Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2387
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Blisko 40 dzieci przebadano podczas Białej Soboty w Centrum Pulmonologii w Karpaczu

Wiadomości: Region
Czwartek, 21 lutego 2013, 9:30
Aktualizacja: 9:32
Autor: CPiA
Centrum Pulmonologii i Alergologii w Karpaczu przeprowadziło akcję specjalną, kierowaną do dzieci w wieku 10–15 lat, której celem było wykrycie u nich ewentualnych wad postawy, najczęściej ujawniających się na tym etapie rozwoju.
Bezpłatne badania przeprowadziła dr n. med. Marianna Białek – kierownik Centrum Rehabilitacji przy CPiA w Karpaczu S.A., wraz z zespołem rehabilitantów Centrum. Przebadano łącznie 37. dzieci.

Doktor Białek jest uznanym autorytetem przede wszystkim w zakresie leczenia skolioz u dzieci. Wraz z Andrzejem M’hango – specjalistą rehabilitacji ruchowej, opracowała Funkcjonalną Indywidualną Terapię Skolioz FITS, która może być stosowana jako samodzielny system korekcji skolioz, wspomaganie leczenia gorsetowego, przygotowanie dzieci do zabiegu operacyjnego a także korekcja obręczy barkowej i miedniczej po zabiegach operacyjnych. Biorąc pod uwagę dysfunkcje jakie towarzyszą skoliozie, autorzy koncepcji proponują indywidualnie dostosowany program ćwiczeń w zależności od wielkości kąta skrzywienia oraz od wyniku badania klinicznego pacjenta. Na tej podstawie wyznacza się cele ogólne i szczegółowe terapii.

Podczas zorganizowanej przez Centrum akcji, badaniem objęto łącznie 37. dzieci, z czego najliczniejszą grupę stanowili dziesięciolatkowie (13. dzieci) i jedenastolatkowie (7. dzieci). U przeważającej liczby przebadanych dzieci stwierdzono przykurcze mięśni w obrębie kończyn dolnych (aż 30 przypadków). W dziesięciu przypadkach stwierdzono płasko-koślawe stopy, a w siedmiu skoliozę. Inne zdiagnozowane schorzenia to: zniekształcenia klatki piersiowej, koślawość kolan, choroba Scheuermanna, skrót kończyn i pogłębienie krzywizn fizjologicznych w płaszczyźnie strzałkowej.

Zdaniem dr Białek, tak nagminnie występujące wśród dzieci i młodzieży wady postawy spowodowane są przede wszystkim nieprawidłowym siedzeniem w szkole, w czasie odrabiania lekcji w domu, przy posiłkach, czy przy komputerze. Wśród innych przyczyn dr Białek wymienia siedzący tryb życia dzieci i młodzieży, małą ilość ruchu i niewłaściwe odżywianie. Dwa ostatnie czynniki odpowiadają także za coraz bardziej powszechną otyłość u dzieci. Tylko podczas przeprowadzonych w ramach akcji badań stwierdzono ją u 10. dzieci, co stanowi prawie 30% badanych. Niestety, do takiego stanu rzeczy przyczyniają się zdaniem terapeutki także sami rodzice, nie wykształcając dobrych nawyków żywieniowych i nie zachęcając swoich dzieci do czynnego odpoczynku.

Dr Białek zachęca rodziców – nie zwalniajcie swoich dzieci z zajęć wychowania fizycznego w szkole, jeżeli nie ma ku temu poważnych przesłanek. Brak ruchu jeszcze bardziej przyczynia się do rozwoju wszelkich wad kręgosłupa i całej postawy.

Rodzice przebadanych podczas akcji dzieci otrzymali szczegółową diagnozę oraz wytyczne dotyczące dalszego postępowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~jury 21-02-2013 9:41
Co to za nazwa CPiA?
~Gościówa 21-02-2013 11:23
CPiA - Centrum Pulmonologii i Alergologii
~matula 21-02-2013 15:17
Bylam tam, szczegółowa diagnoza wcale nie jest szczegółowa ani tym bardziej czytelna.Pani doktor dała mi kartkę z zakreślonymi w kilku miejscach testu słówkami SIN,DEX nawet nie mówiąc co stwierdziła a wytyczne rzucone na koniec , to \\\"więcej ruchu\\\", po czym wręczyła mi do uzupełnienia ankietę \\\"satysfakcji\\\". Badania robiły wrażenie \\\"taśmociągu\\\" ,ponizej poziomu przyzwoitości był brak miejsca do rozbierania, gdzie 13-letnia młodzież obu płci musiała rozbierać się i paradować po jednej salce razem. Syn parę miesięcy temu miał stwierdzone problemy ze stopami - koślawienie, a tu nagle ozdrowiał. Wyszłam z poczuciu, że placówka załatwiła jakieś fundusze na akcję - to musiała coś zrobić ,żeby się rozliczyć. Spodziewałam się więcej indywidualnego podejscia do każdego pacjenta .
~mama12 21-02-2013 16:11
Ja tez tam byłam i w ogóle się nie zgadzam z powyższa opinią. Jeszcze nigdy tak dokładnie moje dziecko nie było przebadane. Poszczególne punkty badania były oddzielone parawanami. Nikt nie czekał w kolejce. Zbadano jak są ustawione łopatki, odległość łopatek od kręgosłupa, jak jest ustawiona miednica i czy dziecko ma garba jak się schyla. Na koniec dostałam kartkę na której była pełna diagnoza i zakreślone w kółko mięśnie nóg, które są przykurczone u mojego dziecka. Poinformowano mnie gdzie mogę zrobić dobre zdjęcie rtg i gdzie się dalej z tym udać. Na pytanie - jakie są rokowania - dostałem pełne wyjaśnienie. Jeśli ktoś zna ośrodek dokładniej badający dzieci to proszę mi go wskazać. Oby więcej takich akcji.
~gość_5 21-02-2013 16:51
CZ 1. Byłam z moją córką na badaniach. Stwierdzono u dziecka skoliozę, choć wcześniej jakoś nikt tego nie zauważył. Jestem bardzo wdzięczna dr Białek - zrobiłam zdjęcie rentgenowskie i faktycznie – moja córka ma skoliozę. Dodatkowo wykryto u niej przykurcze mięśni, które dostałam wypisane na kartce. Pani Doktor wszystko ładnie wytłumaczyła mi. Gdyby nie te badania, nie wiadomo kiedy ktoś by zauważył że dziecko jest krzywe. Co do przebiegu badania to było bardzo sprawnie. I jak to napisała wyżej „matula” – taśmociąg, to po prostu było usprawnienie, aby szybko przebadać dzieci bo przecież jak by badała jedna osoba to na pewno nie można by przebadać tyle dzieci ile przebadano.
~gość_5 21-02-2013 16:52
CZ 2. Wszystko było odgrodzone parawanami tak jak wspomniano wyżej – moja córka nie miała problemu z tym. Więc nie widzę problemu. Cieszmy się że tacy ludzie chcieli coś zrobić pro bono, z korzyścią dla naszych dzieci. Do „matuli” jeszcze: jak miała Pani jakieś wątpliwości to trzeba było pytać, a następnym razem nie zabieraj miejsca innym dzieciom, które nie mogły być zbadane z braku miejsc!
~~~Agi 21-02-2013 19:44
Podany numer telefonu to chyba fikcja, dzwoniłam, pisałam sms aby móc się dowiedzieć czy są wolne miejsca( ok.dwóch tygodni temu)|. I CISZA!!!!!! żadnego odzewu z drugiej strony słuchawki.....bardzo szkoda bo chciałam zbadać córkę.....widocznie nie dla wszystkich te badania!!!!!!
~Mareks 22-02-2013 10:46
Agi Badania były dla wszystkich komu udało się dodzwonić i wpisać na listę ten miał szczęście fakt ale na smsy odpowiadać? -a może tak głową ruszyć i trzeba było maila wysłać! -mi się udało dodzwonić i co lepiej potwierdzenie wysłałem mailem dla chcącego nic trudnego. A co do wypowiedzi \"Matuli\" to nie zgadzam się z nią. Byłem z synem i kazano mi poczekać bo były dziewczynki badane i dopóki one nie wyszły syn nie mógł wejść na badanie -ludzie ogarnijcie się -tylko co do dojazdu to kiepski bo placówka na znakach mało oznaczona.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group