Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 7038
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Za wypalania traw będą surowe kary!

Środa, 10 kwietnia 2013, 10:32
Aktualizacja: 14:48
Autor: Angela
Rozpoczęły się nielegalne wypalania nieużytków. Wczoraj (9.04) około godz. 20.00 jeleniogórscy strażacy walczyli z pożarem traw przy ul. Francuskiej, a godzinę wcześniej przy ul. Kusocińskiego. Niewielu z podpalających trawy zdaje sobie sprawę, że takie działanie jest niebezpieczne, zabronione i surowo karane. – Co roku to prawdziwa plaga – mówi st. kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

- Wypalanie nieużytków jest zakazane przepisami ochrony środowiska i przepisami przeciwpożarowymi – przypomina st. kpt. Andrzej Ciosk. - To zagrożenie przede wszystkim dla przyrody, ale nie tylko. Poza zabijaniem żyjących w trawach i w glebie zwierząt, roślin i mikroorganizmów, ogień rozprzestrzeniony na większym obszarze, może być poważnym zagrożeniem dla człowieka. Od nieużytków mogą się zapalić lasy oraz znajdujące się w pobliżu budynki czy pomieszczenia gospodarcze. Jeśli trawy wypalane są koło drogi, może to też spowodować zadymienie i słabą widoczność czego następstwem mogą być poważne wypadki drogowe – dodaje st. kpt. Andrzej Ciosk.

Ci, którym jednak ustawy i ostrzeżenia niewiele dały do myślenia i w dalszym ciągu planują wypalenie swoich gruntów, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, w tym z karą grzywny do 500 złotych, karą aresztu, a w przypadku rolników - także ze wstrzymaniem dopłat z Unii Europejskiej.

Trzeba też dodać, że wbrew powszechnie panującej opinii, wypalanie nieużytków nie użyźnia ziemi, a wręcz przeciwnie – wyjaławia ją, niszcząc wszystko, co w niej jest, do 10 cm w głąb.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group