Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 8084
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Trzech Króli do roboty i do kościoła

Wiadomości: JELENIA GÓRA/KRAJ
Wtorek, 6 stycznia 2009, 9:11
Aktualizacja: 9:11
Autor: TEJO
Ksiądz Bazyli Sawczuk z jeleniogórzanami we wnętrzu cerkwi przy ul. 1 Maja. Już dziś wieczorem zacznie się tam szczczególnie uroczyste nabożeństwo.
Fot. TEJO
Dziś przypada kościelne święto Objawienia Pańskiego, zwane popularnie uroczystością trzech króli. Z kolei wierni Kościoła Prawosławnego obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.

Jesienią ubiegłego roku Sejm RP nie zgodził się, aby 6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego, ważne święto kościelne, był dniem wolnym od pracy. Odrzucono wówczas obywatelski projekt ustawy argumentując, że Polaków nie stać na długie świętowanie. Gdyby projekt przyjęto, drugi tydzień stycznia byłby przedłużeniem długiego, świąteczno-noworocznego weekendu.

Księża przypominają jednak wiernym o obowiązku uczestnictwa we mszy świętej, nawet mimo tego, że jest to normalny dzień pracy. Podczas nabożeństw, w których wspomina się postaci trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy oddali cześć nowonarodzonemu Chrystusowi, święcona jest kreda, którą wierni napiszą na drzwiach swoich domów litery KMB i datę: rok 2009. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest to skrót od imion mędrców, ale wolne tłumaczenie łacińskiego „Christus Mansionem Benedicat” – Chrystus błogosławi ten dom, co spolszczono jako „Kapłan mieszkanie błogosławi”.

Kiedy katolicy wspominają Trzech Króli, wierni prawosławia przeżywają Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. W ciągu dnia jedzą tylko jeden posiłek, wieczerzę wigilijną, podczas której dzielą się prosforą (przaśnym chlebem). Późnym wieczorem w cerkwiach celebrowane są uroczyste nabożeństwa. Tak będzie także w kościele św. Piotra i Pawła przy ulicy 1 Maja w Jeleniej Górze. Wspólnota prawosławnych w stolicy Karkonoszy liczy kilkudziesięciu wyznawców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ 6-01-2009 10:54
To jest niesprawiedliwe, dlaczego wolne od pracy w Święta Kościelne mają mieć tylko chrześcijanie ?
~Alvin 6-01-2009 12:46
To naprawdę niesprawiedliwość... właściwie, to cały styczeń powinien być wolny, w ramach odpoczynku po starym roku. Luty i tak jest krótki, to szkoda zaczynać pracę... itd. Jesteśmy chyba jedynym państwem, które ma juz wszystko porobione i możemy mieć cały rok wolne... Niezmiennie powtarzam za Zulu-Gulą: Polska to ciekawa kraj...
~Nocny Jastrząb 6-01-2009 12:48
A są tu muzułmanie lub buddyści by ich zapytać o zdanie?
wupe 6-01-2009 15:25
jesteśmy widocznie doskonale rozwiniętym gospodarczo krajem skoro stać nas na nowe wolne od pracy dni: 3króli,wigilia... ja proponuję jeszcze dodać do wolnego: dzień śmierci JP2, wszystkie "rodzinne" święta: dziecka, ojca, matki, babci, dziadka... a najlepiej zaraz po zakończeniu edukacji wysyłać ludzi na emerytury...
~Jeronimo 6-01-2009 16:32
Mam wrażenie, że wcześniejsze komentarze napisali sami pracocholicy...
~do Jeronimo 6-01-2009 17:28
Gdyby nie tacy ludzie jak ci wyzej ktorzy wiedzą ze aby godnie zyc trzeba pracowac, mówi sie ze wolnego nigdy za wiele, a to za przeproszeniem g***o prawda.....gdyby zrobic jeszcze wiecej wolnego to ludzie mogli by wogule to pracy nie chodzic.
NICpoŃ 6-01-2009 18:13
Ledwo się święta i noworoczna laba skończyła, a ja znowu zmęczony. A poważnie kiedyś był yo dzień świąreczny - wolny. Ludziki - pracusie, zwolnijcie. Poświęćcie więcej czasu sobie, rodzinie, przyjaciołom, bo później dojdziecie wszyscy do wniosku, że jedyme czego się dorobiliście - to przysłowiowy garb
~mantha 6-01-2009 20:54
dzisiaj sam proboszcz powiedział na mszy że KMB pochodzi od imion mędrców .... kto w końcu ludziom miesza w głowach?
piipi 6-01-2009 22:15
..do - [~NICpon..]..~Wypoczynek..jak wszystko konczy sie *fajnym zmeczeniem !!.
piipi 6-01-2009 22:16
~Ludzie chetnie ..NIE wierza w Boga,ALE umieraja od JEGO reki !!.
~jerry 6-01-2009 23:09
Skoro kościół katolicki tak usilnie zabiega o dzień wolny od pracy w dniu trzech króli,kosztem uszczuplenia budżetu państwa z tytułu utraty dochodów w tym dniu, to po pierwsze proponuje obciąć proporcjonalnie kwotę roczną przeznaczaną na dofinansowanie tej instytucji(w tym także poprzez podatki osób niewierzących bądż innej wiary i to czesto wbrew ich woli) a po drugie obciążyć kościół katolicki(dysponujący ogromnym majątkiem, którego wartość jest jedną z najgłębszych tajemnic wiary) kosztami strat budżetowych poniesionych w wyniku dodatkowego dnia wolnego. Są to ogromne kwoty, których w rezultacie gdzieś będzie musiało zabraknąć; w służbie zdrowia?, w oświacie? Gdzie jeszcze? Jedyną instytucją, która skorzysta będzie kler, który liczy na fakt , iż w dniu wolnym od pracy frekwencja w kościele będzie znacznie większa a w związku z tym większe datki na tacę.Biskupi doskonale zdają sobie sprawę, że każdy dzień przestoju w gospodarce to wielkie straty dla gospodarki kraju.Czyli w sumie pośrednio straci na tym każdy obywatel bez względu na rodzaj wyznania.Zyskać mogą tylko księża. Krótkowzroczność? Moim zdaniem zimne wyrachowanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group