Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2956
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czeski diabeł z polską wódką

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 11 lipca 2008, 15:46
Aktualizacja: 15:47
Autor: KTL
Fot. KTL
Dziś (piątek) na osiedlu XX–lecia w Cieplicach odbyło się spotkanie z kulturą dla dzieci w ramach projektu „Skok w blok”. W tym przedsięwzięciu współpracują ze sobą teatry z Czech i z Polski. Zgrzytem dla niektórych okazała się scenka, w której pijany diabełek trafia do piekła. Alkohol był polski, piekło – czeskie.

W ramach imprezy w południe wystawiono przedstawienie na wozie, na temat którego można było usłyszeć sprzeczne opinie dorosłych. Nie wszyscy wyglądali na zachwyconych pomysłem diabła uraczonego polskim alkoholem, który udaje się do czeskiego piekła. Dzieci natomiast wyglądały na zachwycone.

- To oburzające, że w spektaklu przeznaczonym dla najmłodszych główny bohater proponuje diabłu aby wybrał się na kieliszek wódki. – usłyszeliśmy na miejscu.
– Uważam, że to dobra forma spędzenia wolnego czasu dla dzieci. W końcu nie wszystkie mogą sobie pozwolić na to, żeby gdzieś wyjechać – oponował Konrad z Cieplic. Zamysłem aktorów na pewno nie jest propagowanie picia alkoholu, ale jego potępienie.

– Projekt został napisany na przełomie grudnia i stycznia, Urząd Marszałkowski we Wrocławiu jednak go nie zaakceptował. Na szczęście uzyskaliśmy aprobatę jeleleniogórskiego urzędu miasta – powiedział nam Łukasz Duda, pomysłodawca i jeden z organizatorów happeningu.
Założeniem projektu jest interakcja z lokalnymi środowiskami. - Chcemy przetrzeć szlaki. Ważne, aby dzieci wyniosły coś na przyszłość – dodał Ł. Duda.

Łukasz Duda zdradził nam, że podczas rekonesansu przed realizacją projektu nabrał bardzo pozytywnego nastawienia. - Za każdym razem, gdy gdzieś przychodziliśmy było to święto dla danego podwórka. Dzieci nie muszą wybierać się do teatru. To teatr przychodzi do nich.

Współpracę Teatru Ahoj z czeskiego miasta Chrudim oraz jeleniogórskiego Teatru Odnalezionego będzie można oglądać do 20 lipca w różnych częściach Jeleniej Góry. W przygotowaniu jest kolejny projekt organizowany przez Łukasza Dudę, na razie jednak pozostanie on owiany tajemnicą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 12-07-2008 22:44
Jaka wódka??? Najwyraźniej piszący artykuł nie oglądał przedstawienia, albo skupiał się na czymś innym...Byłam w Cieplicach ze swoimi dziećmi na końcówce spektaklu, ale potem brałyśmy udział w zajęciach plastycznych w ramach "Skoku w blok" i była to wspaniała zabawa /ze/sztuką.Swoiste warsztaty dla maluchów nawet tych najmłodszych :o) i nikt nie krytykował spektaklu, tylko pochwały słyszałam od opiekunów dzieci - a byli i rodzice i starsze nianie, które to pierwsze by larum podniosły jakby coś niestosownego dla uszu dzieci usłyszały... Po tym krzywdzącym artykule, który ukazał się wczoraj postanowiłam sprawdzić o co chodzi z ową WóDKą i dziś znów udałam się z dziećmi - tym razem na Os.Orle i mile byłam zaskoczona polsko-czeskimi teatrem, w którym - owszem, padło hasło 'śliwowica', ale występuje ono bardzo często i w naszych bajkach, baśniach, karkonoskich legendach i dzieci absolutnie tego nie wyłapują, nie komentuja, tylko z otwartymi buźkami śledzą ruchy kukiełek i chłoną teatr, a i rodzice zamieniają się na chwilę w dzieci i są przez to lepsi, bo uczą się patrzeć na świat oczami swych pociech....A wywody nt. alkoholu są tu nie na miejscu i można je uznać za czepialstwo kogoś kto albo dzieci nie ma, albo ich nie rozumie...Brawa dla organizatorów ! Oby więcej takich podwórkowych warsztatów. Jutro w Sobieszowie znów będę z dziećmi i wszystkim rodzicom to gorąco polecam. Dobranoc :-)
~gościnny 12-07-2008 23:16
uważam,że spektakl doskonale wpływa na dziecięcą wyobraźnię. Nie wim komu przeszkadza słowo śliwowica... chyba zapomniał ów (wół jak cielęciem był)kiedy to w Pani Twardowskiej temat wódki i alkoholu nie wspominając lulek ,swawoli itd itp przewijał sie ... cóż..nawet wieszcz Mickiwicz śmiało ubarwiał literaturę polską. Tradycje i wiele pozytywnych przesłanek było w spektaklu. SZacunek dla autorów, mnie się podobało i polecam wszystkim. Goscinnie byłam w Cieplicach i uważam,ze wdrożę to w swoim regionie .A krytykantom proponuję inny rodzaj wypoczynku...
~Jojo 14-07-2008 6:20
<i> przekazane, dzięki </i>

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group