Poniedziałek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7844
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Siedem milionów złotych na ochronę przyrody

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 października 2009, 8:14
Aktualizacja: 8:15
Autor: Angela
Fot. TEJO
Kolejne dwa projekty Karkonoskiego Parku Narodowego na ochronę najcenniejszych gatunków i ekosystemów pozytywnie oceniono w konkursie i umieszczono na liście rankingowej wniosków jako projekty podstawowe – wytypowane do dofinansowania ze środków unijnych. Łączna wartość projektów to ponad 7 mln zł.

Pierwszy z projektów to „Ochrona najcenniejszych gatunków flory Karkonoskiego Parku Narodowego - Żywy Bank Genów Jagniątków”, który uzyskał pozytywną ocenę w konkursie „Ochrona gatunków ex-situ, ochrona zasobów genowych oraz budowa centrów rehabilitacji zwierząt”.

W ramach tego projektu za kwotę 2 335 000 zł zabezpieczone zostaną zasoby genowe najcenniejszych gatunków, zwiększy się liczebność gatunków rzadkich i zagrożonych oraz unikatowych populacji lokalnych. KPN odbuduje też gatunki skrajnie zagrożone oraz zwiększy ich areał, przygotuje materiał sadzeniowy dla odtworzenia różnorodności biologicznej zniekształconych siedlisk, zabezpieczy ich przed degradacją oraz zanikaniem gatunków.

Drugi projekt, którego realizacja została wyceniona na kwotę 3 760 000 zł, to „Ochrona najcenniejszych ekosystemów Karkonoskiego Parku Narodowego. – Etap II” czyli kontynuacja rozpoczętych w tym roku remontów szlaków turystycznych. Realizowany będzie on w ramach działania 5.1 Wspieranie kompleksowych projektów z zakresu ochrony siedlisk przyrodniczych (ekosystemów) na obszarach chronionych oraz zachowanie różnorodności gatunkowej.

Celem projektu jest zminimalizowanie negatywnego wpływu człowieka na cenne ekosystemy leśne i nieleśne, położone wzdłuż szlaków: czerwonego przebiegającego przez Kocioł Łomniczki (obiekt A), żółtego biegnącego od grupy skalnej Pelgrzymy do Słonecznika (obiekt B), czerwonego nad Śnieżnymi Kotłami (obiekt C) oraz miejscowo na szlaku czerwonym biegnącym nad Kotłem Małego i Wielkiego Stawu (obiekt D).

– Jesteśmy przekonani, że realizacja obu projektów na terenie KPN przyniesie wymierne efekty dla ochrony przyrody Karkonoszy jak również w znacznym stopniu poprawi komfort wędrowania i bezpieczeństwa turystów – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Projekty zostaną dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowy termin podpisania umów przewidziany jest jeszcze na ten rok. Projekty będą realizowane przez najbliższe trzy lata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~anonim23 9-10-2009 9:51
Nie chcę nawet zgadywać co to za projekt \"Żywy Bank Genów Jagniątków”\" ale następny będzie z pewnością \"Absolutnie HIPER SUPER Strzeżony REZERWAT MRÓWEK\" i obszarem obejmie połowę Karkonoszy z absolutnym zakazem wchodzenia ... dotyczy również NIK. Pomysły KPN są zawsze tylko w jedną stronę: \"Co tu zrobić aby nam nikt się nie wpieprz*ł gdy w niedzielę drzewo z lasu zwozimy do zaprzyjaźnionego tartaku. Zwłaszcza Ci przeklęci turyści aby nie widzieli że na połowie ściętych kłód nie ma oznaczeń.
~popo 9-10-2009 19:10
a ile z tych 7 milionów faktycznie pójdzie na ochronę przyrody ?jak znam życie połowę zabiorą prawnicy koordynatorzy projektów bo to oni głównie korzystają z unijnych pieniędzy urzędasy górą
teessi 10-10-2009 12:34
To już któryś z kolei wpis o wywożeniu ściętych drzew z lasu do tartaków. (ten z 09:51, dokonany przez ~anonim23). Czy są jakieś służby, które to mogą sprawdzić?
dolnoślązak 10-10-2009 14:06
DOLNOŚLĄZAK. Dbałość o Karkonoski Park Narodowy jest uzasadniona i wynika z ustawy. Czy pan Andrzej Raj nie zechciałby objąć funkcji dyrektora w Rudawskim Parku Krajobrazowym? Przydałoby się opracowanie projektu, zmierzającego do "zminimalizowania negatywnego wpływu człowieka na cenne systemy leśne i nieleśne." Warto o to zadbać gdyż otulinę Karkonoskiego Parku Narodowego stanowi - w pewnym zakresie - Rudawski Park Krajobrazowy wraz z Kopalnią POL-SKAL. A przy okazji, cieplutkie pozdrowienia dla Wójta "aby do emerytury" Gminy Mysłakowice.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group