Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 6081
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Będzie nowoczesny sprzęt dla ratowników

Piątek, 27 listopada 2009, 8:05
Aktualizacja: 8:06
Autor: Ania
Pięć gmin z Polski i Czech opracowało projekt, dotyczący zapobiegania i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Zostaną zakupione nowe wozy bojowe oraz sprzęt potrzebny do przeprowadzania akcji ratowniczych.

Partnerem wiodącym są Piechowice. Wraz z nimi przedsięwzięcie będą realizowały gminy Szklarska Poręba, Stara Kamienica, Harrachov i Kořenov . Projekt nosi nazwę ”Tworzenie zintegrowanych polsko-czeskich struktur współpracy w zakresie zapobiegania i usuwania skutków klęsk żywiołowych w pasie transgranicznym”. Wszyscy partnerzy w sytuacji zagrożenia będą działać wspólnie, żeby skutecznie i bardzo szybko udzielić pomocy poszkodowanym.

W ramach projektu w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Piechowicach powstanie Transgraniczne Centrum Ewakuacji i Pomocy Ludności. Zostaną zakupione cztery pojazdy specjalistyczne. Piechowice wzbogacą się o wóz bojowy z funkcją ratownictwa drogowego, Szklarska Poręba o pojazd specjalistyczny potrzebny w tzw. ratownictwie ekologicznym. Stara Kamienica zakupi skuter śnieżny i sprzęt ratowniczy. Kořenov będzie miało wóz z funkcją odśnieżania i udostępniania dojazdu do odciętych siedlisk, Harrachov pojazd, dzięki któremu w krótkim czasie dojedzie się do miejsc zagrożonych w ekstremalnie trudnym terenie.

W ramach realizacji projektu zostaną także przeprowadzone warsztaty, dotyczące systemów monitorowania i zwalczania zagrożeń, systemu korzystania z usług medycznych lekarza pierwszego kontaktu, organizowania pomocy socjalnej i wsparcia psychologicznego dla osób dotkniętych żywiołem. Po zakupienie nowych pojazdów, zostaną przeprowadzone szkolenia. Ich celem będzie sprawdzenie działania systemu informacyjnego i organizacji technicznej.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska. Całkowity budżet wynosi 974 255,70 euro kwota dofinansowania 828 117,23 euro. Wdrożenie zaplanowano na lata 2009 – 2011.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group