Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 8108
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Zakup używanego samochodu. Co z jego ubezpieczeniem?

Poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:44
Aktualizacja: Czwartek, 27 lutego 2020, 13:47
Autor: ts
Powiat: Zakup używanego samochodu. Co z jego ubezpieczeniem?
Fot. ts
Gdy chcemy zdecydować się na zakup używanego samochodu, otrzymujemy go wtedy wraz z ubezpieczeniem od poprzedniego właściciela. Co w takiej sytuacji może zrobić nowy posiadacz auta z drugiej ręki?

Właściciele samochodów w Polsce zobowiązani są do systematycznego wykupowania ubezpieczenia OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Obowiązek ten nakładają przepisy prawa, a za brak jego spełnienia grozi bardzo wysoka kara.

Sprzedaż oraz zakup używanego samochodu często wzbudza przy tym wiele pytań związanych z ubezpieczeniem. Co powinien zrobić sprzedający, a co kupujący?

Obowiązki sprzedającego oraz kupującego samochód używany
Właściciel używanego samochodu przeznaczonego na sprzedaż zobowiązany jest do tego, aby przekazać nowemu posiadaczowi dotychczasowe, obowiązujące ubezpieczenia. Dodatkowo, ma on także obowiązek zgłoszenia tego w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym.

O czym musi pamiętać wtedy kupujący samochód? Przede wszystkim powinien on zobaczyć, czy sprzedawane auto rzeczywiście jest ubezpieczone. Musi ono posiadać ważną polisę OC. Potem może zdecydować, czy chce zatrzymać polisę, czy też woli zdecydować się na wykupienie własnej.

Sprawdź, czy sprzedawany samochód posiada polisę OC
Nowy właściciel samochodu musi otrzymać od sprzedającego dokument świadczący o zawarciu umowy ubezpieczeniowej OC. Może on również sprawdzić to samodzielnie. W tym celu należy wejść do ogólnodostępnej, darmowej bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

W bazie UFG należy podać poniższe dane:
• numer rejestracyjny pojazdu albo numer VIN
• dzień, na który chcemy sprawdzić ważność polisy OC

Zaleca się sprawdzić dane w bazie UFG nawet wtedy, gdy sprzedający przekazał kupującemu potwierdzenie zawarcia umowy OC. Może zdarzyć się, że w rzeczywistości składka nie została opłacona, dlatego samochód tak naprawdę nie jest ubezpieczony! W takiej sytuacji jazda nieubezpieczonym autem może powodować ryzyko naliczenia wysokiej kary nakładanej przez UFG.

Ubezpieczenie OC używanego samochodu – co zrobić z polisą sprzedającego?
Jeżeli samochód rzeczywiście posiada ważne ubezpieczenie OC, wówczas jego nowy właściciel nie musi obawiać się o ryzyko naliczenia kary. Co można zrobić z polisą otrzymaną po sprzedającym?

Kupujący używany samochód ma dwie możliwości:
• zatrzymanie dotychczasowej polisy
• wypowiedzenie umowy polisy sprzedającego

Każda z tych opcji związana jest z określonymi formalnościami oraz posiada swoje zalety oraz wady. Na co warto się zdecydować?

Zakup używanego auta – zatrzymanie dotychczasowej polisy
Kupujący używany samochód może korzystać z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela aż do zakończenia jej okresu. Może ona obowiązywać przez krótki czas, ale niekiedy jest to nawet pełen rok.

W takim przypadku nowy nabywca musi jednak pamiętać o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe posiada prawo do ponownej kalkulacji składki. Oznacza to, że szacuje ono ryzyko ponownie, dla nowego właściciela samochodu. W efekcie może okazać się, że polisa będzie tańsza, ale także może być ona droższa i wymagać dopłaty.

Dopłata za polisę OC przy zakupieniu używanego samochodu najczęściej dotyczy kierowców młodych, a także tych, którzy nie posiadają jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę.

Taka dopłata może jednak być bardziej korzystna niż wykupienie nowej polisy u innego ubezpieczyciela, gdy pozostałe towarzystwa zaproponują znacznie wyższe składki. Należy także pamiętać o tym, że kontynuacja ubezpieczenia może spowodować brak naliczenia go do okresu bezszkodowej jazdy.

Uwaga! Gdy polisa po poprzednim właścicielu zakończy się, wówczas nie jest ona automatycznie przedłużana.

Zakup używanego auta – wypowiedzenie umowy polisy sprzedającego
Druga opcja przy zakupieniu używanego samochodu to wypowiedzenie umowy polisy OC sprzedającego. Umowa może być wypowiedziana wtedy w dowolnym momencie jej trwania.

Wypowiedzenie należy dostarczyć do ubezpieczyciela w formie pisemnej, ale coraz częściej ubezpieczyciele pozwalają także na złożenie go za pośrednictwem internetu. Wtedy właściciel auta zawrzeć umowę z nowym ubezpieczycielem wybranym przez siebie.

Uwaga! Jeśli wypowiedzenie umowy nie nastąpi od razu po zakupieniu pojazdu, czyli nowy właściciel będzie korzystał z polisy sprzedającego przez dłuższy czas, wtedy ubezpieczyciel także może wykonać rekalkulację i zażyczyć sobie dodatkowej opłaty za okres korzystania z ochrony.

Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie OC na używany samochód?
Gdzie można kupić najtańsze ubezpieczenie OC? Towarzystwa ubezpieczeniowe wykonują indywidualne kalkulacje kosztów dla każdego kierowcy. Aby dowiedzieć się, gdzie ceny będą najbardziej atrakcyjne, warto skorzystać z internetowej porównywarki OC. Wystarczy wtedy kilka minut, aby dowiedzieć się, który ubezpieczyciel ma najbardziej atrakcyjne oferty!

Dostępna w sieci porównywarka ubezpieczeń OC poprosi kierowcę o podanie odpowiednich danych do wyliczenia kosztów polis u różnych ubezpieczycieli jednocześnie. Następnie zaprezentuje oferty od najtańszej do najdroższe. Dodatkowo, porównywarka ubezpieczeń pozwala też na wykupienie polis w wyliczonych cenach.

Aby dowiedzieć się, czy lepiej kontynuować ubezpieczenie, czy też wykupić nowe, warto skorzystać z porównywarki OC. Wykonanie kalkulacji jest całkowicie darmowe oraz niezobowiązujące!

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1194
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group