Wtorek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7194
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Blisko 40 dzieci przebadano podczas Białej Soboty w Centrum Pulmonologii w Karpaczu

Czwartek, 21 lutego 2013, 9:30
Aktualizacja: 9:32
Autor: CPiA
Centrum Pulmonologii i Alergologii w Karpaczu przeprowadziło akcję specjalną, kierowaną do dzieci w wieku 10–15 lat, której celem było wykrycie u nich ewentualnych wad postawy, najczęściej ujawniających się na tym etapie rozwoju.
Bezpłatne badania przeprowadziła dr n. med. Marianna Białek – kierownik Centrum Rehabilitacji przy CPiA w Karpaczu S.A., wraz z zespołem rehabilitantów Centrum. Przebadano łącznie 37. dzieci.

Doktor Białek jest uznanym autorytetem przede wszystkim w zakresie leczenia skolioz u dzieci. Wraz z Andrzejem M’hango – specjalistą rehabilitacji ruchowej, opracowała Funkcjonalną Indywidualną Terapię Skolioz FITS, która może być stosowana jako samodzielny system korekcji skolioz, wspomaganie leczenia gorsetowego, przygotowanie dzieci do zabiegu operacyjnego a także korekcja obręczy barkowej i miedniczej po zabiegach operacyjnych. Biorąc pod uwagę dysfunkcje jakie towarzyszą skoliozie, autorzy koncepcji proponują indywidualnie dostosowany program ćwiczeń w zależności od wielkości kąta skrzywienia oraz od wyniku badania klinicznego pacjenta. Na tej podstawie wyznacza się cele ogólne i szczegółowe terapii.

Podczas zorganizowanej przez Centrum akcji, badaniem objęto łącznie 37. dzieci, z czego najliczniejszą grupę stanowili dziesięciolatkowie (13. dzieci) i jedenastolatkowie (7. dzieci). U przeważającej liczby przebadanych dzieci stwierdzono przykurcze mięśni w obrębie kończyn dolnych (aż 30 przypadków). W dziesięciu przypadkach stwierdzono płasko-koślawe stopy, a w siedmiu skoliozę. Inne zdiagnozowane schorzenia to: zniekształcenia klatki piersiowej, koślawość kolan, choroba Scheuermanna, skrót kończyn i pogłębienie krzywizn fizjologicznych w płaszczyźnie strzałkowej.

Zdaniem dr Białek, tak nagminnie występujące wśród dzieci i młodzieży wady postawy spowodowane są przede wszystkim nieprawidłowym siedzeniem w szkole, w czasie odrabiania lekcji w domu, przy posiłkach, czy przy komputerze. Wśród innych przyczyn dr Białek wymienia siedzący tryb życia dzieci i młodzieży, małą ilość ruchu i niewłaściwe odżywianie. Dwa ostatnie czynniki odpowiadają także za coraz bardziej powszechną otyłość u dzieci. Tylko podczas przeprowadzonych w ramach akcji badań stwierdzono ją u 10. dzieci, co stanowi prawie 30% badanych. Niestety, do takiego stanu rzeczy przyczyniają się zdaniem terapeutki także sami rodzice, nie wykształcając dobrych nawyków żywieniowych i nie zachęcając swoich dzieci do czynnego odpoczynku.

Dr Białek zachęca rodziców – nie zwalniajcie swoich dzieci z zajęć wychowania fizycznego w szkole, jeżeli nie ma ku temu poważnych przesłanek. Brak ruchu jeszcze bardziej przyczynia się do rozwoju wszelkich wad kręgosłupa i całej postawy.

Rodzice przebadanych podczas akcji dzieci otrzymali szczegółową diagnozę oraz wytyczne dotyczące dalszego postępowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group