Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 2481
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przejażdżka pociągiem z podtekstem

Poniedziałek, 4 grudnia 2017, 16:01
Aktualizacja: Wtorek, 5 grudnia 2017, 17:15
Autor: Paweł Guszała
Region: Przejażdżka pociągiem z podtekstem
Fot. Paweł Guszała
Dzisiaj (4.12) z Dworca PKP w Jeleniej Górze odbył się pokazowy przejazd tzw. motoraczkiem, leciwym składem produkcji czechosłowackiej. Chętni mogli wybrać się bardzo rzadko uczęszczanym odcinkiem kolejowym do Lwówka Śląskiego. Współinicjatorem takiej kolejowej gratki był samorząd województwa dolnośląskiego.

Motoraczek „Bartek” przyjechał do naszego regionu aż z Pleszewa. Jego wizyta była związana z akcją zorganizowaną przez samorząd wojewódzki i burmistrza Wlenia. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę na problem ze stanem technicznym torów na odcinku Jelenia Góra- Lwówek Śląski. Jest on tak zły, że na tej trasie może kursować tylko tego typu skład jak czechosłowacki motoraczek. - Jest lekki i dużo tańszy w utrzymaniu. Charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem paliwa w porównaniu do tradycyjnych szynobusów – komplementuje Albert Mikołajczyk, rzecznik prasowy SKPL.

Problem w tym, że tego typu składy nie zostały dopuszczone do przewozu polskich pasażerów przez Urząd Transportu Kolejowego. W takiej sytuacji jedyną nadzieją pozostaje remont odcinka. I tu jest kolejna przeszkoda. PKP nie widzi sensu takiej inwestycji, a władze samorządu przeprowadzić jej nie mogą. - Z punktu widzenia centrali PKP ta linia nie jest istotna. I tak też jest traktowana. Od dawna na tym odcinku jest prowadzone tzw. wygaszanie popytu, podejmowane są czynności w celu minimalizacji ruchu na tej trasie za sprawą kolejnych ograniczeń prędkości. Obecnie na tym odcinku poruszać się można do 10 km/h – mówi Piotr Rachwalski, prezes Zarządu Spółki Koleje Dolnośląskie.

- Dalej podtrzymuję swoje wcześniejsze deklaracje. Te 66 miliardów złotych, które jest obecnie przeznaczone na kolej w Polsce PKP PLK samo nie będzie w stanie wykorzystać. Mówię o tym już od dawna i apeluję, aby te środki skierowano do samorządu wojewódzkiego, aby uruchomiono środki z funduszu kolejowego na wkład własny. Wtedy my tą linię zrewitalizujemy – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Z tego co się dowiedzieliśmy, prowadzone są obecnie rozmowy o przejęciu linii pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a władzami PKP PLK. Jak na razie bez skutków. A szansa na rewitalizację odcinka Jelenia Góra - Lwówek Śląski może odjechać wraz z zamknięciem możliwości uzyskania dofinansowania ze środków unijnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group