Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7409
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Zwinne bractwo z halabardami

Czwartek, 17 lipca 2008, 9:07
Aktualizacja: 9:08
Autor: M. Kaszuba
Region Jeleniogórski: Zwinne bractwo z halabardami
Dzięki pasjonatom historii średniowiecze przeżywa swoją "drugą młodość". Na zdjęciu – pokaz walk w Jeleniej Górze.
Fot. TEJO
Rycerze z Lwówka – tak mówią na nich mieszkańcy grodu lwa, którzy dowiedzieli się podczas LLA o istnieniu Bractwa Rycerskiego im. Bernarda Zwinnego, który był księciem Lwówka Śl. w XII wieku.

– Jesteśmy pierwszym bractwem rycerskim ze Lwówka Śląskim – mówi Mateusz Krasowski. Założycielami tego stowarzyszenia są lwówczanie: Wojciech Orligóra, Marcin Palbow oraz Wojciech Krasowski.

To dzięki ich staraniom bractwo zaczęło funkcjonować i rozwijać się z tygodnia na tydzień. – Liczy 14 członków i wciąż trwa rekrutacja, spotykamy się kilka razy w tygodniu, ćwiczymy walki rycerskie z własnych środków kompletujemy uzbrojenie i niezbędne rekwizyty – dodaje Krasowski.
Bractwo rycerskie ma w swoim arsenale: trzy zbroje, cztery miecze, dwa sztylety, siedem łuków, oraz po trzy topory i halabardy.

Po raz pierwszy Rycerze z Lwówka „ujawnili się” podczas XI edycji LLA, a ich obozowisko znajdowało się obok Bastyji Hantiego (naprzeciw lwóweckiego targu). Każdy, kto przyszedł do obozowiska rycerzy, mógł obejrzeć liczne atrakcje np. walki rycerskie na sztylety i miecze. Można było wziąć w konkursie łuczniczym czy posmakować domowych wypieków odpowiadających XIII wiecznej kuchni!

– Staraliśmy się, aby odwzorować dawne warunki obozowiska, jakie istniały w czasach średniowiecznych. Myślę, że nam się udało i jak na takie młode bractwo przyciągnęliśmy sporą grupę uczestników – mówi Mateusz.

Bractwo z Lwówka to głównie młodzi pasjonaci (średnia wieku to 20 lat) średniowiecznych walk rycerskich, którzy własnymi staraniami i oporem idą do sukcesu. Bez niczyjej pomocy skompletowali wiele rekwizytów i niezbędne uzbrojenie jak i stroje.

– Brakuje nam sponsora, niemal wszyscy uczymy się w lwóweckich szkołach, nie pracujemy a chcielibyśmy zwiększyć nasz arsenał. Jeśli są pasjonaci walk rycerskich w regionie jeleniogórskim, którzy chcieliby nam pomóc, prosimy o kontakt 696-890-976 lub email: misiek_K@op.pl”

Redakcja Jelonki dowiedziała się od lwóweckiego Bractwa im. Bernarda Zwinnego, że w sierpniu w Lwówku Śląskim rycerze zorganizują swój pierwszy pokaz walk rycerskich i gwarantują, ze emocji nie zabraknie. O miejscu i terminie walk młodzi rycerze z pewnością poinformują wcześniej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group