Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 10406
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Promocja powieści o dawnej Jeleniej Górze

Wtorek, 6 grudnia 2022, 6:06
Autor: WAC
Jelenia Góra: Promocja powieści o dawnej Jeleniej Górze
Fot. WAC
Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze i Muzeum Karkonoskie zorganizowało promocję książki Fedora Sommera „Między murami i wieżami”, której akcja dzieje się w XVIII-wiecznej Jeleniej Górze. Opowiadał o tym tłumacz dr Józef Zaprucki.

Promocji książki towarzyszyła wystawa poświęcona Fedorowi Sommerowi. Składały się na nią oryginalne i bardzo rzadko pokazywane autografy prac autora oraz wybór jego publikacji książkowych pochodzących ze zbiorów Archiwum w Jeleniej Górze, jak również wystawa planszowa, wypożyczona z Muzeum Miejskiego "Dom Gerharta Hauptmanna"  w Jeleniej Górze - Jagniątkowie"  pt. "Fedor Sommer - pisarz i pedagog", składająca się z 10 tablic.

Fedor Sommer był znanym i cenionym w przedwojennych Niemczech śląskim literatem i pedagogiem. Wsławił się przede wszystkich powieściami historycznymi o okresie reformacji i kontrreformacji, propagującymi wartości ekumenizmu i szeroko rozumianej tolerancji. F. Sommer przez całe życie studiował historię, geografię i przyrodę ojczystej ziemi, dzieląc się zdobytą wiedzą z czytelnikami swoich powieści, ale także z uczniami, dla których napisał podręczniki z historii i geografii Śląska. Fedor Sommer w związku z pracą zawodową zamieszkiwał w różnych miastach Dolnego Śląska, które były jednocześnie inspiracją twórczą jego licznych dzieł. Wydanie niektórych powieści Sommera wznawiane było nawet sześciokrotnie. Powieść „Die Schwenckfelder” (Schwenkfeldyści) opowiadająca o wypędzeniu ze Śląska protestanckiej sekty wyznawców doktryny Caspara von Schweckfelda doczekała się w 1956 r. przekładu na język angielski i została wydana w USA. W 1925 r. Sommmer zamieszkiwał w Jeleniej Górze, na Warmbrunner Straße 80 (dziś Wolności). Tu opublikował jeszcze dwie ważne powieści, „ Die Zillertaler” (Zillertalczycy), przedstawiającą los protestantów wypędzonych z Austrii w latach trzydziestych XVII w. i osiedlonych przez pruskiego króla w okolicach Mysłakowic i Sosnówki i „Zwischen Mauern und Türmen” (Między murami i wieżami). Akcja tej ostatniej rozpoczyna się w Jeleniej Górze w pierwszej dekadzie XVIII w., kiedy to mieszkający tu protestanci zaczynają budować Kościół Łaski. Fedor Sommer zmarł 16 czerwca 1930 r. w Jeleniej Górze.

Jeleniogórzanie powinni pamiętać o F. Sommerze – mówi kierownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział Jelenia Góra Ivo Łaborewicz. - Mieszkał w naszym mieście przez kilkanaście lat, był krajoznawcą, pedagogiem i autorem kilkunastu wartościowych publikacji poświęconych naszemu regionowi, które były bardzo popularne w swoim czasie. W większości są one już przetłumaczone przez dr J. Zapruckiego.
Powieść „Między murami i wieżami” traktuje o naszym mieście – dodaje jej tłumacz J. Zaprucki. - Zaczyna się gdy ukończono Kościół Łaski, a kończy się gdy Fryderyk II najeżdża Śląsk i zabiera go Austrii. F. Sommer ukazuje skąd wzięło się bogactwo Jeleniej Góry. Opisuje dzieje magnatów lniarskich, którzy zarabiali ogromne pieniądze ale też się swoimi fortunami dzielili. W książce można znaleźć opisy jak wyglądała produkcja lnu, ale też jak wyglądały pałace lokalnych bogaczy. Co ważne w akacje swojej powieści wplótł autentyczne postaci i wydarzenia co nadaje powieści dodatkowej wartości.

Twoja reakcja na artykuł?

40
70%
Cieszy
3
5%
Hahaha
3
5%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
9
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1062
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group