoszech Szwajcarii, Francji, tylko w Karkonoszach jakoś ten standard nie może się przebić.

To samo z aquaparkami. Władze Jeleniej zanim podjęły decyzje o budowie Term Cieplickich powinny same lub przez wysłannika zorientować się, jak wygląda taki ośrodek i pojechać w tym celu choćby do czeskiego Popradu. Tam, nie tylko, że jest to atrakcja z prawdziwego zdarzenia, ale także na obszarze równym Kotlinie jest takich parków trzy. I czegoż one proponują!

Lektura tych folderów nasunęła mi jeszcze jedną smutną refleksję. Okazuje się, ze w parkach narodowych słowackich Tatr i czeskich Karkonoszy można stworzyć strukturę turystyczno-narciarską na europejskim poziomie. Z wyciągami, kolejkami gondolowymi, trasami zjazdowymi, prawdziwymi restauracjami w górach, apartamentami na normalnym poziomie w górskich schroniskach. I okazuje się, że żbiki, kozice, sarny i inna zwierzyna mogą z tym wszystkim koegzystować, a terenu Parku nie trzeba zamykać na klucz.

Odnoszę wrażenie, że wyjazd szkoleniowy do Czech lub Słowacji pracowników Wydziału Promocji lub Turystyki z Jeleniogórskiego ratusza byłby bardziej efektywny od delegacji na rozmaite targi. Może by tak spróbować?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ 2-01-2010 11:02
Pięciokrotnie mniejsze Czechy na promocję wydają pięć razy więcej od Polski. W Kotlinie Jeleniogórskiej do dziś samorządy nie mogą się dogadać w sprawie wspólnej promocji. każdy sobie rzepkę skrobie. Ale to nie tylko wina tych samorządów. Przykład idzie z góry. Na poziomie centralnym są bodaj 4 instytucje zajmujące się promocją kraju i wszytskie działania są nieskordynowane.
~ja 2-01-2010 11:59
U nas najpoważniejszym problemem jest brak racjonalnego myślenia. Po prostu wśród urzędników nie ma zapotrzebowania na ludzi myślących. No bo po co się wysilać? Dlaczego tam się udaje? Bo tam ludzie wiedzą co chcą, wiedzą co zrobić żeby przyciągnąć turystę a tym samym pieniądze. Jeżeli na stanowiskach związanych z promocją będą dalej zatrudniani ludzie, którzy bladego pojęcia nie mają o promowaniu i marketingu to będzie jak jest. Większość z nich z jedyną promocję z jaką mieli do czynienia to te w hipermarketach. Daleko szukać nie trzeba np. Jelenia Góra i obchody 900-lecia miasta. "Rewelacyjna" promocja miasta. Inną kwestią jest to, że jeśli się chce to można się dogadać i wspólnie coś stworzyć natomiast patrząc na Karpacz i Szklarską to większość właścicieli pensjonatów/domów itp. najchętniej jeden drugiego by utopił w łyżce wody byle zdobyć klientów. Zero współpracy lub ta współpraca jest marginalna. To samo z ekologią. Dlaczego tam się da a tu nie? Bo tu jak się pojawia problem to nie stara się go rozwiązać ale po prostu rezygnuje się z dalszej realizacji i efekt każdy widzi.
~Tomy M. 2-01-2010 12:13
Problemem jest to że promocją zajmują się "robotnicy" bo tylko tak można nazwać pracowników etatowych bez względu na to czy siedzą przy biurkach czy kopią rowy są ROBOTNIKAMI. Tymczasem należałoby ZLECIĆ działania promocyjne PRYWATNEJ FIRMIE, a w umowie zastrzec wymagany stopnień promocji (rozpoznawanie marki itp.). Jak to się robi? Miasto przygotowuje się do zlecenia zlecając badania rynkowe, badania opinii społecznej, sondy na reprezentacyjnych grupach określonych społeczności (np. mieszkańców Wrocławia). Następnie określa się wymagania np. wzrost rozpoznawalności marki u mieszkańców Wrocławia do poziomu XX%. Kolejnym postępowaniem jest przygotowanie przetargu, czy konkursu (na pomysł). Po rozstrzygnięciu przetargu/konkursu i wyłonieniu firmy podpisuje się umowę. Po określonym w umowie czasie zleca się kolejne badania i sprawdza realizację zlecenia promocji. Do "robotników" Państwowych należy więc wyłącznie trzymanie się odpowiedniej procedury, innowacyjności czy pomysłów nie można od nich wymagać bo to etatowcy ... ludzie pracujący OD - DO, tymczasem marketing wymaga pracy 24 godziny na dobę, dobry marketingowiec gdy śpi również pracuje i to nie jest żart. Warunek przetargu powinien również zakładać że firmy stające do przetargu będą z tego rejonu, bo tylko w ten sposób można mieć pewność że będą rozumiały o co w tym wszystkich chodzi oraz będą rzetelne ... bo ich działania w ramach umowy z miastem/regionem przyniosą uboczne pozytywne efekty również dla nich (poza umową). Teraz doszliśmy do sedna sprawy. W JELENIEJ GÓRZE NIE MA ANI JEDNEJ TAKIEJ FIRMY REKLAMOWO-MARKETINGOWEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dlaczego? Dlatego że klientami takich firm są duże sklepy i duże zakłady produkcyjne. Tutaj takich jest garstka i albo są sieciowe i marketing robi dla nich centrala w Warszawie, albo są to Państwowe spółki i marketing robią dla nich ... znajomi i krewni królika. Czy więc da się zrobić to o czym napisałem na początku? NIE, NIE i jeszcze raz NIE! POLSKIE KARKONOSZE UMRĄ ... to jest fakt, każdy kto zna się trochę na branży turystycznej wie że będzie coraz gorzej, a nie lepiej. Oczywiście kotlina będzie się rozwijać ... ale w porównaniu z np. Czechami będziemy się raczej szybko ZWIJAĆ i Gołębiowski czy termy Cieplickie nas nie uratują ... LUDZIE W TEJ prawie 200 tysięcznej kotlinie NIE MA NORMALNEGO KRYTEGO BASENU!!!!!! ... nawet w Pińczowie jest taki basen i wielu innych malutkich kilkutysięcznych miasteczkach.
~Tomy M. 2-01-2010 12:19
DO: ja Może lepiej inwestować w promocję JAGNIĄTKOWA, zamiast za pieniądze miasta Jelenie Góra finansować tych palantów z pensjonatów w Karpaczu czy Szklarskiej. Ktoś powie: "W Jagniątkowie nic nie ma!" I bardzo dobrze bo to jest zaleta tej dzielnicy, ma olbrzymi potencjał, sporo wolnych działek i możliwość inwestycji. Przypomnę starą marketingową historyjkę: Szef dużej firmy obuwniczej wysłał dwóch pracowników-sprzedawców do Afryki aby zbadali rynek zbytu na tym kontynencie. Wrócili po 2 tygodniach i szef wzywa pierwszego do raportu: - szefie , niestety tam nic nie sprzedamy, bo tam ludzie w ogóle nie chodzą w butach! ... szef podłamany trochę wzywa drugiego sprzedawcę: szefie!!!!!!!! tam to sprzedamy olbrzymie ilości butów!!!!!!!! ... tam jeszcze nikt nie ma butów!
~ja 2-01-2010 13:58
Nie chodzi to o pieniądze Jeleniej Góry, bo kasę na pewno ma i Karpacz i Szklarska Poręba. I wydaję mi się, że "w kupie siła" i więcej można osiągnąć współpracą no ale kto ma współpracować? Obrębalski? Malinowski? Padnę ze śmiechu...Póki ludzie nie przejrzą na oczy, że od nich samych zależy jak będzie dalej to właśnie będzie tak jak jest. Do tego należy jeszcze dorzucić "rewelacyjną" komunikację. Drogi na których to się zabić można albo pociąg w którym jajko można znieść bo tak się wlecze. I wcale się nie dziwię, że Czechom zależy na budowie tunelu pod Śnieżką, bo każdy logicznie myślący wie, że oni głównie na tym zyskają, bo turyści (narciarze) będą mogli szybciej i bezpieczniej dojechać. No i oczywiście dużo "podziękowań" należy kierować do Wrocławia, bo Wrocław woli rozwijać się kosztem innych miast z regionu niż myśleć o rozwoju regionu. Z tym, że gdyby nasi politycy mieli równo pod sufitem i tzw. jaja to też by to inaczej wyglądało...no ale na ten temat to można dobrą książkę napisać...
~Tomy M. 2-01-2010 15:04
W/g ostatnich badań rejon Wałbrzycha i Jeleniej Góry należy do rejonów najbardziej zagrożonych ubóstwem w Polsce!!! Oczywiście podziękowania należą się w równej części Obrębalskiemu i Dutkiewiczowi.Już teraz średnia płaca robotnika pod względem siły nabywczej jest u nas niższa niż w najbardziej zapadłych dziurach Rosji. Jest internet wiec każdy to może sobie sam sprawdzić. POLSKI ROBOTNIK ZARABIA MNIEJ NIŻ ROSYJSKI o reszcie Europy nie ma nawet co mówić. A to właśnie robotnicy tworzą PKB kraju.
~KPN 2-01-2010 15:06
Znowu wam się coś nie podoba? Miało być u nas jak w raju i będzie jak w Raju, zobaczycie! Już my się o to postaramy.....
~Tomy M. 2-01-2010 15:09
Aby było śmieszniej obarczam winą Obrębalskiego za mierne nieskuteczne działania,a Dutkiewicza wprost przeciwnie za skuteczne działania. To właśnie te dysproporcje w jakości działania obu tych panów najbardziej na nas wpływają.Tutaj w Kotlinie tylko KPN będzie się dobrze rozwijał, obejmując ścisłym rezerwatem coraz to nowe obszary lasów, aż wreszcie pojawią się jakieś świstaki i WŁAŚCICIELE PARKU (UE) zamkną wszystkie nartostrady...
~ja 2-01-2010 15:59
Jak to ktoś kiedyś powiedział: W Karkonoszach niedługo będą tylko świstaki i stokrotki :). Co do Dutkiewicza to można tylko pogratulować, że Wrocław ma tak wybitnego polityka i menedżera. W sumie za jego rządów Wrocław bardzo dużo zyskał i w ostatnich wyborach miał chyba bodajże jedno z największych poparć. A u nas? No cóż...oczywiście można mówić o tym, że JG dużo straciła odkąd przestała być miastem wojewódzkim ale z drugiej strony gdyby zarząd miasta był kumaty to też JG by się dobrze rozwijała a tak? Turystyka leży i kwiczy...przemysł? Jaki przemysł? A ponoć strefa ekonomiczna w JG jest...I tak można w nieskończoność. Pan Obrębalski niby ma ukończone "zarządzanie miastem" ale widać, że teoria mija się mocno z praktyką. No ale z drugiej strony z kim tu współpracować?Np: Z p. Ragiel? Z p. Mrozem? Hahaha :D itd. itp. Prawda jest taka: Póki na stołkach się nic nie zmieni to dalej będziemy w przysłowiowej d...
~ZABOBRZANIN 2-01-2010 16:36
Ale w tym temacie nic się niezmieniło... Jesteśmy niedorozwinięci umysłowo, a podobno pozjadaliśmy wszystkie rozumy juz z tej puchy !
~Bleble 2-01-2010 17:48
Ech "specjaliści" i "znawcy" tematu... żeby promować trzeba mieć CO!!!! i trzeba mieć POMYSŁ i najważniejsze - trzeba mieć KASĘ!!!! WIELKĄ KASĘ!!!! A tu? Nie ma CO promować, choć pomysły są, i nie ma za co promować!!!! No, proszę o kolejne "genialne pomysły" ;>
~turysta 2-01-2010 21:09
Poprad jest czeski? Na pewno?
~jelgór 2-01-2010 21:27
w regionie wszystkie miejscowosci, nawet nędzne wioseczki widzą potrzebę promocji, wystarczy poczytać w necie, wcale niezłe materiały można znaleźć bez trudu, na papierze zresztą też, a szczegóły edytorskie to już czepialstwo, co do wspólnej promocji- w powiecie to się jako tako udaje od paru lat: targi, publikacje, imprezy, reklamy itp. - faktem jest jednak, ze mało mamy hitów, które bronią się same:(
~do jelonki 2-01-2010 21:31
Wy się weźcie porządnie za swoje podwórko i przestańcie niemal co artykuł "walić byki". Po tym może nabędziecie ciut uprawnień by krytykować innych.
~ 2-01-2010 21:35
Panie Pawle - POPRAD leży na Słowacji a nie w Czechach! A poza tym nie wiem co można by reklamować turystom w naszej części Karkonoszy- na pewno nie infrastrukturę turystyczno - wypoczynkową bo jej po prostu nie ma!
~do jelonki 2-01-2010 21:44
Przykład choćby w tym artykule: "I czegoż one proponują!" Normalnie MIODZIO.
~wrocławski student 2-01-2010 23:23
muszę tutaj skomentować wpis "~ja". Nieprawda jest, że Wrocław rozwja się kosztem innych miast i Jeleniej Góry. Obserwuje i tu i tam i gdybyście w Jeleniej Górze tak się niekłocili to napewno też byście dużo zyskali. jAK mówi przysłowie "gdzie dwóch sie bije tam trzeci korzysta". uważam też , że inwestycje wrocławskie służą całemu regionowi jak np AOW. bierzcie przykład z wrocławia to też na tym dużo na pewno zyskacie. Wrocław potrafi się postarac o środki i je dobrze wykorzystuje czego nie można pwiedziec o jeleniej Górze bo tu durzo pieniędzy się marnuje.
~gosc niedzielny 3-01-2010 11:58
~Tomy M. nie wierzyłem cholera... faktycznie! Średnia płaca nauczyciela (na państwowym etacie) w Rosji 31 tys rubli (czyli odpowiednio 3400 zł), w sektorze prywatnym wynagrodzenia są dużo wyższe o 100-150% w tym samym zawodzie. Minimum socjalne w tej chwili zbliżone jest do polskiego i wynosi około 300$... Koszty życia są dużo mniejsze niż u nas... Nic dziwnego, że w dużych miastach Rosji, na ulicach spotkamy więcej Mercedesów klasy S i BMW 7, niż dużych miastach na zachodzie Europy...do Polski nie przyrównuję... nie dziwi również fakt, że Rosjanie chętnie wyjeżdżają na zakupy do Paryża, Frankfurtu czy Londynu, mają z czym, a i Słowacy rozumieją fakt, że Rosjanin to dobry klient i potrafi dużo kasy zostawić w sektorze turystycznym...
~no tak 3-01-2010 17:21
do ~wrocławski student----------- "ja" to w ogóle pisze jakieś głupoty, "bleble" , popieram w całej okazałości!!!!!
~no tak 3-01-2010 17:41
do ~wrocławski student----------- "ja" to w ogóle pisze jakieś głupoty, "bleble" , popieram w całej okazałości!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group