Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 3830
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: W Trzech Króli do roboty i do kościoła

Wtorek, 6 stycznia 2009, 9:11
Aktualizacja: 9:11
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/KRAJ: W Trzech Króli do roboty i do kościoła
Ksiądz Bazyli Sawczuk z jeleniogórzanami we wnętrzu cerkwi przy ul. 1 Maja. Już dziś wieczorem zacznie się tam szczczególnie uroczyste nabożeństwo.
Fot. TEJO
Dziś przypada kościelne święto Objawienia Pańskiego, zwane popularnie uroczystością trzech króli. Z kolei wierni Kościoła Prawosławnego obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.

Jesienią ubiegłego roku Sejm RP nie zgodził się, aby 6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego, ważne święto kościelne, był dniem wolnym od pracy. Odrzucono wówczas obywatelski projekt ustawy argumentując, że Polaków nie stać na długie świętowanie. Gdyby projekt przyjęto, drugi tydzień stycznia byłby przedłużeniem długiego, świąteczno-noworocznego weekendu.

Księża przypominają jednak wiernym o obowiązku uczestnictwa we mszy świętej, nawet mimo tego, że jest to normalny dzień pracy. Podczas nabożeństw, w których wspomina się postaci trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy oddali cześć nowonarodzonemu Chrystusowi, święcona jest kreda, którą wierni napiszą na drzwiach swoich domów litery KMB i datę: rok 2009. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest to skrót od imion mędrców, ale wolne tłumaczenie łacińskiego „Christus Mansionem Benedicat” – Chrystus błogosławi ten dom, co spolszczono jako „Kapłan mieszkanie błogosławi”.

Kiedy katolicy wspominają Trzech Króli, wierni prawosławia przeżywają Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. W ciągu dnia jedzą tylko jeden posiłek, wieczerzę wigilijną, podczas której dzielą się prosforą (przaśnym chlebem). Późnym wieczorem w cerkwiach celebrowane są uroczyste nabożeństwa. Tak będzie także w kościele św. Piotra i Pawła przy ulicy 1 Maja w Jeleniej Górze. Wspólnota prawosławnych w stolicy Karkonoszy liczy kilkudziesięciu wyznawców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group