Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 9454
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szeroko o bezpieczeństwie w Książnicy Karkonoskiej

Środa, 14 maja 2014, 11:25
Aktualizacja: 19:43
Autor: Tomasz Taf
Jelenia Góra: Szeroko o bezpieczeństwie w Książnicy Karkonoskiej
Fot. Ernest Grzeszczakowski
W Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze odbyła się wczoraj (13.05.) debata społeczna na temat bezpieczeństwa rowerzystów. Nie był to jednak jedyny temat poruszany podczas spotkania. Mówiono o szeroko pojętym bezpieczeństwie drogowym oraz o pracy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Organizatorzy do udziału w debacie zaprosili dyrektora Zarządu Dróg i Mostów Urzędu Miasta, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Tauronu, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, PKP, Komendanta Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, przedstawicieli jeleniogórskich cyklistów, przedstawiciela portalu „Drogi na szóstkę”, dyrektorów szkół, przedstawicieli samorządów uczniowskich, a także urzędu miasta.

Debatę poprowadzili m.in. Maciej Dyjach - naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP, Zbigniew Klimek - zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KMP, Marcin Maciejewski z KMP, Paweł Domagała - naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM w Jeleniej Górze, Eugeniusz Sroka - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze. Przedstawili oni prezentację na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, kształtowania bezpiecznej przestrzeni w ruchu drogowym w zakresie bezpieczeństwa rowerzystów, patroli rowerowych oraz o bezpieczeństwie przy szkołach.

- Od lat prowadzimy w szkołach zajęcia prewencyjne na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły i do domu - mówił podinsp. Maciej Dyjach. – Organizujemy też kursy kończące się wydaniem kart rowerowych, co ma się w przyszłości przełożyć na zmniejszenie liczby wypadków. Jak wynika ze statystyk policyjnych, w 2013 r. doszło do 35 847 wypadków drogowych, z czego 3357 to wypadki śmiertelne – dodał.

O szeroko pojętym bezpieczeństwie, nie tylko w ruchu drogowym, mówił natomiast Zbigniew Klimek, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Jeleniej Górze. - Odpowiedzialność to gwarancja bezpieczeństwa - mówił Zbigniew Klimko. W swojej prezentacji o bezpiecznej przestrzeni wyjaśniał on jak ważne są: monitoring oraz zabezpieczenia techniczne rowerów.

St.asp. Marcin Maciejewski prezentował patrole rowerowe policji, które funkcjonują w Jeleniej Górze od końca kwietnia br. - Celem patroli rowerowych jest podniesienie efektywności działania policji, bo możemy wjechać w miejsca niedostępne dla radiowozów, m.in. do parków, na skwery, pomiędzy budynki, itp. – mówił.

O problemach, z którym spotykają się cykliści mówili: Bolesław Osipik oraz Zbigniew Leszek. Ponadto Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Paweł Domagała przedstawił i omówił zagrożenia w związku z drogą do i ze szkoły, a dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 Eugeniusz Sroka przedstawił krótką prezentację dotyczącą wprowadzonych rozwiązań, które podniosły bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły.

Nie zabrakło również informacji o działaniach służb wspomagających pracę policji, w tym: Straży Miejskiej w Jeleniej Górze, Karpaczu i Szklarskiej Porębie i straży leśnej.

Ze strony władz miasta na spotkaniu pojawił się zastępca prezydenta Jerzy Łużniak, który zapewniał, że osobiście zajmie się sprawą rowerzystów i dróg rowerowych.

W czasie debaty wywołano rowerzystę Bolesława Osipika, który do 2013 r. przejechał łącznie 315 tys. km na terenie ośmiu państw (Niemcy, Czechy, Belgia, Holandia, Austria, Grecja, Słowacja, Polska). Otrzymał on od zastępcy komendanta Piotra Wałczyka dyplom uznania "za promowanie zasad bezpieczeństwa poruszania się rowerem na drogach Kotliny Jeleniogórskiej".

Spotkanie zakończyła dyskusja, podczas której uczestnicy mogli powiedzieć, co ich zdaniem warto zmienić. Jeden z ważnych tematów poruszył Mariusz Synówka z portalu „Drogi na szóstkę” oraz prezes Fundacji „Jeleniogórska Akcja - Bezpieczna Droga”, społecznik od lat działający na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, inicjator akcji „Tylko na zielonym dajesz przykład dzieciom”, „Bezpieczni bo widoczni”. Mówił on, że ważnym elementem bezpieczeństwa na drogach są samochodowe foteliki.

- Część rodziców, mimo że posiada w samochodzie takie foteliki nie zapina w nich dzieci, bo uważa, że nie ma takiej potrzeby na krótkim odcinku drogi – mówił. – Trzeba jednak pamiętać, że to czy droga jest krótka czy długa jest bez znaczenia, bo ryzyko jest takie same – dodał.

Uczestnicy debaty wskazali również miejsca, które należy doświetlić czy przyciąć żywopłoty i krzewy, a także miejsce gdzie roślinność zasłania znaki. Jeleniogórzanie podali ulice, na których nie ma właściwych znaków drogowych oraz przejścia, z których mogliby korzystać rowerzyści bez konieczności ciągłego schodzenia z rowerów. Zwrócono uwagę na konieczności poprawy niektórych chodników, które uniemożliwiają bezpieczny wjazd i zjazd z nich rowerzystom oraz osobom niepełnosprawnym, a także wskazano na potrzebę powstania łączników pomiędzy ścieżkami rowerowymi, które pozwolą na bezpieczne korzystanie z dróg.

Mieszkańcy przedstawili szereg wniosków, które zostaną przesłane do właściwych instytucji, których obowiązkiem jest dbałość o infrastrukturę i zieleń w mieście.

- Takie debaty są potrzebne i powinno być ich więcej, ale powinny być one organizowane w innych dniach i porach, najlepiej w weekendy - mówił rowerzysta Adrian Janda.

Organizatorem spotkania była jeleniogórska policja, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Urząd Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
528
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group