Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 8767
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: W Gambicie z dokładnością do mikronów

Środa, 12 sierpnia 2009, 9:03
Aktualizacja: 9:04
Autor: mo–ja multimedia
REGION: W Gambicie z dokładnością do mikronów
Fot. Mo–ja multimedia
Toczą, frezują, wiercą, gwintują i to z dokładnością do mikronów. Mogą skopiować ludzką twarz w dowolnym materiale. Nowa narzędziownia firmy Gambit w Lubawce to technologia już nie na miarę XXI wieku. Firma realizuje zamówienia dla firm z branży motoryzacyjnej oraz AGD.

Prawdziwym wyzwaniem jest drążenie pod różnymi kątami i obrabianie kanałów wewnątrz materiału. Zalety: dokładność, powtarzalność wymiaru i szybkość wykonywania detalu. To ogromna konkurencja dla obrabiarek analogowych. Narzędziownia CNC jest przystosowana do produkcji jednostkowej. Zatem każde realizowane zamówienie jest niespotykane.

– Nową narzędziownię wyposażyliśmy w maszyny przeznaczone głównie do wykonywania form do wyrobów z gumy oraz tworzyw sztucznych, jak również do produkcji części o skomplikowanych kształtach. Są to urządzenia o niezwykle wysokiej precyzyjności – podkreśla prezes zarządu Gambit Lubawka sp. z o.o., Józef Piotrowski.

Detale mogą być wykonywane bezpośrednio przy użyciu centrum frezarskiego oraz tokarek CNC. Wszędzie tam, gdzie dostęp narzędzia skrawającego jest utrudniony, na przykład przy kształtach wklęsłych, niezbędne jest użycie metody elektrodrążenia w materiale przy pomocy wykonanej precyzyjnie elektrody miedzianej lub grafitowej. Jakość wyrobu jest zapewniona dzięki użyciu nowych precyzyjnie sterowanych centrów frezarskich oraz elektrodrążarek z wieloma funkcjami kontrolowania stanu narzędzia obrabiającego.

W oparciu o technologię 3D CAD/CAM możliwa jest kompleksowa, zintegrowana, komputerowa praca na bardzo szerokiej płaszczyźnie "od projektu do wyrobu".

- System 3D pozwala na modelowanie części z wykorzystaniem hybrydowej techniki pracy. Możemy łączyć bryły i powierzchnie w jednym modelu. Możliwe jest także zasymulowanie procesu obróbki mechanicznej i obejrzenie go na ekranie komputera. To ogromna zaleta - tłumaczy główny specjalista wydziału narzędziowni Gambit Lubawka sp. z o.o., inż. Mieczysław Cieślak.

Niezwykłą dokładność cechuje także wspomagany komputerowo system cięcia strumieniem wody WATER JET. Przygotowując elementy do wycięcia nie trzeba przejmować się zmianą narzędzi na maszynie. Programowanie jest proste i ogranicza się do wyznaczenia odpowiedniej ścieżki cięcia dla głowicy. Ścieżka ta wyznaczana jest w postaci grafiki wektorowej (najczęściej dxf). Dość szybko technolog jest w stanie wprowadzić dane do maszyny, wyznaczyć ścieżkę, sprawdzić, ile czasu zajmie wycięcie konkretnego kształtu z danego materiału. Mając takie dane od razu można wycenić koszt usługi. Dla klienta jest bardzo ważne, aby szybko uzyskać taką informację - to daje przewagę na dzisiejszym trudnym rynku.

- Możemy wykonywać części urządzeń oraz komplety bazując na dostarczonej dokumentacji, jak i również na podstawie dokumentacji wykonanej przez naszych konstruktorów. Maksymalne wymiary obrabianych detali to 500 x 700 mm przy ciężarze od 400 do nawet 1000 kg – mówi inż. Mieczysław Cieślak.

Tylko w ostatnim okresie w Gambicie realizowano zamówienia między innymi dla firm z branży motoryzacyjnej oraz AGD.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group