Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9748
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zawirowania ze skrzyżowaniem

Czwartek, 1 października 2009, 15:07
Aktualizacja: 16:55
Autor: Mar
Jedno z najbardziej obciążonych skrzyżowań w Jeleniej Górze, ulic Grunwaldzkiej i Jana Pawła II nie zostanie przebudowane przed oddaniem do użytku marketu Castorama, zaplanowanym w grudniu.

Przebudowa ciągle zatłoczonego skrzyżowania miała się odbywać równolegle z budową marketu. Właściciele Castoramy zobowiązali się, że dofinansują ją kwotą 2,5 miliona złotych. Na tyle opiewała dwa lata temu wartość ujęta w koncepcji przebudowy. Kilka tygodni temu wielkie zamieszanie wywołała informacja o tym, że nowy kosztorys to już 4 miliony złotych.

Z czego wynika taki wzrost kosztów mimo generalnego spadku cen robót budowlanych, tłumaczył się radnym podczas posiedzenia komisji rozwoju dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, Czesław Wandzel.
- Wynika to z nieuwzględnionej wtedy przekładki uzbrojenia podziemnego, jakie będziemy musieli zrobić oraz z konieczności budowy nowego kolektora wody burzowej, biegnącego pod placem parkingowym po dawnej kaflarni do Bobru. Sam kolektor to ponad milion złotych.

Pytany dlaczego w umowie z Castoramą znalazła się konkretna kwota, zamiast zapisu jaki zastosował Zgorzelec przy budowanym właśnie w tym mieście, Plazza Center, że inwestor bierze na siebie koszty przebudowy, jakiekolwiek by nie były, powiedział, że nie wie, dlaczego, ale być może po to, żeby skłonić Castoramę do solidnej przebudowy skrzyżowania, a nie tylko kosmetycznych prac.

Kolejne powody odkładania przebudowy to: protest Tesco, które nie chciało zgodzić się na planowany wjazd na teren marketu od strony ulicy Grunwaldzkiej oraz brak zgody na sprzedaż terenu niezbędnego do rozbudowy wjazdu przez prywatnych właścicieli.
- W ich przypadku po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości ma zastosowanie specustawa o wywłaszczeniu pod ważne inwestycje drogowe i inwestycyjne – mówił Czesław Wandzel – miasto, jako inwestor tej przebudowy zwróci się do wojewody o zgodę na jej zastosowanie.

Wczoraj z prezydentem Markiem Obrębalskim spotkali się przedstawiciele firmy Castorama. Jak się dowiedzieliśmy, ustalono, że firma zapłaci wyższe koszty inwestycji, ale z wyłączeniem kolektora burzowego. Podobno nie będzie potrzeby przerabiania go, gdyż Castorama udostępni wybudowaną już na swoim terenie instalację burzową. Do grudnia zostanie jedynie wykonany dodatkowy pas ruchu, tzw. prawoskręt z alei Jana Pawła II. Będzie to jedyna droga dojazdowa do marketu. Natomiast kompletna przebudowa skrzyżowania zakończy się do kwietnia przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
735
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group