Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5958
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: W górach zima trzyma

Czwartek, 25 stycznia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 25 stycznia 2007, 10:25
Autor: TEJO
Drugi w pięciostopniowej, rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w Karkonoszach ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Oznacza to, że turyści nie mogą zbaczać z wydzielonych szlaków w obszary zagrożone zejściem lawin. – Powinni też zachować szczególną ostrożność podczas górskich wędrówek, zwłaszcza na stokach o nachyleniu od 35 stopni – mówi Maciej Abramowicz, naczelnik karkonoskiej grupy GOPR.

Na szczytach najwyższego pasma Sudetów Zachodnich leży do pół metra śniegu. W zaspach jest go jeszcze więcej. Mniej białego puchu spadło w dolnych częściach. – W kurortach przybywa turystów, kwitnie narciarstwo, choć nie wszystkie stoki są należycie przygotowane – zaznacza M. Abramowicz.
Na szczęście na razie obyło się bez wypadków.

Jeśli śnieg nadal będzie padał, na co wskazują prognozy meteorologiczne, do weekendu wiele tras narciarskich zostanie należycie przygotowanych do powitania kolejnych turystów, których najazd spodziewany jest właśnie w sobotę i niedzielę (w niektórych regionach Polski zaczynają się ferie zimowe).

Na razie goprowcy ostrzegają przed pochopnym korzystaniem z uroków zimy. Turystom przypominają o tym, aby obsłudze schronisk i domów wypoczynkowych powiedzieli, dokąd się udają w góry i określili godzinę powrotu. – Szczególnie lekkomyślne jest udawanie się na wędrówkę krótko przed zapadnięciem zmroku. Łatwo wówczas zabłądzić nawet w terenie, który za dnia wydaje się bardzo prosty – przestrzega naczelnik M. Abramowicz.

Turyści nie powinni zapomnieć o mocnym, ciepłym i wygodnym obuwiu oraz o odpowiedniej odzieży. Zawsze przyda się telefon komórkowy. W razie potrzeby można z niego wezwać pomoc GOPR (numery alarmowe: 0 601 100 300 lub 985).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group