Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 2237
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Zabytkowym pociągiem do Czech

Wtorek, 22 lipca 2008, 8:11
Aktualizacja: 8:12
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Zabytkowym pociągiem do Czech
Fot. Archiwum
Nowe połączenie międzynarodowe przybędzie w dolnośląskim rozkładzie jazdy pociągów. Niestety, skład nie wyjedzie z regionu jeleniogórskiego, ale z Jaworzyny Śląskiej. Ale i tak może zyskać fanów z Jeleniogórskiego.

Chodzi o malowniczą trasę z Jaworzyny Śl. do Jaromierza, po której już niebawem pojadą zabytkowe, czeskie motoraki z lat 50. XX wieku. Pisze o tym Polska Gazeta Wrocławska.

Dziś do Skalnego Mesta koło Teplic, czy też do zoo w Dwór Kralove jeżdżą pielgrzymki polskich turystów. Głównie autokarami. Nie ma żadnego ruchu w przeciwnym kierunku. Pomysłodawcy linii chcą poprzez jej uruchomienie zachęcić Czechów do odwiedzin Polski.

Realizacja zamierzenia będzie opierała się na współpracy Muzeum Kolejnictwa oraz Muzeum Przemysłu i Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Po stukilometrowym odcinku linii pojadą czeskie wagony motorowe dla 55 osób z możliwością doczepienia wozu dla dodatkowych 45.

W trasę ruszą dwa takie pojazdy, a pieniądze na całe przedsięwzięcie mają pochodzić z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2014. Ponad 300 tys. zł. zostanie przeznaczonych na naprawy uszkodzonych fragmentów trasy, po których będą kursować motoraki.

W Jeleniogórskiem, póki co, jedynym światełkiem w tunelu w kolejowych połączeń transgranicznych jest weekendowa linia z Lwówka do Trutnova przez Jelenią Górę. Na rewitalizację wciąż czeka Kolej Izerska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group