Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6166
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W górach zima trzyma

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 25 stycznia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 25 stycznia 2007, 10:25
Autor: TEJO
Drugi w pięciostopniowej, rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w Karkonoszach ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Oznacza to, że turyści nie mogą zbaczać z wydzielonych szlaków w obszary zagrożone zejściem lawin. – Powinni też zachować szczególną ostrożność podczas górskich wędrówek, zwłaszcza na stokach o nachyleniu od 35 stopni – mówi Maciej Abramowicz, naczelnik karkonoskiej grupy GOPR.

Na szczytach najwyższego pasma Sudetów Zachodnich leży do pół metra śniegu. W zaspach jest go jeszcze więcej. Mniej białego puchu spadło w dolnych częściach. – W kurortach przybywa turystów, kwitnie narciarstwo, choć nie wszystkie stoki są należycie przygotowane – zaznacza M. Abramowicz.
Na szczęście na razie obyło się bez wypadków.

Jeśli śnieg nadal będzie padał, na co wskazują prognozy meteorologiczne, do weekendu wiele tras narciarskich zostanie należycie przygotowanych do powitania kolejnych turystów, których najazd spodziewany jest właśnie w sobotę i niedzielę (w niektórych regionach Polski zaczynają się ferie zimowe).

Na razie goprowcy ostrzegają przed pochopnym korzystaniem z uroków zimy. Turystom przypominają o tym, aby obsłudze schronisk i domów wypoczynkowych powiedzieli, dokąd się udają w góry i określili godzinę powrotu. – Szczególnie lekkomyślne jest udawanie się na wędrówkę krótko przed zapadnięciem zmroku. Łatwo wówczas zabłądzić nawet w terenie, który za dnia wydaje się bardzo prosty – przestrzega naczelnik M. Abramowicz.

Turyści nie powinni zapomnieć o mocnym, ciepłym i wygodnym obuwiu oraz o odpowiedniej odzieży. Zawsze przyda się telefon komórkowy. W razie potrzeby można z niego wezwać pomoc GOPR (numery alarmowe: 0 601 100 300 lub 985).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~CochaS 25-01-2007 9:51
Dzisiaj odśnieżałem prawie 30 minut "rejon". Po prostu masakra.
~rysiek 25-01-2007 9:58
to w sobote zapraszam na sciane~~~~~~~~~~~!!!!!!
~Ryszard 25-01-2007 11:11
to do zobaczenia rysiu!
~kitka 25-01-2007 12:05
Ja jestem ze Szklarskiej i tu wiadomo sniegu juz dosypalo az za duzo ,wiadomo takze,ze jak co roku zima zaskoczyla drogowcow.turysci sie zjezdzaja a tu chodniki tradycyjnie zawalone sniegiem.Masakra.
~K.M. 25-01-2007 13:08
Nie wiem, czy jakaś władza czyta komentarze obywateli o jej nieudolności. Droga do Wrocławia przez Kaczorów i Radomierz jest drogą wojewódzką. Czyli jej odśnieżanie należy do obowiązków województwa, które oczywiście zleciło powiatowi jeleniogórskiemu lub jaworskiemu ten obowiązek. O tym, że w nocy z 23 na 24 zacznie sypać, było we wszystkich prognozach pogody. Ostrzegano wyraźnie. Kiedy wreszcie będą spadać ze stołków urzędnicy i "wykonawcy" ich zaleceń, którzy jak widać olewają swoją pracę? Kto zapłaci ludziom, którzy 24 stycznia stracili zdrowie, samochód lub mnóstwo czasu z powodu utknięcia na tej drodze? Powiat Świdnica miał właściwie przygotowaną szosę. W Czechach przy takiej pogodzie ciężkie pługi jeżdżą całą noc. Wiozłem do Wrocławia pacjentkę do kliniki przez 4 godziny, z powrotem 5 godzin. Policja puszczała na górce ruch wahadłowo, zamiast zatrzymywać na dole, w miejscowości ciężarówki na łysych oponach, które potem blokowały drogę lub wywracały się do rowu. K.M.
~Kwiatek 25-01-2007 15:38
K.M, odczep się od cięzarówek!! To nie ich wina! NIe bede ci robił wykładów na temat pracy kierowcy zestawu który waży minimum ponad 20 ton!! Nieroby biorą kase za odśnieżanie a nic nie robią!!
~maraz 25-01-2007 23:33
stopioen 6... lawiny zaiwaniają pod góre :P

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group