Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 3507
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trzcińsko: Tunel do remontu

Środa, 23 czerwca 2021, 8:20
Autor: WAC
Trzcińsko: Tunel do remontu
Fot. PKP PLK
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg mający wyłonić wykonawcę remontu tunelu kolejowego w Trzcińsku, na linii Jelenia Góra – Wrocław.

Tunel, trzystumetrowy obiekt z połowy XIX wieku, znajduje się pod wzniesieniem Góry Tunelowej na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów, w pobliżu Trzcińska. Prace obejmą gruntowne odnowienie wnętrza tunelu. Będzie przeprowadzana odcinkowa rozbiórka kamiennej obudowy i budowa nowej żelbetowej konstrukcji. Odnowione zostaną ściany oporowe w sąsiedztwie tunelu. Wykonane zostaną prace związane z odwodnieniem.

W obiekcie zostanie zmieniona wewnętrzna obudowa, wymienione tory i sieć trakcyjna. Głównym efektem inwestycji obok odnowienia i wzmocnienia konstrukcji tunelu będzie „powiększenie” skrajni obiektu i zwiększenie przepustowości. Po remoncie będzie możliwość równoczesnego przejazdu pociągów po dwóch torach. Obecnie, ze względu na obowiązujące przepisy, taka organizacja ruchu nie jest możliwa.

Jednym z głównych założeń organizacyjnych - przy realizacji szerokiego zakresu prac wewnątrz tunelu - jest zachowanie przejezdność linii. Konstrukcja rozkładu jazdy będzie uzgadniana z przewoźnikami. Przewidziano wykorzystanie trakcji elektrycznej lub spalinowej. Do niezbędnego minimum - 42 dni, ograniczono zamknięcie ruchu. To dwa 3-tygodniowe okresy. Wykonawca na realizację zadania będzie miał około dwa lata.

Termin składania ofert przetargowych upływa 22 lipca. Okres realizacji planowany jest na 662 dni od podpisania umowy. Inwestycja szacowana na ok 85 mln zł jest finansowana ze środków budżetowych. Wcześniej PLK przygotowały za 1,3 mln zł dokumentację projektową.

Twoja reakcja na artykuł?

41
69%
Cieszy
6
10%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
3%
Złości
9
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (72)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group