• Środa, 19 grudnia 2018
  • Godz. 3:20
  • Imieniny: Dariusza, Eleonory, Gabrieli, Urbana
  • Czytających: 2231
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

To powietrze nas zabija

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 30 listopada 2018, 6:17
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
O tym, jaki jest obecnie poziom zanieczyszczenia powietrza w Jeleniej Górze i całej Kotlinie Jeleniogórskiej, a także jak poprawić jakość naszego życia, rozmawiamy z Grzegorzem Bogdańskim ze Stowarzyszenia Jeleniogórski Alarm Smogowy.

Angelika Grzywacz- Dudek: Czy w Jeleniej Górze i Kotlinie Jeleniogórskiej jest smog?

Grzegorz Bogdański: Tak, oczywiście że jest. Na jeleniogórskim Zabobrzu jest oficjalna stacja pomiarów jakości powietrza WIOŚ. Z tych badań wynika, że w zimie normy jakości powietrza są przekraczane notorycznie. Nierzadko jest to przekroczenie o tysiąc procent i więcej…

Angelika Grzywacz- Dudek: Jak możemy chronić siebie przed tak zanieczyszczonym powietrzem? Czy jeleniogórzanie powinni chodzić w maskach?

Grzegorz Bogdański: To nie jest problem, który da się rozwiązać chodzeniem w masce. Dziecko takiej maski nie założy. A to zanieczyszczone powietrza jest najbardziej niebezpieczne właśnie dla dzieci, osób starszych i schorowanych. W styczniu 2017 roku z powodu zanieczyszczonego powietrza zmarło o 30 procent więcej Polaków niż w tym samym miesiącu w latach minionych. Według badań zanieczyszczone powietrze zabija rocznie około 40 tysięcy rodaków. I to są oficjalne dane.

Angelika Grzywacz- Dudek: Jak zwykły mieszkaniec może zmieniać tą sytuację?

Grzegorz Bogdański: Zmienić trzeba przede wszystkim świadomość społeczeństwa. Żyjemy bowiem w kraju, w którym ludzie boją się wiatraków, a prawo zabrania ich stawiania w odległości 1-2 km od stref zamieszkania. Tymczasem zatruwanie powietrza jest jeszcze cały czas legalne i dozwolone. Dlatego to ludzie muszą sobie uświadomić, że głównym zanieczyszczeniem powietrza jest właśnie niska emisja, czyli to, czym palimy w piecu ma tu kluczowe znaczenie. Ludzie muszą zrozumieć, że jeśli będziemy ogrzewali swoje domy złym paliwem i piecami niespełniającymi żadnych norm jakości, to będziemy truli siebie, swoje dzieci, swoich najbliższych i sąsiadów.

Dziękuję za rozmowę.

Twoja reakcja na artykuł?

9
19%
Cieszy
1
2%
Dziwi
3
6%
Nudzi
2
4%
Smuci
1
2%
Złości
32
67%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~Ja Cieplice 30-11-2018 6:28
Tak myślę że ktoś organizuje sobie biznes na wiatraki.
~pikle 30-11-2018 9:20
do: ~Ja Cieplice (6:28)
Wolę wiatraki niż sadzę w płucach.
~ 30-11-2018 13:15
do: ~Ja Cieplice (6:28)
Niestety przecenia mnie Pan :) Bardzo bym chciał stawiać takie wiatraki ale niestety nie działam w tej branży :) Pozdrawiam Grzesiek Bogdański
~Niezalezny 3-12-2018 23:02
do: ~Ja Cieplice (6:28)
Problem ??? Zróbcie tańszy gaz i olej opałowy , a ludzie przestaną grzać koksem, weglopodobnym szajsem itd. Najbardziej eko-ogrzewanie jest najdroższe ! Całe Osiedle Robotnicze , Drzymały i całe stare budownictwo to w centrum miasta jeden wielki kocioł !!!
~Farmaceuta 17-12-2018 3:46
do: ~Ja Cieplice (6:28)
A ty zorganizuj sobie wizytę u psychologa lub psychiatry?!
~Gosc 30-11-2018 6:31
A mi pani z recepcji w Cieplickim Agacie kazała zapłacić klimatyczne, mimo tego, że mieszkam w Piechowicach. Dostrzegają państwo jakąś różnice powietrza między tymi oddalonym o 5km od siebie miejscowościami bo ja nie.
~Stary Wyga 30-11-2018 8:57
do: ~Gosc (6:31)
Powinni zmienić nazwę na Smogowe a nie klimatyczne, he he
~Dikanda 30-11-2018 12:38
Jaki straszny tytuł?Większość z nas wie,że człowiek dąży do samounicestwienia.Palący kochają papierosy,pijący, alkohol,łakomczuszki jedzonko etc.Cieszmy się życiem tu i teraz.Mieszkam w Jeleniej Górze od wielu lat.Wiem o naszym złym mikroklimacie,i nic się na to nie poradzi.Mogłabym się wyprowadzić.Nie zrobię tego,bo tu realizuję swoje pasje wśród ludzi których kocham.Otwórzcie swoje serca, i kochajcie bezwarunkowo.Co ma być to będzie.Que sera sera.Time to see.
~Miejscowy 30-11-2018 13:28
do: ~Dikanda (12:38)
Ciekawy post... Ale narkotyki to ty lepiej odstaw. Maja na ciebie zły wpływ
~siwuszka 30-11-2018 13:22
RAZ spróbowałam dziecku swojemu założyć maskę na twarz przed wyjściem do lekarza.. graniczy to z cudem, naprawdę. Dane jednak, że współczynnik śmierci przez zanieczyszczone powietrze jest tak duży i coraz większy przeraża.. zastanawiam się czy naprawdę do ludzi nie dociera jak bardzo niszczą samych siebie i swoich bliskich paląc śmieciami? mam nadzieję, że program "czyste powietrze" coś w końcu ruszy i zmieni w narodzie. Ludzie lubią dostawać pieniądze, mam nadzieję, że to minimum pracy, które będą musieli włożyć w sporządzenie wniosku itp ich nie odstraszy! sama dużo informacji o dofinansowaniach uzyskałam ze strony www.czystepowietrze.eu , bardzo przejrzyście wszystko krok po kroku jest opisane.
~Miejscowy 30-11-2018 13:31
do: ~siwuszka (13:22)
Dopóki nie będzie mandatów po kilka tysięcy zł za palenie g...na to nic nie pomoże. Taki dziad który truje powietrze rozumie tylko metody siłowe. Ci ludzie nie maja żadnej świadomości i odpowiedzialności.
~Niezalezny 3-12-2018 23:06
do: ~Miejscowy (13:31)
Mandat ??? To państwo nakłada podatki na gaz i olej opałowy , emisja z takich pieców to mikro-emisja spalin. Tymczasem bycie eko w Polsce to znaczy trzeba być bogatym
~Boss 30-11-2018 17:37
Ludzi zabija chemia w jedzeniu i to że żyjemy zbyt sterylnie a nie powietrze ,za komuny był ciężki przemysł ludzie palili tylko węglem śnieg był czarny na nowotwory nie chorowało tylu ludzi co teraz mało kto miał alergię ,dzisiaj rak to epidemia a alergię ma 70 procent dzieci wszystko przez to czym karmią nas korporacje a nie przez to co wdychamy oczywiście jestem za alternatywnymi źródłami energii ale nie za wiatrakami promowanymi przez ludzi którzy robią wam wodę z mózgu w Niemczech wiatraki już się kończą bo okazały się niewypałem ze względu na wysokie koszty eksploatacji i brak możliwości magazynowania energii mają olbrzymie farmy a zobaczcie ile z wiatraków się kręci góra 20 procent ,poczytajcie również jakie macie dopuszczalne normy na konserwanty ,emulgatory ,spulchniacze ,polepszacze smaku w starej UE a jakie w Polsce połowa tych waszych g..wien w marketach które kupujecie tam ma status trucizny pojedź jeden z drugim do Goerlitz kup jogurt,mleko,kawę i to samo kup w Polsce porównaj skład i stężenia substancji szkodliwych tu tkwi problem TRUCIZNY w jedzeniu które spożywacie codziennie wasze organizmy walczą z nimi jak z toksynami układ odpornościowy jest nadwyrężany dzień w dzień to jest powoduje powolne umieranie a nie SMOG który był jest i będzie
~toja 15-12-2018 16:59
do: ~Boss (17:37)
Nareszcie mądre słowa. Większość daje sobie robić wodę z mózgu i wierzy w biznes smogowy. Biznes ozonowy się skończył to trzeba czymś nowym postraszyć.
~ima 15-12-2018 23:59
do: ~Boss (17:37)
Za komuny węgiel nie był tak drogi w relacji do zarobków tak jak jest to obecnie , poza tym pracujący dostawali tzw.deputat węglowy -z przeznaczeniem na zakup węgla.
~Stach 30-11-2018 18:42
Zamknąć powietrze i nie będzie problemu zadymionego powietrza i smogu.
~Teoretyk absurdu 30-11-2018 20:50
Pańskim mądrym zdaniem , czym ''karmią'' się np. drzewa i nie tylko od miliardów lat? Ile tego ''brzydkiego'' CO2 co napędza twórczość tlenu na planecie jaka masę gęstości w miliardach ton spożywają wraz z całą przyrodą ? Jaki i jakie cykle zachodziły i zachodzą z planetą Ziemia w tym też samym okresie egzystencji w kosmosie jako żywy organizm. Co to jest przebiegunowanie planety , topnienie lodowców? Należałoby wchłonąć wiedzę choćby tylko w kwarkach info. jako poważna organizacja''Jeleniogórski Atak Smokowy'' , o np: Wolna, darmowa energia , eter, napęd H2O , Nicola Tesla , Letadło Grubiennikowa, Phill Shneider , i wiele , wiele innych tajemniczych dla Pana wiadomości i cykli kosmicznych zachodzących w galaktykach, takich informacji nie uzyska się na śmiesznych uczelniach ponieważ jest zakaz takiej wiedzy . Lobbowanie ciemnej materii czyli biznes Bildenberg Group , swiatowy handel CO2 - to biznes i nowomoda kombinacji finansowych. Natomiast co nas zabija to wy nie wiecie bo nie chcecie wiedzieć gdyż taka koniunktura biznesów firm. Ale zawsze możecie zająć się tematyką: zawartością cukru w cukrze , jakie są banany lewoskrętne czy prawoskrętne, oraz dostosować myślenie do kołchozu junijnego , itd,itp.
~ 30-11-2018 23:03
No niestety do patologii nic nie dotrze i dalej będą truć wszystkich
~patologia 11-12-2018 8:18
do: ~ (23:03)
w czasach -kilka naście lat temu- był okres w Naszym kraju Taniego Gazu i wówczas mieszkańcy bez niczyjej zachęty zmieniali ogrzewanie na gazowe. Potem jeden z naszych polskich miliarderów wynegocjował nowe super seny za gaz i mieszkańcy masowo zaczęli zmieniać ogrzewanie gazowe na węglowe lub kominki. Pan jakiś czas temu zmarł a ceny gazu pozostały i będą z nami po wieki
~dziki kraj 1-12-2018 12:30
Ciemnoty nic nie przekona,ciemnota wytłumaczy sobie że jest truta bo biedaczki palą syf "z biedy" i jest ok.
~fakty i obrazy, liczby 2-12-2018 21:49
Śmierdzące lenie z sanepidu, od lat zaniedbywały zdrowie publiczne, za co biorą kasę – nasze pieniądze. Kiedyś SOPA badała i było ok, jak dziś z wodą, teraz oświata zdrowotna i promocja zdrowia p..rdzi w stołki i nie edukuje społeczeństwa, a może by tak te wszystkie zasiedziałe emerytki, wreszcie odkleić od stołków i dać młodym pole do popisu. Trzeba chcieć i potrafić – a nawyki trudno zmienić u emerytów – nieprawdaż – ponad 50% w wieku przed siedemdziesiątką? Chyba dużo się nie pomyliłem?
~Tomany 2-12-2018 22:20
Cena gazu 50% w dół,Energi w dół,i mamy problem prawie z głowy .Niestety Kawka nie wystarczy bo rachunki będą dalej wysokie ,no ale po co ?
~czesio 3-12-2018 10:33
do: ~Tomany (22:20)
...a węgla w górę. Proste jak budowa cepa.
~Niezalezny 3-12-2018 23:09
do: ~czesio (10:33)
Każą wymieniac piece , a nowe piece na węgiel kosztują już 8-10 tysięcy gdy kilka miesiecy temu było to 3-4 tys. To jest chore Panstwo liczy się kasa , kasa i jeszcze raz kasa
~wrazliwy 6-12-2018 16:58
Jak pozwala się na palenie w kominkach na osiedlach z założenia "ekologicznych". Kto wydaje takie pozwolenia? Jestem mieszkancem Cieplic i mogę stwierdzić , ze w sezonie grzewczym nie da się swobodnie oddychać, Nawet mój pies kicha kiedy wychodzi na spacer. Muszą być nakładane solidne kary. Powodzenia .
~tomek64 6-12-2018 23:08
Następni co mają Polaków za idiotów??? Każdy by wolał ustawić na programatorze temperaturę w domu niż szuflować węgiel i ścierać codziennie kurze.W stosunku do zarobków mamy bardzo drogi gaz.Kolega z Niemiec płaci troszkę mniej za ogrzewanie, a ile tam się zarabia??? On ok. 2000 euro na rękę.Czemu w Polsce zawsze musi być coś robione od d...y strony.Czemu pierwsze co....to karać, karać , karać.A może najpierw dać zarobić, potem uczyć i jeszcze raz uczyć....tak normalnie po ludzku.Eh....to zbyt skomplikowane....
~JATO 7-12-2018 20:20
Czy Pan Grzegorz Bogdański, ze Stowarzyszenia Jeleniogórski Alarm Smogowy, mógłby zainteresować się również smogiem elektromagnetycznym? Temat ważny i bardzo poważny dla życia i zdrowia ludzi. Ten rodzaj smogu jest niewidoczny dla naszych zmysłów, ale bardzo destrukcyjny dla naszych organizmów. Władze miasta są głuche i ślepe na ten problem, a mogą zrobić wiele dla mieszkańców JG, o ile naprawdę troszczą się o ich zdrowie.
~ 9-12-2018 22:52
przestańcie swoje d..y wozić samochodem gdzie popadnie i używajcie samochodu tylko jeśli macie gdzieś na prawdę daleko
~Ja 18-12-2018 22:14
do: ~ (22:52)
Nie
~Jawers 11-12-2018 21:20
walnijcie sie w leb. trzeba wiecej wycinac drzew a powietrze bedzie czystrze .popatrzcie wokol siebie ile drzew wycieliscie ? a teraz tylko narzekacie .....
~jeżozwierz1 12-12-2018 11:14
To gdzie leży prawda? Niestety, nie pośrodku. Władze utrzymują, że nad Jelenią Górą jest czyste powietrze, w każdym bądź razie nie tak smogowate, jak widzą to obserwatorzy wyników pomiarów. Na tablicach informacyjnych MZK pod godzinami odjazdów/przyjazdów autobusów można zobaczyć najczęściej radosne: "Czystość powietrza BARDZO DOBRA".
~Jol 12-12-2018 11:28
Czy pan Grzegorz Bogdański już rozmawiał z prezydentem Jeleniej Góry, dlaczego nie ogrzewa miasta i okolicy wodą termalną?
~stasiek 15-12-2018 8:55
a dlaczego nikt z was madrali umyslowych nie napisze inie powie, truja nas z powietrza samolotami, gdy sypia na nas chemitrals, dodaja dopaliwa syf i rozpylaja nad naszymi glowami latajac nad naszymi gorami tam iz powrotem. pozdrawiam i zdrowia wszystkim zycze, prosze sprawdzic w sieci co to jest chemitrals--
~JATO 15-12-2018 20:37
do: ~stasiek (8:55)
No, nareszcie... :) Ludzie zaczynają patrzeć w niebo i zastanawiać się co jest grane. Zaczynają wspominać niebo z wcześniejszych lat. Jednak część, a raczej większość, tak wierzy w szczęśliwą pomyślność, że nie odróżnia smug kondensacyjnych od smug chemicznych. Złe samopoczucie zawsze łatwiej jest zwalić na pogodę, ciśnienie itp.
anick 17-12-2018 19:48
Stacja pomiarów powinna być w centrum - wyniki będą realniejsze. Na Zabobrzu jest centralne ogrzewanie i o niebo lepsze powietrze. Piece piecami - a kto odpowiada za organizację w ścisłym centrum ((deptak i Plac Ratuszowy) kolejny już rok imprez typu „Moto Mikołaje”, „Moto Dzień Dziecka”, nawet Motocyklowy Dzień Niepodległości - gdzie serwuje się dzieciom (i innym) smród spalin i skarmianie słodyczami. To niby dorośli ludzie! nie mają się gdzie bawić? i we własnym gronie wdychać spaliny i wsuwać cukierki? Taka logika walki ze smogiem... Oczywiście pod hasłami „szczytnych celów” - jakby ich nie dało się realizować bez spalin... I wisienka - cyt.„Jednym z Mikołajów był prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, który częstował najmłodszych cukierkami i chętnie pozował do wspólnych zdjęć”. Zapewne w ogóle bez poczucia obciachu... jak jakiś dziedzic feudalny chłopskiej gawiedzi... Ale może jak zrozumiał temat fajerwerków, to jest nadzieja również dla centrum bez spalin i dla zdrowego życia???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Szczepienia warunkiem przyjęcia do żłobka lub przedszkola - czy tak powinno być?

Oddanych
głosów
637
Tak
85%
Nie
12%
Nie mam zdania
3%
Głos ulicy
Bez szczepień nie będzie miejsca w przedszkolu?  32
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra z dnia 18.12.2018 r.  
Miej świadomość
Koncert dla Niepodległej  1
Dialogi Jelonki
Trudny rok dla rolników 3
Aktualności
Miasto zapłaci więcej za prąd?  7
Aktualności
Otwarcie nowego oddziału onkologii  
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group