Sobota, 19 czerwca
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Czytających: 4970
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W trójkę łatwiej. Od konferencji do konkretnej współpracy

Piątek, 23 września 2011, 15:54
Aktualizacja: Sobota, 24 września 2011, 7:49
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: W trójkę łatwiej. Od konferencji do konkretnej współpracy
Fot. Angela
Turyści z Rosji mogą wydać u nas dużo pieniędzy, a Niemcy pomogą przy rewitalizacji Parku Norweskiego, a także przy organizacji Festiwalu Światła. To pierwsze wnioski z konferencji, która odbyła się dziś w hotelu Caspar, gdzie rozmawiano m.in. o turystyce i wspólnych działaniach dla jej promocji.

Andreas Bander, burmistrz Bad Muskau, Roland Trunsch, burmistrz Boxbergu oraz Siergiej Szczedrin, szef działu ds. PR i mediów w mieście Władymir z Rosji – to goście, którzy na dwudniową wizytę przyjechali do Jeleniej Góry wraz z12 przedstawicielami trzech miast partnerskich, z którymi Jelenia Góra intensywnie współpracuje już od dłuższego czasu i ma konkretne sukcesy tych działań.

– Z miastem Bad Muskau z Saksonii wczoraj zdobyliśmy pieniądze na projekt, który po naszej stronie będzie dotyczył odnowienia Parku Norweskiego. Z miastem Boxberg udało nam się pozyskać pieniądze m.in. nowy wóz strażacki. Przede wszystkim realizujemy jednak projekt dotyczący organizacji Festiwalu Światła, bo podobna impreza organizowana jest również u nich, a teraz będziemy ja robić po obu stronach granicy – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Przybyli również przedstawiciele przedsiębiorców z Rosji z miasta Władymir. – Na pierwszym wykładzie usłyszeliśmy, że Rosjanie to turyści, którzy wydają najwięcej pieniędzy. Chcemy się więc poznać, porozmawiać o sposobach wspólnej promocji i pokazać im oferty inwestycyjne. Dzisiaj zabierzemy ich na wycieczkę i pokażemy im, co miasto ma do zaoferowania – dodał szef miasta.

W drugiej części konferencji natomiast udział wezmą jeleniogórscy przedsiębiorcy. Pragnieniem samorządu jest, żeby te partnerstwa miast nie dotyczyły władz, ale przedsiębiorców i mieszkańców. Już teraz każdy jeleniogórski przedsiębiorca, który wyjedzie do Bad Muskau, Boxberg czy Vladimira, ma zapewnioną opiekę tych miast. – Nie ukrywam, że liczymy na więcej – mówi M. Zawiła.

Roland Trunsch, burmistrz Boxberg podkreślał, że zależy mu na współpracy na wszystkich płaszczyznach: gospodarczej, pożarniczej, edukacyjnej itp., a nie tylko na współpracy politycznej.
- Specjalnie z nami przyjechał szef straży pożarnej, który po konferencji weźmie udział w spotkaniu w mieście. Zapraszamy też serdecznie jeleniogórzan do nas i do bliższego poznania się. My również mamy festiwal światła organizowany od siedmiu lat nad największym jeziorem Saksonii. Przyciąga tysiące mieszkańców i turystów. Poszukiwaliśmy nowego kierunku działania i z pomocną ręką przyszła nam Jelenia Góra – zauważył Roland Trunsch, burmistrz Boxbergu.
Andreas Bander, burmistrz Bad Muskau podkreślał, że Jelenia Góra i Bad Muskau mają bardzo podobne pomysły na rozwój, dlatego liczy na wymianę doświadczeń oraz realizację wspólnych projektów.

Siergiej Szczedrin, szef działu ds. PR i mediów w mieście Władymir z Rosji mówił natomiast, że przyjechał do Jeleniej Góry by rozpocząć konkretne działania, na poziomie gospodarczym, kulturalnym czy edukacyjnym.
Przedstawiciele trzech partnerskich miast wyjadą z Jeleniej Góry jutro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group